שתף קטע נבחר

הערב: ישראל מרכינה ראש לזכר קורבנות השואה

אירועי יום הזיכרון ייפתחו בעצרת המרכזית במוזיאון יד ושם, שם יישאו דברים הנשיא ריבלין ורה"מ נתניהו וניצולי שואה יעלו את אבוקות הזיכרון לששת מיליוני היהודים שנרצחו במלחמת העולם השנייה. בתל אביב כבר התקיים "המצעד למען החיים"

זוכרים את הקורבנות, מצדיעים לשורדים: אזרחי ישראל ירכינו הערב (רביעי) את ראשו עם כניסת אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה. ברחבי הארץ ייערכו הערב ומחר טקסים לזכרם של ששת מיליון היהודים שנרצחו בידי הנאצים בשואה ויעלו על נס את סיפורי הגבורה של השורדים.

עצרת הזיכרון ביד ושם. ארכיון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עצרת הזיכרון ביד ושם. ארכיון(צילום: גיל יוחנן)

אחר הצהריים התקיים המצעד למען החיים בכיכר הבימה בתל אביב, ביוזמת עמותת "אביב לניצולי השואה", שפועלת להעלאת המודעות לזכויות הניצולים. את האירוע הנחה השחקן אורי גוטליב, ובמהלכו יישאו דברים השחקנית גילה אלמגור, מייסדת העמותה אביבה סילברמן וניצולת השואה חנה קורן.


"בכל שנה חוברים אלינו חברים חדשים שבאים לתמוך", אמרה סילברמן. "אני מתרגשת לראות בני נוער דווקא בתקופה שבה האנטישמיות בעולם עולה - ומכחישי השואה מתגברים ומתעצמים. נראה שהעולם מעדיף לשכוח את שואת העם היהודי. דווקא על הצעירים לדאוג שזיכרון השואה לא יישכח".

מצעד למען החיים (צילום: מוטי קמחי)
העצרת בכיכר הבימה(צילום: מוטי קמחי)

עמותת "אביב לניצולי השואה", מסייעת לניצולים למצות את מכלול הזכויות וההטבות שמגיעות להם על פי חוק בארץ ובעולם באמצעות יועצים ועורכי דין מומחים בתחום הזכויות. העמותה מפעילה קו סיוע טלפוני 24/7, את מיזם "נקודות זכות"- מרכזי סיוע במיצוי זכויות ניצולי שואה,בשיתוף רשויות מקומיות ברחבי הארץ, מיזם סיוע לניצולי שואה מרותקי בית וימי מיצוי זכויות מאורגנים בכל הארץ.

 

סילברמן הוסיפה כי "בישראל חיים כיום כ-200 אלף ניצולי שואה. כ-50 אלף מתוכם חיים מתחת לקו העוני. זוהי שעת חירום אמיתית לחברה הישראלית ולמנהיגיה. עלינו לעשות כל אשר ביכולתנו בכדי לסייע לניצולי השואה עוד היום. 50% מניצולי השואה אינם מודעים לזכויות שלהם שיכולות לשפר את חייהם ויהוו את ההבדל שבין חיי עוני לחיים בכבוד". בתום העצרת יצאו מאות המשתתפים לצעדה לאורך שדרות רוטשילד יחד עם ניצולי השואה.

 

גם השחקנית גילה אלמגור נאמה באירוע ואמרה: "מהמקום הזה אני עולה לבימת התאטרון הלאומי, והפעם הדברים לא נרשמו על ידי אחרים - אלא על-ידי רחשי ליבי. לא הייתי שם. גדלתי כאן, תחת השמיים האלה, להורים שברחו מאירופה הבוערת. כולם נכחדו שם מלבד בודדים שקראו את הכתובת, נמלטו והצילו את נפשם.

מצעד למען החיים (צילום: מוטי קמחי)
השחקנית גילה אלמגור בכיכר הבימה(צילום: מוטי קמחי)
 

"אלו שנמלטו באו לבנות ולהיבנות, אבל מהשואה שעברו קשה להימלט. אמי השתבשה עליה דעתה אחרי שגילתה שכל משפחתה נספתה, ואבי נרצח על ידי חייל ערבי. גדלתי בחופש ואף אחד לא רדף אחרי, לא ענדתי טלאי צהוב ולא נכתב על ידי מספר. ביום שבו נפתחו שערי הגיהנום, ביום שבו שוחרר אשוויץ בירקנאו, התגלו הזוועות בפני העולם שקיווה שזאת הפעם האחרונה שאדם יעשה ככה לאדם. לא עוד. חשבנו שלזוועה הזאת אין אח ורע בסביבה האנושית".

  

אלמגור הוסיפה כי "חובה עלינו להביט סביב ולראות את האחר, את הזר, כי לאדישות אין מקום בעולמנו. רק אז נוכל להרים ראש ולהגיד שזכינו לגור בארץ היחידה שהיא ביתנו, ולא נתעלם מהמילים שחרטו בנו הורינו, שהם ב-DNA שלנו". על מכחישי השואה אמרה השחקנית: "תתביישו לכם על אטימות הלב, ותבקשו סליחה על האטימות ועל שנתתם לאנטישמיות להרים שוב את הראש באכזריות גדולה כל כך".

 

אודליה פרידמן, מנכ"לית תיאטרון הבימה, אמרה כי "התיאטרון הלאומי, שמחובר בנימי נפשו לתולדות העם היהודי ומדינת ישראל בעת החדשה, שותף כמו בכל שנה לקיומו של המצעד למען החיים. בערב יום השואה אנו מעלים את הצגת המופת "עקומים", שמצטרפת להצגות הקלאסיות "לבד בברלין" ו"הכיתה שלנו" שעלו והצליחו בשנים האחרונות. תמיד נזכור ולא נשכח, גם בתרבות ובתיאטרון, את השואה ומוראותיה".

 

יום הזיכרון לשואה ייפתח הערב רשמית בעצרת המרכזית במוזיאון "יד ושם" בירושלים. בעצרת יישאו דברים נשיא המדינה ראובן ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו. את אבוקת הזיכרון יעלה יו"ר הנהלת יד ושם, אבנר שלו, ואת דבר הניצולים תישא שורדת השואה ציפורה גרנט.

מדליקי משואות יום השואה  (צילום: ישראל הדרי, איציק הררי)
מדליקי משואות יום השואה(צילום: ישראל הדרי, איציק הררי)

במהלך העצרת יועלו שש משואות של שורדי שואה על-ידי הניצולים בלה איזנמן, שאול לובוביץ, פאני בן עמי, מנחם הברמן, שרה שפירא ויהודה מימון. הזמרים מירי מסיקה ועידן רפאל חביב ילוו את הטקס.

 

במקביל יתקיים טקס הזיכרון במכון הבינלאומי ללימודי השואה בקיבוץ תל יצחק, שם ידליקו שישה שורדי שואה נוספים משואות. בטקס ינאם ממלא מקום שר החוץ ישראל כץ.

 

אירועי זיכרון בתל אביב

גם בתל אביב ייערכו הערב מספר טקסים לציון ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה. האירוע המרכזי ייערך בתיאטרון הקאמרי בשעה 20:00 במעמד סגן ראש העיר ראובן לדיאנסקי, ובטקס ישתתפו בן ושירי ארצי, מאיה בוסקילה, שמעון בוסקילה, רוני דלומי, אדיר מילר ואימו מריאן מילר,טל סונדק, דניאל סלומון, דנה עדיני, ליא קניג ושולי רנד.

 

כמעט במקביל, ייערך בשעה 19:30 טקס זיכרון לזכר קורבנות הקהילה הגאה סמוך לאנדרטה לזכרם בגן מאיר. במקום יקראו קטעי קריאה, משחק ושירה אלטרנטיביים.

 

באותה השעה תיערך העצרת המוזיקלית "בכתב הדם והעופרת הוא נכתב" של תיאטרון היידשפיל באולם צוותא בתל אביב. האירוע, בהשתתפות חבר הכנסת לשעבר אביגדור קהלני, יתבסס על השירים מתקופת מלחמת העולם השנייה.

 

עוד בטרם הטקסים, בשעה 18:30 יתקיים באמפי וואהל שבגני יהושע אירוע יום השואה בהובלת מרכז הספורט ארנון, יחד עם תנועות הנוער. בסיומו ישיטו סירות עץ קטנות עם נרות באגם, ועל כל סירה יוזכרו שמות המחנות וגטאות לצד הקדשה אישית לנספים בשואה.

 

במקביל, ייערכו הערב ברחבי הארץ מפגשי מיזם "זיכרון בסלון", בעיקר בבתים פרטיים, שיארחו אנשי עדות מקרב ניצולי השואה. לאירועים נוספים ומוסדות שייפתחו במיוחד לרגל יום הזיכרון לחצו כאן.

 

מחר בשעה 10:00 בדיוק תישמע צפירת הזיכרון. מיד לאחר מכן יחל ביד ושם טקס הנחת הזרים למרגלות האנדרטה למרד גטו ורשה. בטקס ישתתפו נשיא המדינה, ראש הממשלה, יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, נציגים של ארגוני ניצולים, לוחמים ומשלחות מרחבי הארץ ומחו"ל.

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

יום הזיכרון לשואה ולגבורה 2019 יום השואה שואה יד ושם (צילום: רויטרס)
מוזיאון יד ושם(צילום: רויטרס)

בשעה 11:00 יחל טקס הקראת שמות הנופלים "לכל איש יש שם" ומיד אחריו בשעה 13:00 ייערך טקס האזכרה המרכזי באוהל יזכור ביד ושם. בשעה 14:30 יחל בפולין מצעד החיים ה-31 במספר. באירוע, שהחל ב-1988, ישתתפו משלחות מכל העולם בצעדה של שלושה קילומטרים ממחנה אשוויץ למחנה בירקנאו.

 

מי שיוביל את המצעד כאישיות הישראלית הבכירה יהיה יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק (בוז'י) הרצוג. לצידו יצעדו שגריר ארצות הברית בישראל דייוויד פרידמן, הפטריארך היווני ברתולומאיוס וראש ממשלת רומניה, ויוריקה דנצ'ילה.

 

אירועי זיכרון בחיפה

בחיפה ייערך לאורך היום יום פתוח במתחם עמותת יד עזר לחבר, המטפל במאות שורדי שואה בשכונת הדר. במהלך היום, ייפגשו תלמידי בתי הספר בעיר עם שורדי שואה שיספרו להם את סיפורם.

 

דיירי "הבית החם" יבקרו במתקנים של השב"ס, בהם גם בית המעצר קישון, שם יביאו את סיפורם בפני הסוהרים. בבית החם ברחוב קסל, יתקיים טקס מרכזי בשעה 15:00. באירוע ישתתפו שר האוצר משה כחלון, ראש העיר לשעבר, יונה יהב, חברי כנסת, רבנים, שופטים ומספר רב של ניצולי שואה מכל האזור.

 

בשעה 17:00 יחלו מספר "צעדות גבורה" ברחבי הארץ. מצעד הגבורה נולד בשנה שעברה ויכלול השנה ארבע צעדות בערים שונות - תל אביב, ירושלים, קריית מוצקין ואילת, במטרה לחזק את סיפורם של השורדים.

 

אירועי יום הזיכרון יימשכו בעצרת תנועות הנוער במוזיאון יד ושם בשעה 17:30 שתיערך בהשתתפות שר החינוך נפתלי בנט ומאות מחברי תנועות הנוער. בעצרת יישאו דברים יו"ר יד ושם אבנר שלו וניצול השואה אריה רונן, יליד בודפשט.

 

 

את אבוקת הזיכרון תדליק ניצולת השואה מלכה ירמוס, ילידת אושווינצ'ים בפולין, בליווי חניכי תנועות הנוער. הזמר בניה ברבי ילווה את האירוע יחד עם להקת מועצת תנועות הנוער.

 

בשעה 19:30 ייערכו שני טקסי הנעילה המסורתיים בקיבוץ לוחמי הגטאות שבצפון, בהשתתפות הנשיא ריבלין, ובקיבוץ יד מרדכי בדרום, בנוכחות אלוף פיקוד צפון אמיר ברעם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
זוכרים את הקורבנות
צילום: רויטרס
מומלצים