שתף קטע נבחר

נשללו מזונות מנער בן 16 שמתעלם מאביו

פסק דין חריג: השופט ארז שני קבע שמאחר שנער מתנכר לאביו מזה 5 שנים, בעידוד האם, אין יותר הצדקה לשמר את הקשר הכלכלי בין השניים

בית המשפט למשפחה בתל אביב שלל לאחרונה מזונות מנער בן 16 שמזה חמש שנים מסרב לכל קשר עם אביו ונוהג כלפיו בחוסר כבוד משווע. השופט ארז שני קיבל את התביעה שהגיש האב אחרי שהתרשם שלאורך השנים ביצעה האם פעולות רבות במטרה לפגום בקשר, והדגיש שאין הצדקה להמשיך לשמרו בפן הכלכלי בלבד.

 

התביעה הוגשה לפני כחודשיים ובה שטח האב התנכרות ממושכת מצד בנו, שלדבריו מקורה בהסתה מצד האם. האם לא הגיבה לטיעונים כלל, לא הגישה כתב הגנה ולא התייצבה לדיון שהתקיים בה.

 

בצעד חריג, במיוחד בתיקי משפחה, החליט השופט שני לפסוק בתביעה בכל זאת מבלי לשמוע את עמדתה. זאת מאחר שהתרשם שהאב עשה מאמצים רבים להביא אותה לשתף פעולה עם ההליך אך היא בחרה להתעלם, והתנהלות זו תואמת את גרסתו בכתב התביעה על אודותיה.

 

בפסק הדין צוין כי ההליכים השונים שהתנהלו בין ההורים מחזקים אף הם את גרסת האב בדבר ניכור הורי מתמשך שמקורו באם, שסירבה להקל בהליכים להכרת אבהותו על הילד והביאה אותו למצב חמור של חוסר כבוד מוחלט כלפי אביו, כולל הטחת קללות והאשמות בפניו.

 

"למעשה, על-פי המתואר בכתב התביעה... עשתה הנתבעת לא מעט כדי שלא יהא קשר בין הקטין לבין אביו ומלאכתה צלחה", נכתב.

 

בתוך כך הבהיר השופט כי כיום, כשהילד מתקרב לגיל 16, גם עליו מוטלת אחריות למצב שהגיע למבוי סתום. לפיכך הוא החליט כי בחלוף שנים של הליכים, ואחרי ששוב ושוב התקבלו דיווחים מהרווחה על חוסר שיתוף פעולה ועל סרבנות מתמשכת מצד הילד, ואחרי שהחלטה על הפחתת מזונות מ-2015 גם היא לא סייעה, זכאי האב לפסק דין לטובתו.

 

בפסק הדין הוא ציין הורים צריכים לדעת שניכור יביא תחילה להפחתת המזונות כחלק מ"ארגז הכלים" שיש לבית המשפט, אך "היא יכולה על נקלה... להביא גם לביטול המזונות באותם מקרים מצומצמים בהם מוצו כל האמצעים האחרים ואין עוד הצדקה לשימור קשר שאינו אלא תשלום מצד האב, הזוכה להתעלמות מוחלטת במקרה הטוב".

 

לפיכך נקבע כי המזונות יבוטלו רטרואקטיבית עוד למן היום שבו הגיש האב בקשה ליישוב סכסוך בנובמבר 2018.

 

המשמעות היא כי האם תצטרך להחזיר לו את הסכומים ששילם מאז, ומעתה ועד להחלטה אחרת האב פטור ממזונות בנו. האם חויבה בהוצאות משפט של 2,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ האב: עו"ד ד"ר עינת גריכטר (מטעם הסיוע המשפטי)
  • עו"ד רונית מר עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: אלון סיגוי
עו"ד רונית מר
צילום: אלון סיגוי
מומלצים