שתף קטע נבחר

צילום: רועי עידן

אזעקה במשחק כדורגל: ילדים השתטחו על דשא ברחובות

ירי הרקטות הבלתי פוסק מעזה משפיע גם על אזור השפלה: קבוצות מחולון וגבעת ברנר שערכו חימום במגרשה של מכבי רחובות נאלצו להפסיק לזמן קצר בשל האזעקה באזור. לאחר מכן אישרה ההתאחדות לקיים את המפגש כרגיל. עשרות שיגורים מאז שעות הבוקר. יישובים פתחו מקלטים

 

ילדים על הדשא מגרש כדורגל אזעקה  (צילום: דימטרי סמיונוב)
ילדים על הדשא במגרש מכבי רחובות, הבוקר(צילום: דימטרי סמיונוב)

ההסלמה בדרום : ילדים שהגיעו הבוקר (שבת) למשחק כדורגל במגרשה של מכבי רחובות נאלצו לעצור את החימום לקראתו בשל אזעקה שנשמעה באזור ונשכבו על הדשא. מדובר במשחק ילדים בגילאי טרום א' (כבני 11-10) בין קבוצות גבעת ברנר וא.ס חולון. לאחר האזעקה המשחק התקיים כרגיל אף שחלק מההורים לקחו את ילדיהם הביתה. במקביל, הנהלת מ.ס אשדוד החליטה על ביטול כל משחקי מחלקת הנוער המתקיימים בעיר (מנערים א' ומטה). באשר לקבוצת הנוער, פנייה לביטול המשחק הועברה להתאחדות לכדורגל.

 

ילדים על הדשא מגרש כדורגל אזעקה  (צילום: דימטרי סמיונוב)
אחרי האזעקה: המשחק התקיים כרגיל(צילום: דימטרי סמיונוב)

הנחיות פיקוד העורף ()

דימטרי סמיונוב, תושב בת ים שצילם את התמונה, סיפר שנסע למשחק עם שני ילדיו התאומים. "הילדים משחקים ב'ירמיהו' חולון וזה היה נגד גבעת ברנר", שחזר בשיחה עם ynet. "פתאום בזמן החימום התחילה אזעקה וכולם נשכבו על הקרקע. אמרו להם לשים ידים על הראש. ילדים בני 10, זה ממש לא נעים. בהתחלה עוד חשבו לבטל את המשחק, אבל בסוף ההתאחדות אמרה להמשיך כרגיל, וכרגע משחקים".

 

המנהל המקצועי של הפועל גבעת ברנר סיפר ל-ynet: "כשנשמע אזעקה הילדים הבינו במה מדובר וישר השתטחו על הדשא. היה קצת לחץ, בעיקר מצד ההורים, שחלקם הגיעו כדי לקחת את הילדים. זה לא מצב רגיל, אבל בהתייעצות עם ההתאחדות הוחלט להמשיך את המשחק. הילדים עצמם המשיכו לשחק ודי נהנים. אנחנו המבוגרים יותר לחוצים".

 

החל מהשעה 10:00 נשמעו עשרות אזעקות וצבע אדום באשדוד, אשקלון, אזור רחובות, שדרות, ויישובי המועצות האזוריות שער הנגב ואשכול. דובר צה"ל מסר כי זוהו יותר מ-90 שיגורים לעבר ישראל - ולוחמי כיפת ברזל יירטו עשרות מהן. במד"א ציינו כי לא היו נפגעים מפגיעות ישירות. נער בן 15 נפל בזמן הריצה למרחב מוגן בשדרות ונפצע באורח קל. צוותי מד"א טיפלו גם בנפגעי חרדה באשקלון ובשדרות.

 

דובר צה"ל מסר כי כלי טיס של צה"ל תקף בתגובה לירי שני משגרי רקטות בצפון רצועת עזה, והפלסטינים דיווחו כי טנקים של צה"ל תקפו עמדות תצפית של חמאס. ראש העיר אשקלון תומר גלאם הורה לפתוח מקלטים ציבוריים וזימן הערכת מצב בחמ"ל העירוני. גם בעיריית אופקים פתחו מקלטים. המועצות האזוריות שדות נגב ואשכול הודיעו לתושבים להישאר סמוך למרחבים המוגנים.

 

מרשות הטבע והגנים נמסר כי הגן הלאומי תל אשקלון נסגר למבקרים בעקבות הנחיית כוחות הביטחון. גם הגן הלאומי אשכול נסגר למבקרים.

 

 
נפילת רקטה בכביש 4 סמןך לאשקלון ()
נפילת רקטה סמןך לאשקלון

נפילת רקטה בכביש 4 סמןך לאשקלון (צילום: דוברות המשטרה)
נפילת רקטה סמןך לאשקלון(צילום: דוברות המשטרה)

ירי שיגור רקטות מ רצועת עזה לישראל (צילום: AFP)
שיגור מרצועת עזה לישראל, הבוקר(צילום: AFP)

נפילה מועצה אזורית אשכול  ()
נפילה בחצר במועצה האזורית אשכול

 

 
הסלמה החלה לאחר שחייל נפצע אתמול באורח בינוני וחיילת נפצעה באורח קל מירי שנפתח לעברם מרצועת עזה. צה"ל תקף בתגובה בטנקים ובאמצעות כלי טיס וארבעה פלסטינים נהרגו. הבוקר סמוך ל-6:30 הורה צה"ל על סגירת חוף זיקים וחסימת כבישים סמוך לגדר המערכת בעזה, כולל את צירי הגישה מכביש 232 מערבה. כמו כן נאסרה כניסה ל"גבעת קובי" בשדרות, גבעת הפעמונים, אתר "חץ שחור", גבעת נזמית וגבעת הפרש הבודד. בנוסף הוחלט כי חוף זיקים ייסגר לכניסת מבקרים.
 
ההסלמה מתנהלת כאשר מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר ומנהיג הדיהאד האיסלאמי זיאד נחאלה נמצאים במצרים מיום חמישי בשיחות עם ראשי המודיעין המצרי. השיחות מתנהלות על רקע הניסיונות להגיע להבנות בנוגע להמשך השלב השני של ההסדרה בין ישראל לעזה. הדבר הדחוף ביותר מבחינת חמאס הוא שישראל תאפשר את המשך הכנסת הכסף הקטארי לתשלום במזומן לגורמים שונים ברצועה. לפי שעה בישראל מסרבים לכך. עיקר הלחץ של חמאס נובע מכך שמחר יחל חודש הרמדאן שבו עולה הצריכה הממוצעת של משקי הבית הפלסטינים ולכן המענק הכספי בחודש הזה חשוב יותר מבחודשים אחרים.
 
ח"כ אלון שוסטר (כחול לבן) תושב מפלסים אמר במשדר באולפן ynet: "הייתי בריצת בוקר עם המשפחה וממש לפני הכניסה הביתה התחילו ההתפצוציות. הספקנו לשכב בחוץ ואחר כך להיכנס לממ"ד כמה וכמה פעמים. כך זה ימשיך להיות לצערי כל עוד ממשלת ישראל תהיה כבולה ביכולת שלה להגיב. היא כבולה משום שהיא מחזיקה אידיולוגיה שאין לה מה למסור ומה לתת לאף אחד מהגורמים, לא לרשות הפלסטינית ולא לחמאס.
 
"את חמאס היא לא רוצה להכריע כי מה היא תעשה כשהיא תיכנס פנימה? ולרשות הפלסטינית, שהיא בעצם הגוף שצריך בסופו של דבר להיכנס לרצועה כאן ליד הבית שלי, אין לממשלת ישראל הנוכחית מה לתת. היא לא מקיימת משא ומתן, היא כבולה באפשרות הפיזית שלה לגבות מחירים מהפלגים הפלסטיניים, ולכן אנחנו רק מרוויחים זמן".

 

מנכ"ל עיריית אשדוד טל תורן אמר במשדר המיוחד באולפן ynet כי העירייה נמצאת "בכוננות לכל התפתחות שתהיה. חס וחלילה אם יהיו נפגעים או אם תהיה נפילה בשדרות, אז אנחנו צריכים להיות ערוכים".

 

- האם אתם מצפים לתגובה אחרת הפעם?

"אני לא נכנס לשיקולים כאלה או אחרים. אני סומך על ממשלת ישראל ואני סומך על כוחות הביטחון. אם זה היה תלוי בהם, לדעתי הדברים היו נראים אחרים. העסק הוא מורכב, זה לא עניין של 1+1. יש שיקולים כאלה ואחרים, יש שיקולים למועדים שצריך להגיב".

 
צפריר ניר מיד מרדכי אמר בשיחה עם ynet: "קיבלנו התרעה שיכולים להיות מטחים באזור ולכן עלינו להיות ליד ממ"דים. ראינו את היירוטים מעל הראש שלנו. שמעתי פה ילדים צעירים בוכים וצורחים מלחץ. התחושה מלחיצה. היינו בדרך לים, ליהנות משבת שקטה. יש לחץ מצטבר של שנה של אירועים חוזרים ונשנים. אין ביטחון לתושבי עוטף עזה ועכשיו גם צפונה מפה חווים את החוויה. התגובה שלנו היא להתקיף מטרות ריקות בעזה".

 

סבטלנה גורוחובסקי מאשדוד הוסיפה: "היינו מופתעים כששמענו את האזעקה, אבל מתנהגים כרגיל בינתיים. הייתה פה קצת פאניקה בבניין. יצאנו לחדר המדרגות וחשבתי שזו אזעקת שווא, אבל לא. נלחצתי בשביל אבא שלי ובינתיים אנחנו יושבים בבית. זו פעם ראשונה מזה הרבה זמן שיש אזעקה אצלנו ואני מקווה שהיום זה ייפסק. אבל אני בטוחה שהם עושים את זה כי הם רוצים שהאירוויזיון לא יתקיים פה".

 

נתנאל נפתלייב, תלמיד י"ב משדרות, אמר: "עשו לנו השכמה הבוקר. מאז הבוקר אנחנו מדלגים מהחדר לממ"ד וחזרה. אני מרגיש מיואש כי כבר 19 שנה שאנחנו חיים את המצב הזה ולא עושים איתו כלום. הפסקת אש היא לא באמת הפסקת אש. אנחנו כבר לא מאמינים לזה. 19 שנה יש הפסקות אש. יש גם אדישות כלפי המצב הזה".

 

בכתבה שולבו צילומים מהרשתות החברתיות. אם ידועה לכם זהות הצלמים כתבו לנו במייל האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דימטרי סמיונוב
מגרש מכבי רחובות הבוקר
צילום: דימטרי סמיונוב
מומלצים