שתף קטע נבחר

פח האשפה הגבוה בעולם: 3 טונות זבל פונו מהאוורסט

במשך שנים מנסים השלטונות בנפאל לנקות את האוורסט מהאשפה שמשאירים אחריהם המבקרים. במסגרת קמפיין חדש נשלח להר צוות ניקוי מיוחד. היעד: לאסוף 10 טון אשפה בחודש וחצי

צוות ניקיון מיוחד שנשלח להר האוורסט אסף 3 טונות של אשפה בשבועיים הראשונים לעבודתו. כך אמרו אתמול (ד') גורמים רשמיים בנפאל. הצוות נשלח במסגרת ניסיון נוסף של השלטונות לנקות את המזבלה הגבוהה בעולם.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

עשרות שנים של מבקרים שביקשו לטפס אל פסגת ההר גבו מחיר והותירו את האוורסט מזוהם. מספר המטפסים הולך וגדל, והם לא שמים לב כמעט לשאריות המכוערות שהם משאירים מאחור. אוהלים, ציוד טיפוס, מכלי גז ריקים ואפילו צואת אדם ממלאים את ההר עד לפסגה בגובה 8,848 מטר.

לכלוך אשפה ב הר אוורסט  (צילום: AFP)
"זו אחריותנו לשמור על ההרים שלנו נקיים". האוורסט המזוהם(צילום: AFP)

בחודש שעבר, עם פתיחת עונת טיפוס האביב, שלחה ממשלת נפאל צוות של 14 חברים במטרה לאסוף 10,000 ק"ג (10 טונות) של אשפה מהאוורסט בתוך חודש וחצי. הצוות אסף וארז עד כה 3 טונות של אשפה, כולל פחיות ריקות, בקבוקים, ציוד פלסטיק וציוד טיפוס שהושלך ממחנה הבסיס והאזורים הסובבים אותו.

 

"צוות הניקוי רק התחיל בעבודה וחבריו עלו למחנות גבוהים יותר כדי לאסוף עוד אשפה", אמר דנדו ראג' גימרי, מנהל אגף התיירות של נפאל. מסוק צבאי העביר שליש מהאשפה שנאספה לקטמנדו לצורך מחזור. יתר האשפה נלקחה למחוז אוקהלדהונגה הסמוך, לשם סילוק נאות.

המטרה: לאסוף 10 טונות של אשפה בחודש וחצי. ניקיון האוורסט ב-2010 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המטרה: לאסוף 10 טונות של אשפה בחודש וחצי. ניקיון האוורסט ב-2010(צילום: AFP)

שמונה אנשי צוות מנקים עכשיו את מחנה 2 שנמצא בגובה 6,400 מטר וצוותים של שלושה אנשים יעלו בתורות למחנה 4, בגובה 7,950 מטר, שם הם יבלו 15 ימים באיסוף פסולת מהמדרונות המושלגים. "קמפיין הניקוי יימשך גם בעונות הקרובות כדי להפוך את ההר הגבוה בעולם לנקי. זו אחריותנו לשמור על ההרים שלנו נקיים", אמר גימרי.

 

לפני שש שנים, נפאל יצאה בתוכנית שבמסגרתה לקחה פיקדון של 4,000 דולר מכל צוות מטפסים. כדי לקבל את הפיקדון חזרה היה צריך כל מטפס להוריד איתו מההר לפחות שמונה ק"ג של פסולת, אבל רק מחצית המטפסים חזרו עם האשפה שלהם.

יותר מ-4,000 אנשים טיפסו עד כה על ההר (צילום: AP) (צילום: AP)
יותר מ-4,000 אנשים טיפסו עד כה על ההר(צילום: AP)

ממשלת נפאל היא לא היחידה שנאבקת בערימות הפסולת שמותירים אחריהם המטפסים. בחודש פברואר סין אסרה על אנשים שאינם מטפסים להגיע למחנה הבסיס של האוורסט בטיבט בניסיון לנקות את אזור ההר שבשטחה.

 

יותר מ-4,000 אנשים טיפסו עד כה על האוורסט, ובשנה שעברה מספר שיא של 807 מטפסים הגיעו לפסגה. המסת הקרחונים הנגרמת כתוצאה מההתחממות הגלובלית חושפת אשפה ואפילו גופות שהצטברו על ההר מאז שאדמונד הילרי וטנזינג נורגיי, הראשונים שהגיעו לפסגתו, צלחו את המשימה לפני 66 שנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
3 טונות זבל פונו. ההר המזוהם
צילום: AFP
מומלצים