שתף קטע נבחר

כך מנסה נתן אשל לגייס עריקים מכחול לבן

איש סודו של נתניהו ניסה ללחוץ על הח"כית החרדית עומר ינקלביץ' לעבור לליכוד. "אם הרב יגיד לה - היא לא תעמוד בזה", נשמע אומר בשיחות שתוכנן הגיע לידי ynet ו"ידיעות אחרונות". ינקלביץ' סירבה. אשל: "לא ביקשנו לא אותה ולא אחרים"

המשא ומתן הקואליציוני נמצא בשיאו, ועיקר כאב הראש של ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד הוא הצורך להיענות לדרישות של ש"ס ויהדות התורה החרדיות מצד אחד, ושל אביגדור ליברמן מצד שני. על פניו, ליברמן הוא לשון המאזניים: בלי חמשת המנדטים של ישראל ביתנו נתניהו לא יוכל להשיג 61 ח"כים לקואליציית ימין. אלא שכעת נחשף כאן כי מאחורי הקלעים עובדים אנשי המו"מ של הליכוד על אלטרנטיבה.

עומר ינקלביץ' ומשפחתה ()
עומר ינקלביץ' ומשפחתה אחרי השבעתה לכנסת
 

בימים האחרונים פועל נתן אשל, בכיר בצוות המו"מ של הליכוד ומקורבו של נתניהו, כדי לנסות להביא לעריקתם של ח"כים מסיעת כחול לבן מהאופוזיציה לשורות הליכוד - כשהיעד החם הוא הח"כית החרדית עומר ינקלביץ', מקום 23 ברשימת כחול לבן בכנסת. אשל פנה לאחרונה לגורמים שונים בעולם החרדי, כדי לבדוק אפשרות להשפיע על ינקלביץ' במטרה להעבירה לליכוד, וגם ביקש לבדוק עבורו מיהי הדמות התורנית הקרובה לה שיכולה להשפיע על מהלך כזה. הוא גם הבטיח תמורה מכובדת עבור העריקה - ראשות ועדה בכנסת - כשהמטרה העומדת לנגד עיניו היא הקמת קואליציה צרה של 61 ח"כים לפחות, בלי ליברמן.

 

לידי ynet ו"ידיעות אחרונות" הגיע תוכן השיחות שקיים אשל עם גורמים חרדים שונים. "אין לנו ממשלה בלי הקול שלה", הוא מסביר בשיחות הללו את הצורף בפנייה לינקלביץ'. "עם הקול הזה יש לביבי ממשלה גם בלי איווט. אנשי קשר כבר דיברו איתה. אבל פה זה כבר לא יילך רק עם אנשי קשר. חברה שלה כבר דיברה איתה ועוד מישהו כבר דיבר איתה. זה לא רק אנשי קשר. אנחנו רוצים שהיא תעזוב את כחול לבן ותעבור לליכוד. היא תקבל ראשות ועדה חשובה שתטפל בנושא חרדים. היא לא תהיה סתם ח"כית בלי משמעות בכחול לבן".

 

לדברי אשל, ינקלביץ' תציל את החרדים מידיו של ליברמן - שכפי שפורסם אתמול ב-ynet, הבהיר ש"לא יצטרף לקואליציית מדינת הלכה", כדבריו. "היא גם מצילה את היהדות החרדית", הוא אומר. "ברור שקרה משהו עם ליברמן והיא יכולה לעצור את זה. היא תהיה בליכוד". על הרעיון שלפיו ינקלביץ' תישאר בכחול לבן אבל תצביע עם הקואליציה, אמר אשל: "היא יכולה לעשות את זה, אבל הם יזרקו אותה - אז שתבוא לליכוד".

נתן אשל ראש הסגל בלשכת רוה
נתן אשל(צילום: מוטי קמחי )
 

בשיחה אחרת גילה אשל כי המטרה שלו היא להשפיע על החלטתה של ינקלביץ' ואפילו על בעלה - באמצעות רבנים ואדמו"רים. "אני לא יודע אם היא שייכת לליטאים או לחסידים", הוא מודה בשיחות הללו. "אני לא מכיר אותה. נגיד שהיא ליטאית ויבוא הרב חיים קנייבסקי ויגיד שאסור לפגוע ביהדות החרדית, וזה יהיה תלוי רק בה היא לא תעמוד בזה. ואם יבוא אליה הרב מגור, אם בעלה חסיד גור - היא לא תעמוד בזה".

 

בשלב מסוים אשל מברר ומגלה כי ינקלביץ' היא חרדית מודרנית ממוצא אמריקאי - וגם לזה יש לו פתרון. "אם הם אנגלו־סקסים אז מבחינתי שזה יהיה האדמו"ר מבוסטון", הוא אומר. "אני צריך לדעת מי הדמות התורנית המשפיעה עליה. האדם החרדי לא הולך נגד דעת תורה. גם אם יבואו אליי ויגידו לי זה דעת תורה - אני לא אלך נגד דעת תורה. ואני לא חרדי. אז היא אולי הולכת עם מטפחת קטנה וחצאית קצרה, אבל היא עדיין חרדית. הבעל שלה חי בקהילה חרדית. הוא מתפלל בבית כנסת עם חרדים והוא לא יילך נגד החרדים. צריך למצוא מי האוטוריטה הקרובה אליה. נגיד שלמדתי בישיבה כלשהי, אם היה קורא לי רב הישיבה ואומר לי: 'נתן, אסור לך להתנהג ככה. אתה צריך לעשות ככה וככה, כי זה חשוב לעולם התורה', אז הייתי אומר לרב 'לא רוצה'? לא הייתי אומר לו דבר כזה".

 

במקביל נודע ל-ynet ול"ידיעות אחרונות" כי גורמים בליכוד פנו גם אל ישראל כהן, הפרשן הפוליטי של רדיו "קול ברמה", הנחשב מקורב מאוד לרב קנייבסקי, במטרה שיעזור להם לרתום רבנים או אדמו"רים להשפיע על המהלך הזה. עוד עולה כי ינקלביץ' עצמה השיבה בשלילה לכל ההצעות שקיבלה, ואמרה כי אין לה עניין להתעסק בנושא הזה.

 

אשל מסר בתגובה: "לי זה טוב כזה פרסום, אבל לא ביקשנו ולא נרצה לא אותה ולא אחרים. אנחנו שמחים עם ה-65 שיש לנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
עומר ינקלביץ' ונתן אשל
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים