שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  הצצה לכנופיות הלוטרות העירוניות בסינגפור
  הלוטרות בסינגפור למדו לחיות בעיר הסואנת לצד בני האדם ולצוד דגים בנהרות. מה קורה כשהן פוגשות כלבים סקרנים בפארק העירוני? הצצה שבועית לסדרת הטבע החדשה של ה-BBC "חיות פרא בעיר" שעוקבת אחרי הסתגלות חיות הבר לחיים הסואנים בסביבות הערים ברחבי העולם שתשודר הערב ב-21:30 בכאן 11
   
  באי סינגפור מתגוררים למעלה מחמישה מיליון וחצי תושבים ובלב הכרך הסואן, מתגוררות משפחות גדולות של לוטרות מלאיות, טורפות זריזות, המבלות את זמנן במים וביבשה. מינים רבים של בעלי חיים מגלים כי המעבר לחיים בעיר מסייע להם לשרוד, ככל שהשטחים הטבעיים מנוצלים על ידי האדם כדי להאכיל את האוכלוסיה העירונית הגדלה בקצב מואץ.
   
  בעלי החיים החכמים ביותר, נאלצים נוכח מכורח הנסיבות לעבור לעיר בעקבות המזון. בעיר, עיקר הסכנה היא דריסה מרכבים, מפגש עם כלבים והסתבכות בקרסי דיג, אך הלוטרות למדו לשרוד ברחובות סינגפור, למצוא בהם מקומות מפלט מפני מזג האוויר ומקומות מסתור לגדל את הגורים בביטחה.  

  לוטרות בסינגפור (צילום: BBC | כאן 11)
  לוטרות בסינגפור(צילום: BBC | כאן 11)

   

  צדות דגים בנהרות ורובצות בפארקים

  בהשוואה לטבע, בעיר הטורפים מועטים מאוד וההורים, השומרים על קשר זוגי לכל אורך חיים, מלמדים את הגורים את סודות ההישרדות בין מרבצי הבטון, כבישי האספלט, הגשרים והפארקים הירוקים. הגורים יהיו תלויים בהורים עד גיל שנה. בסינגפור בה נתיבי מים רבים, הלוטרות המבלות את זמנן במים, מנצלות את רשת התעלות והמנהרות לניווט מהיר בנוף האורבני, כשהן חוצות את העיר לאורכה ולרוחבה בחיפוש אחר מזון. התעלות הנקיות של סינגפור המספקות מקום מחייה לדגים, מהוות מקום אידיאלי לציד המזון של הלוטרות, הזקוקות לאכול כמעט רבע ממשקל גופן בדגים מדי יום.

   

  לוטרות בסינגפור (צילום: BBC | כאן 11)
  לוטרות בסינגפור(צילום: BBC | כאן 11)

   

  בעת חציית אזורים יבשתיים, כדוגמת פארק עירוני אליו מגיעים בעלי כלבים עם חיות המחמד שלהן, כלבים משוחררים יכולים להוות איום על הגורים, אך הלוטרות העירוניות למדו כיצד להרחיק את הכלבים וכשהן מתאחדות יחד ככנופיה מאורגנת, הן מסוגלות לפעול יחד ולהבריח כל אויב אפשרי.

   

  לוטרות בסינגפור (צילום: Bernard Seah | BBC | כאן 11)
  לוטרות בסינגפור(צילום: Bernard Seah | BBC | כאן 11)

   

  החיים בעיר מאפשרים ללוטרות למצוא מזון בקלות, מים ופינות בטוחות להתחבא ולגדל את דור העתיד. בשנים האחרונות הלוטרות משגשגות בסביבה העירונית ומשפחה עירונית ממוצעת גדולה פי שלושה ממשפחת לוטרות מחוץ לעיר. הלוטרות הפכו למוקד משיכה בקרב תושבים, תיירים, חובבי טבע וחוקרים. בעמוד הפייסבוק "Otter Watch" ניתן לצפות במעקב אחרי הלוטרות המקומיות.

   

  מדי שבוע תתפרסם ב-ynet הצצה שבועית לסדרת הטבע "חיות הפרא בעיר" המשודרת מדי שישי ב-21:30 בכאן 11

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים