שתף קטע נבחר

הסתתר 17 שנה וברח מהארץ: נעצר נאשם באונס קבוצתי בטירונות

"הכניס מחסנית, דרך את הנשק ואנס אותי באוהל": ל-ynet נודע כי מצ"ח עצרה את שחר מזרחי, שלפי החשד נמלט מישראל לאחר שהואשם כי לקח חלק באונס קבוצתי אלים של טירון בבסיס זיקים ב-1999. על פי החשד, הוא חזר לישראל בזהות בדויה והסתתר בבת עין שבגוש עציון

 

אונס קבוצתי בבסיס זיקים טירונות ()
הכתבה ב"ידיעות אחרונות" ב-2002

פרסום ראשון: המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) עצרה אתמול (ה') את שחר מזרחי, בן 37, שלפי החשד נמלט מישראל לאחר שהואשם בתחילת שנות האלפיים כי לקח חלק באונס קבוצתי אלים, כחייל בעצמו, של טירון בבסיס זיקים ב-1999. אמש הוארך מעצרו של מזרחי בבית הדין הצבאי ביפו עד ליום שלישי.

 

מזרחי, כך חושדים גורמי החקירה, חזר לאחרונה לישראל בזהות אחרת, ככל הנראה באמצעות דרכון מזויף, ומאז חי תחת שם אחר בהתנחלות בת עין שבגוש עציון. במקביל נבדק החשד כי הוא הצליח אף לחזור ארצה מספר פעמים מאז שברח - וחזר לחו"ל מבלי שעלו על זהותו האמיתית. 

 

במצ"ח מעריכים כי מזרחי ניצל את השהות עם נוער הגבעות כדי להימלט מזיהוי ומהעמדתו לדין. הקורבן בפרשה עודכן על ההתפתחות הדרמטית ומזרחי צפוי להיות מובא ביממה הקרובה לדיון בבקשת מצ"ח להאריך את מעצרו בבית הדין הצבאי ביפו. לכידת מזרחי התאפשרה בעקבות סדרת פעולות חקירה מיוחדות של מצ"ח בסיוע משטרת ישראל.

אוהלי הטירונים בבסיס זיקים  (צילום: אבי רוקח)
אוהלי הטירונים בבסיס זיקים (צילום: אבי רוקח)

יונתן קירשבלום אונס זיקים טירונות (צילום: ישראל יוסף  )
יונתן קירשבלום שריצה 6 שנות מאסר, עם מעצרו ב-2002(צילום: ישראל יוסף )

מזרחי היה חלק מארבעה חיילים שהואשמו באונס קבוצתי והתעללות פיזית קשה, שכללה הכאה ברובה, כלפי חייל ששירת עימם בבסיס הסמוך לאשקלון. בעקבות בריחתו לחו"ל ששיבשה את מהלך המשפט, זוכו שניים מהנאשמים מחמת הספק והחייל שהורשע - יונתן קירשבלום - נידון ל-6 שנות מאסר.

 

בפוסט בפייסבוק שפרסם השנה הקורבן הוא כתב: "היום אני בן 38. עד גיל 19 הייתי ילד רגיל וממוצע, יוצא לטיולים ולמחנות בתנועה. בגיל 19 התגייסתי לצבא לטירונות 02 כלל צה"לית במחנה זיקים. באמצע הטירונות לא הרגשתי בטוב, הלכתי לקצין העיר בקרייה והוצאתי שני גימלים. באותו שבוע שלקחתי גמלים חברי הטירונות היו בתרבות יום א' ואחר כך בשבוע שדאות. הגעתי ביום שלישי אחר הצהריים באוטובוס שיצא בשעה 17:30 מאשקלון ואת התאריך 5 באוקטובר 1999 לא אשכח לעולם.

 

"הלכתי למרפאה לתת את הגימלים ושם פגשתי את המ"כ שלי שאמרה לי שכל הפלוגה בשבוע שדאות בשטח ולא שווה לי לצאת לערב אחד לשטח אז שאני אשאר הלילה במיטה שלי ומחר אצטרף לשאר. המאהל של האוהל שלי היה הכי רחוק ליד שער היציאה האחורית והאוהל שלי היה בקצה המרוחק של המאהל . כשהלכתי לאוהל לא ראיתי את שומר המאהל אבל לא ייחסתי לזה חשיבות חשבתי, שגם הוא בשטח".

 

"ראיתי שהאוהל שלי היחיד שהיה סגור אם יריעות למטה. היה ריח חריף של טבק. שחר ביקש ממני דברים אישיים ואני כמובן לא הסכמתי. אז הוא נתן לי בוקס בבטן, לקח את הנשק שלי ומחסנית, הכניס את המחסנית לתוך הנשק ודרך אותו. אמרתי לו - 'אני אעשה הכול, רק אל תיגע בנשק'. בשלב הזה התחלתי לבכות". המתלונן תיאר את המעשה הקשה שעבר וכתב לסיום: "אני רושם פוסט זה כדי להראות שגם בנים גברים עוברים אונס וזה קשה להם מאוד".

אוהלי הטירונים בבסיס זיקים  (צילום: גלעד קוולרציק  )
בסיס זיקים (צילום: גלעד קוולרציק )

יונתן קירשבלום אונס זיקים טירונות (צילום: ישראל יוסף  )
קירשבלום. היחיד עד כה שנכלא בעקבות האונס(צילום: ישראל יוסף )

בפסק הדין ב-2005, אז צוין כי מזרחי נמלט במהלך המשפט ולא אותר, נכתב כי במהלך שבוע שדאות אליו יצאו הטירונים, נשאר המתלונן בבסיס. כאשר הגיע בערב לאוהל שבו ישן בבסיס, שכונה "אוהל הדתיים", הוא פגש קבוצה של חיילים אשר שהו באוהל. פרט לטוראי מזרחי, הוא לא הכיר אותם.

 

לאחר חילופי דברים ביניהם, החלו החיילים להתעלל בו באופן קשה, התעללות שכללה אלימות פיזית, גידופים וביצוע מעשה סדום ומעשה מגונה. את האירוע המחריד נצר המתלונן זמן רב בליבו, ועל אף מפגשים עם גורמי בריאות הנפש השונים בצה"ל, לא דיווח על שאירע לו. לאחר חלוף כשנה ומחצה מיום האירוע, אזר המתלונן אומץ ומסר לסטודנט שחנך אותו באותה העת מכתב ובו תיאור כללי של האירוע. כעת, עם מעצרו של מזרחי, בודקים בפרקליטות הצבאית את הפרשייה מחדש מבחינה משפטית. 

 

מדובר צה"ל נמסר: "המשטרה הצבאית בסיוע משטרת ישראל עצרה את שחר מזרחי, שנגדו ונגד שלושה חיילים נוספים הוגשו בשנת 2002 כתבי אישום המייחסים להם עבירות מין חמורות כלפי חייל אחר. במהלך ניהול ההליך המשפטי נגדו, נמלט מזרחי מהארץ ולא נתפס במשך שנים ארוכות, דבר שמנע את המשך ההליך המשפטי נגדו. 

 

"בשל אי הגעתו של מזרחי לדיונים בבית הדין, זוכו שניים מבין שלושה שותפיו. אחד המעורבים הורשע במעשים החמורים שיוחסו לו, ונגזרו עליו 6 שנות מאסר בפועל. נפגע העבירה עודכן במעצרו של מזרחי. בכוונת התביעה הצבאית למצות את ההליכים נגד הנאשם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
בסיס זיקים
צילום: אבי רוקח
מומלצים