שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: רועי עידן
  גנץ: "סבב סחטנות נוסף"; יעלון: "ההרתעה נשחקה כי זלזלנו"
  יו"ר כחול לבן האשים את נתניהו ב"חוסר רציפות אסטרטגית וחוסר מדיניות" שהובילו להסלמה. שר הביטחון לשעבר במשדר ynet: "הצבא יודע מה לעשות, אבל הכל זה הדרג המדיני". ח"כ האוזר: "ההחלטה לא לכנס את הקבינט - חמורה ומסוכנת". השר צחי הנגבי משיב: "הקבינט מעודכן כל הזמן"

   

   

  יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, הגיב לפני הצהריים (שבת) על ההסלמה בדרום והאשים את ראש הממשלה ב"חוסר מדיניות והיענות לסחטנות חמאס". לדבריו, "זה זמן רב שממשלת ישראל פועלת בחוסר רציפות אסטרטגית הן בתחום הביטחוני-מבצעי והן בתחום של יצירת מנופים מדיניים וכלכליים. כשחוסר המדיניות והרציפות פוגש את ההיענות לסחטנות של חמאס בשנה האחרונה, הנה אנחנו פוגשים בשבת בבוקר מטחים כבדים על ישראל וסבב סחטנות נוסף".

   

  גנץ קרא לממשלה "לבחור כיוון אסטרטגי החלטי, תקיף ובלתי סחיט. ממשלת ישראל חייבת להשיב את ההרתעה ורק אז לפעול להסדרה ארוכת טווח ללא פשרות ביטחוניות וללא סחטנות. אנחנו סומכים על צה"ל ומחזקים את תושבי יישובי הדרום על איתנותם", מסר הח"כ החדש, שלא מוגדר כיו"ר האופוזיציה כל עוד לא הורכבה עדיין קואליציית נתניהו הבאה.

   

   

  שר הביטחון לשעבר משה יעלון (כחול לבן) הוסיף במשדר באולפן ynet: "שחיקת ההרתעה בשנה האחרונה נובעת קודם כל מהזלזול שלנו בהצתות ובעפיפונים. אסור היה לנו לזלזל. היה צריך להגיב אז כבר באופן חריף כך שיפסיקו. מאז גם שידרנו שאין לנו עניין בהסלמה. לא מגיבים על 470 רקטות בסוף שבוע כי יש מנהרות בצפון, אחר כך הבחירות, אחר כך פסח - אז הנה הם מנצלים את ההזדמנות לקראת התקופה הרגישה של יום הזיכרון, יום העצמאות והאירוויזיון. לי ברור כשאני רואה חומר מודיעיני שאיראן עומדת מאחורי ההסלמה, ולא סתם הג'יהאד האסלאמי הוא הגורם המחלל. אז איפה ראשי הג'יהאד האסלאמי? למה אין פה סיכול ממוקד?

   

  - הרמטכ"ל אביב כוכבי יכול לעשות משהו אחרת? או שהכל תלוי בדרג המדיני?

  "בסוף זה דרג מדיני. הצבא יודע לעשות מה שצריך לעשות - סיכולים ממוקדים, לגבות מחיר כבד בפגיעה בנכסים. אבל כבר כמה חודשים שהקבינט לא מתכנס, לא בסוגייה כמו בהחזרת גופתו של זכריה באומל ז"ל ולא בשאלת עזה. זה בכלל מצביע על זה שהפכנו ל'דמוקרטטורה'. אין שום דבר מתוך מערכת דמוקרטית שממומש חוץ מהבחירות".

   

  - הייתם בקמפיין עד לפני חודש, שלושה רמטכ"לים, ולא נגעתם בנושא הביטחוני. לא אתגרתם את נתניהו ברמה הבטחונית.

  "את מה שאני אומר עכשיו אמרנו גם תוך כדי מערכת הבחירות וגם תוך כדי ההסלמה בעזה. לא הפרחנו סיסמאות כמו שנתניהו הפריח בזמנו כשלא היה ראש ממשלה ואמר שהוא יחסל את החמאס, או כמו שליברמן נתן 48 שעות להנייה".

  רסיס רקטה ()
  רסיס רקטה שפגע במחסן ביישוב בשער הנגב

  נפילת רקטה בכביש 4 סמןך לאשקלון ()
  נפילת רקטה בכביש 4 סמןך לאשקלון

  ירווט כיפת ברזל (צילום: רויטרס)
  תושבים באשקלון מביטים על יירוט כיפת ברזל(צילום: רויטרס)
   

  גם חבר סיעתו של גנץ, ח"כ צבי האוזר, לשעבר מזכיר הממשלה, תקף את נתניהו וטען כי "החלטתו שלא לכנס את הקבינט הביטחוני כבר שלושה חודשים – חמורה". לדבריו, "החלטתו התמוהה של ראש הממשלה לא לכנס קבינט מזה תקופה ממושכת למרות ההתדרדרות בגבול עזה, לא סבירה ומסוכנת.

   

  "ראש הממשלה מטיל אחריות עיוורת על שרי הקבינט מבלי לשתפם בשיקולי הביטחון הלאומי כמתחייב בחוק. בכך הוא פוגע בסדרי שלטון בסיסיים".

   

  הדברים של האוזר מצטרפים לביקורת שהשמיעו שרים בקבינט על-כך שנתניהו מקבל החלטות מדיניות ביטחוניות בלי לכנס את הקבינט. בסבב הקודם של ירי משמעותי על הדרום, בסוף מרץ השנה, ביקש שר החינוך נפתלי בנט מהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לחייב את ראש הממשלה לכנס את הקבינט. בעקבות דרישתו של בנט החליט נתניהו לבטל את ישיבת הקבינט שתוכננה להמשך אותו השבוע.

   

  בתגובה לטענות על אי כינוס הקבינט אמר השר צחי הנגבי: "אני דוחה את הביקורת. כל שרי הקבינט מעודכנים באופן עקבי על כל התפתחות בדרום. אין יום ללא עדכון בכתב או בעל פה מצוות המטה לביטחון לאומי. כל ההחלטות השוטפות שמקבל ראש הממשלה ושר הביטחון הן על בסיס המדיניות שגיבש הקבינט, שקיים בנושא עזה דיוני עומק רבים. חזקה על ראש הממשלה שייכנס את הקבינט במידה שהאירועים בדרום יחייבו חשיבה מחודשת".

   

  יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג, מסרה בהודעה: "גם בשבת הזו אין פיתרון צבאי לסכסוך הזה. פעם אחר פעם מהלכי הסדרה מופרעים על ידי סבב אלימות, ועוד סבב חסר תוחלת הוא לא הפתרון אלא בדיוק להפך - הפסקת אש אמיתית כולל הצעדים המתחייבים במסגרתה: הקלות הומניטריות והסרת המצור ואז מהלך מדיני משמעותי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים