שתף קטע נבחר

סקר: יותר ממחצית מהאוסטרים לא יודעים כמה יהודים נרצחו בשואה

משאל שנערך במדינה חושף ממצאים מדאיגים בנוגע למודעות לשואה ולזוועות הנאצים. רוב הצעירים באוסטריה לא ידעו כי שישה מיליון יהודים נרצחו. 42% מהנשאלים לא ידעו שמחנה הריכוז הגדול מאוטהאוזן שוכן על אדמת ארצם

סקר חדש מגלה פערים חמורים בידע ובמודעות לנושא השואה באוסטריה, במיוחד בקרב בני דור המילניום. מספר מדאיג של אוסטרים – 58% מהנשאלים, חושבים שאירוע דומה לשואת העם היהודי יכול להתרחש שוב במדינות אחרות באירופה.

 

הסקר "מחקר ידע ותודעת השואה" הוזמן על ידי ועידת התביעות. המידע נאסף בשפה הגרמנית ונותח על ידי חברת הייעוץ Schoen Consulting, באמצעות מדגם מייצג – אלף ראיונות בקרב אוסטרים בוגרים, באמצעות טלפונים נייחים וסלולריים ודרך ראיונות מקוונים. הנשאלים נבחרו באופן אקראי ומהווים מדגם דמוגרפי מייצג של האוכלוסייה הבוגרת באוסטריה.

יותר משליש מאמינים כי הנאציזם יכול לשוב לשלטון (צילום: AP) (צילום: AP)
יותר משליש מאמינים כי הנאציזם יכול לשוב לשלטון(צילום: AP)

 

הממצאים חשפו תמונה מדאיגה לפיה 56% מהנשאלים לא ידעו כלל כי שישה מיליון יהודים נרצחו בשואה, כשיותר משליש חשבו שמודבר בהיקף נמוך משמעותית – 2 מיליון יהודים או פחות. בקרב בני דור המילניום ודור ה-Z מספרם עלה ל-42%.

 

עוד ממצא מצביע על כך ש-38% ממשתתפי הסקר מאמינים כי התנועה הנאצית יכולה לעלות שוב לשלטון. האמונה בהתעוררות הנאציזם גבוהה יותר בקרב בני דור ה-Y ודור ה-Z, ש-43% מהם רואים בתסריט בלהות שכזה אפשרות סבירה.

 

ההתייחסות המורכבת של האוסטרים אל חלקה של ארצם בשואה משתקפת בכך שרוב משתתפי הסקר - 68% - ענו כי אוסטריה הייתה קורבן, אך גם נטלה חלק בביצוע פשעי השואה. רק 13% השיבו כי אוסטרים היו מבצעי הפשעים בלבד.

רבים מהנשאלים סברו כי נרצחו 2 מיליון יהודים (צילום: AP) (צילום: AP)
רבים מהנשאלים סברו כי נרצחו 2 מיליון יהודים(צילום: AP)
  

הסכמה רחבה בקרב הנשאלים נרשמה בנוגע לעובדה שהאוסטרים לא הביעו התנגדות פעילה לנאציזם: 45% מהמשיבים ציינו שהאוסטרים לא נקטו שום פעולה אקטיבית כשגרמניה הנאצית סיפחה את אוסטריה. 32% אמרו שהסיפוח זכה לתמיכה רחבה בקרב האוסטרים. 16% מהמשיבים לא היו בטוחים בתשובתם, ו-7% מאמינים שרוב האוסטרים התנגדו לסיפוח.

 

כאשר משתתפי הסקר התבקשו לנקוב בשם של מחנה השמדה, מחנה ריכוז או גטו ששמעו אודותיו, 42% מנשאלים לא ידעו לציין את שמו של מחנה הריכוז מאוטהאוזן - אחד מהמחנות האכזריים והקשים ביותר, אשר נמצא כ-160 ק"מ מווינה, בירת אוסטריה.

 

פערים משמעותיים נרשמו גם בידע גיאוגרפי, היסטורי והכרת דמויות בולטות וידועות מהשואה. למשל, 80% מהמשיבים הכירו את השם אנה פרנק. עם זאת, רק 20% מהם ידעו לציין את הולנד כמדינה שבה הסתתרה אנה פרנק.

רק 14% מהנשאלים ידעו שאייכמן התגורר באוסטריה (צילום: לע"מ) (צילום: לע
רק 14% מהנשאלים ידעו שאייכמן התגורר באוסטריה(צילום: לע"מ)

מרבית הנשאלים מאמינים כי יש ללמד על השואה בבתי הספר (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
מרבית הנשאלים מאמינים כי יש ללמד על השואה בבתי הספר(צילום: gettyimages)
 

אמנם 51% ממשתתפי הסקר הכירו את השם אדולף אייכמן, שהיה מהאחראים הראשיים, המנהל והמארגן לביצועה בפועל של תוכנית "הפתרון הסופי" להשמדת היהודים, אבל רק 14% ידעו שמוצאו אוסטרי.

 

עוד גילה הסקר כי התפיסות של האוסטרים בנוגע לתנועה הניאו-נאצית בארה"ב חמורות יותר מאשר ביחס לניאו-נאצים בארצם. 36% אחוזים ממשתתפים סבורים כי באוסטריה יש "מספר רב" של ניאו-נאצים. זאת בהשוואה ל-50% אחוזים, שענו כי יש "מספר רב" או הרבה ניאו-נאצים בארה"ב.

 

נקודה חיובית בין הממצאים מראה כי 82% מהנשאלים מאמינים שעל כל התלמידים ללמוד על השואה בבתי הספר. 75% השיבו שחשוב להמשיך ללמד על הנושא על מנת שהשואה לא תתרחש שוב.

 

"שוב אנחנו רואים מגמה מטרידה המצביעה על חוסר ידע בנושא השואה. ללא הוראת נושא השואה יש סכנה שההיסטוריה תסולף ואף תוכחש, וזכר הנרצחים עלול להישכח. לחינוך אפקטיבי ולעיסוק בנושא זה יש חשיבות עליונה, אם אנו רוצים להבטיח שזוועות השואה לא יתרחשו שוב", אמר יוליוס ברמן, נשיא ועידת התביעות.

 

גרג שניידר, סגן נשיא ועידת התביעות, אמר: "אמנם הרוב המכריע של משתתפי הסקרים שנערכו באוסטריה, בארצות הברית ובקנדה מאמין שצריך ללמד את נושא השואה בבית הספר - האמונה לבדה אינה מספיקה, ועלינו לעשות יותר על מנת לממש זאת".

 

מתיו ברונפמן, חבר הוועד המנהל של ועידת התביעות ויושב ראש צוות המשימה, ציין: "ברור שיש כאן בעיה אם למרבה התדהמה 42% מבני דור המילניום ודור ה-Z מאמינים ששני מיליון יהודים או פחות נרצחו בשואה. אנחנו נכשלים בחינוך הדור הצעיר, ויהיו לכך השלכות הרסניות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
גרמניה הנאצית (ארכיון)
צילום: AP
מומלצים