שתף קטע נבחר

הח"כ שנישק את רגלי אמו: "כיבוד הורים הכי חשוב"

גדי יברקן שוחח עם אולפן ynet וסיפר על הצילום ביום ההשבעה שהפך לוויראלי. "זה היה ספונטני, אבל אני תמיד מנשק כשאני פוגש אותה - אך בברכיים ומעלה". הוא תיאר כיצד התמוטטה באתיופיה כדי לסייע לו ולאחיו והוסיף: "חקיקה היא דבר חשוב, אבל חשוב גם להוות דוגמה לציבור"

 

 

גדי יברקן, חבר הכנסת החדש ממפלגת כחול לבן, התייחס הבוקר (ד') באולפן ynet לתמונה המרגשת שלו מנשק את רגלי אמו במשכן ביום השבעתו ואמר כי מדובר ברגע ספונטני. "בעיניי כל היום הזה היה מוקדש לה, לאמא שלי. זה אירוע שעשיתי אותו בספונטניות אבל אני עושה את זה כמעט כל פעם שאני פוגש את אמא שלי, אם כי לא את כפות רגליה אלא את הברכיים ומעלה", סיפר.

 

יברקן אמר עוד כי "כיבוד הורים ובכלל זו מעלה ראשונה אצלנו בתרבות האתיופית. ובלי קשר לא רק בגלל כיבוד ההורים אלא בגלל מה שהיא כאמא שנולדה בגלות באתיופיה וכל חיינו בגלות סבבו סביב ירושלים והעלייה, כל זה מתבטא ברגע אחד שאמא שלי מגיעה למשכן הכנסת, זה אירוע חד פעמי, התרגשות ראשונה".

גדי יברקן מנשק את רגלי אמו כשהיא מגיעה לכנסת ביום השבעת הכנסת ה 21 (צילום: נתנאל הרש)
גדי יברקן מנשק את רגלי אמו בכנסת(צילום: נתנאל הרש)

הוא הוסיף כי לא הבין את עוצמת התמונה, אלא רק שעות לאחר מכן. יברקן סיפר כי זכה לברכות במהלך היום, וחשב כי מדובר עקב השבעתו, כשבפועל התמונה היא שגרפה את מרב השבחים: "אמרו לי: 'איזה מרגש'. חשבתי שכולם מתכוונים להשבעה, ואני אומר תודה רבה, ואז שולפים אותי לריאיונות על התמונה. זה באמת ריגש אותי. כנבחרי ציבור חקיקה היא דבר חשוב, מובן מאליו, אבל הרבה יותר חשוב גם להוות דוגמה ומופת לציבור, לנוער. אני מנצל את ההזדמנות הזו והבמה שניתנה לי בזכות התמונה הזו ואני חושב שיש לנו הרבה מה לעשות בעניין הזה".

 

יברקן אמר כי מדובר בסגירת מעגל בשבילו, במיוחד לאור סיפור מעברו כילד. "הייתה אז תקופת בצורת באתיופיה. ליהודים היו אדמות אבל את חלקן לקחו בגלל אנטישמיות, אז היהודים התפרנסו ממלאכה ועבודת ידיים. אמא שלי הייתה קדרית כמו רוב נשות יוצאות אתיופיה, הלכנו לאזור כפרי באתיופיה, אמא שלי הלכה לעבוד, ואחד מיושבי הכפר ביקש ממנה כד גדול כדי שיוכל לאחסן בו אוכל.

גדי יברקן (צילום: עופר חג׳יוב)
גדי יברקן(צילום: עופר חג׳יוב)

"אמא שלי, אחותי ודודה שלי החזיקו את הכד הענק. אחותי ודודה שלי עזבו את זה כי הן נכוו מרוב החום ואמא שלי לא רצתה לשחרר כי היא ידעה שאם הוא יישבר אין לילדים שלה מה לאכול. היא החזיקה אותו עד הסוף, עד שהניחה אותו מחוץ לאש, והתמוטטה. כל היד שלה הייתה כוויה רצינית, היא התעלפה ורק אחרי כמה ימים חזרה להכרה. בתור ילד שצפה באירוע הזה בצד אמרתי - אמא שלי עושה את זה בשבילי, אני אעשה הכל כדי שאמא שלי תהיה שמחה".

 

הוא סיפר כי ההתרגשות של אמו אתמול ביום השבעתו לכנסת הייתה כפולה, כי היא התרגשה "גם מזה שהבן שלה נהיה חבר כנסת, אבל גם מזה שהיא כאישה יהודייה מהגולה נכנסת למשכן כנסת ישראל בעודה בחיים והבן שלה בפנים. היא התרגשה מעצם המבנה, הדמוקרטיה, ארץ ישראל. אנחנו כעם עצמאי בארצו ושיבת ציון במיטבה, כל זה ריגש אותה ובוודאי כשראתה אותי נשבע אמונים למדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נתנאל הרש
יברקן מנשק את רגלי אמו
צילום: נתנאל הרש
מומלצים