שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  שר לשעבר העיד, נאשם בפרשת השחיתות: "ישראל ביתנו - מפלגה טובה ואיכותית"

  יאיר שמיר, לשעבר שר החקלאות מטעם ישראל ביתנו, העיד לטובת רמי כהן - אחד ממקימי המפלגה ומנכ"ל המשרד לשעבר שמואשם בשוחד: "איש לא התערב במינוי שלו", אמר שמיר. כהן הזיל דמעה בעדותו וטען: "המשטרה הטעתה את הפרקליטות". ומה חושב הבכיר לשעבר על היו"ר ליברמן?

   

  רמי כהן ויאיר שמיר במחוזי תל אביב (צילום: מוטי קמחי)
  הנאשם כהן ועד ההגנה שמיר(צילום: מוטי קמחי)

  שני בכירים לשעבר בישראל ביתנו, העידו הבוקר (יום ד') במשפט בפרשת השחיתות המיוחסת למפלגה. "זאת מפלגה טובה ואיכותית", אמר אחד ממקימי ישראל ביתנו ומנכ"ל משרד החקלאות לשעבר רמי כהן, שמואשם במסגרת המשפט בין היתר במתן ובלקיחת שוחד. יאיר שמיר, לשעבר שר החקלאות מטעם ישראל ביתנו, העיד מטעם ההגנה לטובת כהן - ואמר על הפרשה: "היא נפלה עליי כרעם ביום בהיר".

   

  בכתב האישום נגד כהן צוין כי על רקע פעילותו בישראל ביתנו, נוצר בינו ובין מזכ"לית המפלגה לשעבר וסגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום קשר אישי קרוב ויחסי אמון, אך התקיימה גם ביניהם מערכת יחסית כספית של "תן וקח".

   

  במסגרת מערכת יחסים זו, נתן כהן לקירשנבאום טובות הנאה פסולות. עוד נטען כי קירשנבאום, שמואשמת במשפט בקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, היטיבה בעקבות כך עם כהן בהזדמנויות שונות במסגרת מילוי תפקידיה כעובדת ציבור. לפי האישום, היא עשתה זאת תוך כדי הפניית תקציבי מדינה למטרות שהיטיבו עם כהן או הפניית כספי שוחד לטובתו.

   

  "כל אחד עוזר לשני בחיל האוויר" 

  השר לשעבר שמיר, כאמור עד הגנה במשפטו של כהן, סיפר בבית המשפט המחוזי בתל אביב: "אני מכיר את רמי משירותנו בחיל האוויר. לאחר השירות הייתי יו"ר התעשייה האווירית ורמי עזר לנו. כשהלכתי לפוליטיקה הוא היה ממונה על המתנדבים בישראל ביתנו. הוא עזר לי די הרבה. כשהתמניתי לשר - הוא עזר לי להקים את צוות הלשכה והצעתי לו להיות מנכ"ל. הוא היה מנכ"ל מעולה. כשעזבתי ורמי הסתבך בפרשייה, נפגשנו יותר מאוחר כשהוא הצטרף לחברה מאוד חדשנית ששקלתי להשקיע בה".

   

  על הפרשה, שבמסגרתה הועמדו לדין אנשי המפלגה ומקורבים לה, אמר שמיר: "היא נפלה עליי כרעם ביום בהיר. הצעתי לרמי שלא יתפטר עד שיתבהרו הדברים. לא האמנתי אישית שיש איזושהי בעיה. אבל הוא סירב לקבל כסף כשהוא לא עובד והתפטר. הצעתי לו תמיכה כספית כי הוא היה במצוקה, אבל רמי לא רצה. איש לא התערב במינוי שלו, זה היה מינוי אישי שלי".

   

  השר לשעבר נשאל על הטענה שלפיה כהן העסיק את בנה של קירשנבאום וסייע לבתה למצוא עבודה. "לא ידוע לי על כך", השיב שמיר. "הוא ופאינה היו ביחסי ידידות טובים. מהיכרותי עם רמי, אם אני הייתי מבקש הוא היה עוזר למצוא עבודה אך לא במשרד. כל אחד עוזר לשני בחיל האוויר, בעיקר לדור הצעיר".

   

  שמיר התייחס בעדותו גם לבכירת המפלגה לשעבר קירשנבאום. "הצטרפתי למפלגה לקראת בחירות 2013. בתקופה הזאת הייתי במפגשים ונחשפתי לפאינה שניהלה את המערכת. בהמשך, כשהייתי חבר כנסת ושר והיו ישיבות שרים, פאינה הייתה סגנית שר והיו יחסים מצוינים. לא היה הרבה ממשק בין המשרדים שלנו. אני מאוד מעריך אותה. היא הייתה יד ימינו של ליברמן. אישה פתוחה ובטוחה עם דעות מוצקות. ציונית. התחברנו די טוב".

  רמי כהן במחוזי תל אביב (צילום: מוטי קמחי)
  כהן לצד הנאשמת המרכזית קירשנבאום(צילום: מוטי קמחי)

  הנאשם כהן היה נרגש מאוד והזיל דמעה במהלך עדותו. "בפרקליטות יש אנשים איכותיים, ברמה, וכאן במשפט ראיתי מה הוביל אותם לכתב האישום, מישהו הטעה אותם", טען כהן. "השוטרים לא הטעו אותם מכוונה רעה, אעשה מאמץ להראות איפה שגו באיסוף החומרים. אני נחוש להוכיח אחרי ארבע שנים שמקומי לא פה.

   

  "כשנעצרתי ב-2014, נכנסתי לתשעה ימי מעצר. עניתי על כל שאלה בארבע חקירות. אבל אז שמרתי על זכות השתיקה כשראיתי שהשוטרים לא מוכנים לשמוע ולהבין את דבריי. אומר לי חוקר 'אתה תפור מכל הצדדים, יש נגדך צונאמי של חומר, אתה הולך לשבת בבית סוהר הרבה זמן'. הבנתי שלא משנה מה אומר, הם סגורים על ההסברים כפי שהם רואים אותם. נוצרה תחושה שמחפשים אותי, שלא מאמינים לך".

  אביגדור ליברמן מסיבת עיתונאים (צילום: אוהד צויגנברג)
  ליברמן. "אחד המנהיגים הכי רציניים שקמו כאן"(צילום: אוהד צויגנברג)

   

  צילום: מוטי קמחי

  צילום: מוטי קמחי

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  כהן סיפר עוד בעדותו: "כשהגעתי להארכת מעצר אחרי שבעה ימים, ראיתי שלט 'מדינת ישראל נגד רמי כהן'. זה שוק. ביקשתי שייקחו את אשתי וישחררו אותה, גם אם המחיר שאשב כמה ימים במעצר - והיא שוחררה. בביתי ראיתי את אשתי מפורקת, ראיתי כתבות בעיתונים שבהן אני מושמץ, שהמשרד מושמץ, למרות שאין אישום על משרד החקלאות. חשבוני הוקפא. באמצע החקירות הוסיפו לי פרשיות הזויות, אז למרות שהתייסרתי מאוד - שמרתי על זכות השתיקה, זה היה קשה. אתה יודע שמה שלא תגיד - יגידו שאתה משקר".

   

  על המפלגה אמר כהן: "אני גאה שאני חלק מישראל ביתנו. מפלגה טובה ואיכותית. הכרתי את ליברמן ב-99', נקשר בינינו קשר אמיץ. יש לנו אותן דעות. ליברמן הוא אחד המנהיגים הכי רציניים שקמו כאן, מבוגר אחראי ופרגמיסט, שיודע למשוך אנשים. אני גאה להיות חברו".

  עו
  עו"ד חימי

  עו"ד אבי חימי, שמייצג את כהן עם עו"ד משה וייס, הכחיש בנאום הפתיחה שלו בפרשת ההגנה את המיוחס לו: "מרשי אינו חף מטעויות כמו כולנו, אבל בהחלט מסתמן לטעמי שהוא חף מכל פשע. בדרך כלל, במדינה לא מחפשים איש, אבל לא פעם נקלעים לקונספציה שגויה. אני סמוך ובטוח שנראה שהרושם שיצרו לגביו מוטעה.

   

  "כהן לא נולד בישראל ביתנו, הוא שירת 24 שנים בצה"ל, היה מפקד 669 ושותף למבצעים עלומים, איש מקצוע מהשורה הראשונה. פאינה אינו עושה דברו של רמי וגם להפך. נראה שניסיונות לסייע לבנה למצוא עבודה לגיטימיים".

   

  את קירשנבאום, שמכחישה את המיוחס לה, מייצגים עורכי הדין גיורא אדרת, אלון קליין ואורן אדרת. את האישום הגישה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה בראשות עו"ד מאור אבן חן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  רמי כהן עם השר לשעבר שמיר
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים