שתף קטע נבחר

פי 2 פצועי ירי ברמב"ם: "לעצור את האלימות"

32 נפגעי ירי הגיעו לבית החולים בחיפה בחודשים ינואר-אפריל, זינוק של 130% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. 29 מהפצועים הם מהמגזר הערבי, רובם מטמרה שבגליל. המשטרה: "תפסנו כמויות נשק חסרות תקדים"

מספר מקרי הירי שטופלו בבית החולים רמב"ם בחיפה בשליש הראשון של השנה זינק ב-130% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. כך נמסר מבית החולים. ביחידת הטראומה אומרים כי מאז מלחמת לבנון השנייה לא הגיעה כמות כזו של נפגעי אלימות בפרק זמן כה קצר, אך הפעם מדובר באלימות פלילית. מנתוני בית החולים עולה כי בחודשים ינואר-אפריל הובאו לרמב"ם 32 פצועי ירי, וזאת לעומת 14 פצועי ירי בתקופה המקבילה בשנה שעברה. הרופאים הצליחו להציל את חייהם של 31 מהפצועים.

"עלייה של 130% צריכה להדליק אור אדום" (צילום: דוברות רמב"ם) (צילום: דוברות רמב
"עלייה של 130% צריכה להדליק אור אדום"(צילום: דוברות רמב"ם)

ברמב"ם אומרים כי הנתונים מטרידים במיוחד כאשר מפלחים אותם: 29 מתוך 32 הפצועים הם מהמגזר הערבי. רוב הפצועים (18) הגיעו מהעיר טמרה שבגליל.

 

ראש מערך הטראומה ברמב"ם, ד"ר האני באחוס, מתריע: "עלייה של 130% במספר נפגעי הירי צריכה להדליק אור אדום אצל מקבלי ההחלטות. מדובר בתופעה שחייבת טיפול מיידי כדי לבלום אותה. אנחנו כאן כדי להציל חיי אדם, ובמקרה של פצועי הירי הצלחנו להציל רבים מאלה שהגיעו במצב קשה ורק אחד מת. אבל זו לא נחמה, צריך לעצור את האלימות הזו".

 

דעאא דיאב, תושבת טמרה, סיפרה על אירועי הירי האחרונים בעיר. "הילדים לא ישנים בלילה כי הם מפחדים", היא אמרה. "הם גם לא מוכנים להסתובב בשכונה או לשחק במרפסת. איבדנו את כל הביטחון".

רוב הפצועים מהמגזר הערבי. ניידות משטרה בטמרה ()
רוב הפצועים מהמגזר הערבי. ניידות משטרה בטמרה

במשטרה אומרים בתגובה כי מאמצים רבים מושקעים בצמצום תופעת הירי והחזקת הנשק במגזר הערבי. "לצערנו אירועי ירי מתרחשים לעיתים קרובות מדי ביישובים הערביים, רובם על רקע סכסוכים פנימיים הגולשים לאלימות", נמסר. "משטרת ישראל פועלת בנחישות לאורך כל ימות השנה נגד אחזקה, סחר ושימוש באמצעי לחמה בכל זמן ובכל מקום.

 

"לצד חקירות יסודיות ומקצועיות של כל מקרה ירי וחתירה למעצרו והעמדתו של כל פורע חוק לדין, הרי שפעילות זו הביאה לתפיסת כמויות נשק חסרות תקדים, בפרט ביישובי המגזר הערבי. רק בשנה החולפת נתפסו אלפי אמצעי לחימה, נעצרו בכל רחבי הארץ 3,400 חשודים והוגשו 1,250 כתבי אישום". במשטרה אמרו עוד כי לצד האכיפה, הם נוקטים צעדי מניעה והסברה, "במטרה לשנות את נורמות הציות לחוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות רמב"ם
32 נפגעי ירי בשליש הראשון של השנה
צילום: דוברות רמב"ם
מומלצים