שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: רועי עידן

  עם בנט ושקד: הקבינט יתכנס לאשר תקיפות בעזה

  אחרי ירי של 250 רקטות יתכנס מחר הקבינט המדיני ביטחוני לראשונה מאז 30 במרץ. איילת שקד ונפתלי בנט, שלא נכנסו לכנסת וחברים בממשלת המעבר, יגיעו לדיון. בישראל אומרים על ההסלמה בדרום: "הג'יהאד האיסלאמי סיבך את חמאס ומנסה להבעיר את השטח ולחבל באפשרות לרגיעה"

   

  יירוט רקטה מעל אשדוד    (צילום: אלכסנדרה לוקש, עידן לזרוביץ')

  יירוט רקטה מעל אשדוד    (צילום: אלכסנדרה לוקש, עידן לזרוביץ')

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הקבינט המדיני ביטחוני יתכנס מחר (יום א') בשעה 12:30 כדי לדון בהסלמה בדרום ולאשר תקיפות עתידיות ברצועת עזה. זאת הפעם הראשונה שהקבינט מתכנס מאז 30 במרץ.

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו העדיף להימנע מכינוס הקבינט לפני הבחירות, מחשש שישיבה שכזו תהפוך לזירת התגוששות עם השרים נפתלי בנט ואיילת שקד. על אף ששניהם נשארו מחוץ לכנסת עדיין מדובר בממשלת מעבר, והשניים ישתתפו בישיבה מחר.

  איילת שקד נפתלי בנט בית רעננה תגובה ספירת קולות חיילים תוצאות בחירות הימין החדש (צילום: שאול גולן, יריב כץ)
  בנט ושקד. לא נכנסו לכנסת אך יגיעו לפגישת הקבינט(צילום: שאול גולן, יריב כץ)
   

  נתניהו, שמכהן גם בתפקיד שר הביטחון אחרי התפטרותו של אביגדור ליברמן, הגיע במהלך השבת להתייעצויות ביטחוניות בקריה עם הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש השב"כ נדב ארגמן, ראש המל"ל מאיר בן שבת וראשי מערכת הביטחון. נתניהו הנחה את צה"ל להלום ברצועת עזה בצורה קשה, ולהיערך לכמה ימי לחימה.

   

  מהבוקר ועד חצות נורו לשטח ישראל יותר מ-250 רקטות. בתגובה תקף צה"ל במהלך היום יותר מ-120 מטרות, כולל בניין משרדי המודיעין הצבאי והביטחון הכללי של חמאס בשכונת רימל, מנהרות טרור של הג'יאהד האיסלאמי מרפיח, משגרי רקטות ובסיסי טרור. בתקיפות נהרגו שמונה פלסטינים.

  רה
  רה"מ בנימין נתניהו עם הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש השב"כ נדב ארגמן ובכירי צה"ל בהערכת מצב ביטחונית בקריה(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

  שיגור רקטות מרצועת עזה אל עבר אשקלון (צילום: רויטרס)
  שיגור רקטות מרצועת עזה לעבר אשקלון(צילום: רויטרס)

  יירוט כיפת ברזל מעל נתיב העשרה הסלמה עוטף עזה דרום עזה (צילום: AFP)
  יירוט כיפת ברזל בעוטף עזה(צילום: AFP)

  בישראל מדגישים כי הסבב הזה נגרם כתוצאה מהירי של צלף מהג'יאהד האיסלאמי לעבר חיילי צה"ל, ירי שהיה בזמן שנציגי הג'יאהד והחמאס נמצאים בדיונים אצל המצרים. "הג'יהאד הוא זה שסיבך את החמאס. חמאס משלם את המחיר על הטעויות של הג'יהאד ולכן הותקפו גם מטרות שלו. הג'יהאד האיסלאמי פועל בכל דרך על מנת להבעיר את השטח ולחבל באפשרות להגיע לרגיעה", אמרו גורמים בישראל.

   

  בישראל גם מדגישים שבניגוד לדיווחים, בשום שלב ישראל לא מנעה את הכניסה של הכסף הקטארי, שבכלל אמור להגיע לעזה ביום שני. לקטארים יש את השיקולים והסיבות שלהם מדוע הכסף לא הועבר עד היום. "אין לכסף שום קשר לפרוץ הסבב הזה", אומרים בישראל. לגבי החשש מירי בזמן האירוויזיון בעוד עשרה ימים אמר גורם מדיני: "אנחנו ערים לאירוויזיון וליום העצמאות, אבל בסוף השיקול העליון שמנחה את מקבלי ההחלטות וראש הממשלה זה ביטחון אזרחי ישראל".

  זירת נפילת הרקטה בשדרות (צילום:רונן גבאי )
  זירת נפילת הרקטה בשדרות(צילום:רונן גבאי )
    

  ישראל העבירה מסר לחמאס לפיו העובדה שהג'יאהד האיסלאמי מבצע את הירי לא פוטר את חמאס מאחריות. "אתם הריבון ואנו נגבה את המחיר מכם", אמר גורם בישראל לחמאס. לגבי הדיווחים על הפסקת אש אמר הגורם כי "אנו לא דנים איתם על הפסקת אש". ואולם, מאחורי הקלעים מתקיימים מגעים להפסקת אש בתיווך מצרי ובתיווכו של שליח מזכ"ל האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב.

   

  גורם מדיני אמר כי התקיפות של ישראל יימשכו ויתעצמו ולא ניתן לחזור למצב של רגיעה. "אנו ניצבים בפני סבב שיימשך כמה ימים ואין דד ליין לתקיפות שלנו", אמר.

   

  תיעוד: השמדת מנהרה שהגיעה לשטח ישראל    (צילום: דובר צה"ל)

  תיעוד: השמדת מנהרה שהגיעה לשטח ישראל    (צילום: דובר צה"ל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  נזק בבית בקריית גת בעקבות נפילת רקטה (צילום: משי בן עמי)
  נזק בבית בקריית גת בעקבות נפילת רקטה(צילום: משי בן עמי)
   
  נזק בבית בקריית גת בעקבות נפילת רקטה (צילום: משי בן עמי)
  (צילום: משי בן עמי)
   

  חבר הקבינט יובל שטייניץ אמר על ההסלמה האחרונה: "אני לא מופתע בכלל. זה דברים שקורים כל הזמן. אין מקום להפתעות. זה נכון שהם תופסים אותנו בנקודת זמן רגישה, אך אם נאלץ לצאת למבצע גדול בעזה נילחם גם ביום הזיכרון וביום העצמאות אם נצטרך. כל הזמן יש מועדים רגישים. הם יכלו לנסות לפגוע בליל הסדר, ביום השואה או ביום הבחירות. אין תקופה שאין בה מועדים רגישים. אבל הוכחנו בעבר שאם אין ברירה אנו יודעים להילחם".

   

  לדברי שטייניץ, הסיבה המרכזית לירי היא לא הכסף הקטארי אלא ניסיון של הג'יאהד האסלאמי למנוע את ההבנות וההסדרה של הזירה. ייתכן שאיראן מעורבת בניסיון או מנחה את הג'יהאד לעשות זאת. "חד משמעית - החמאס היה מעוניין בהסדרה והג'יאהד, עם הצליפה על חיילי צה"ל, שיבש את זה בכוונת מכוון. זה יכול להתפתח לכל הכיוונים עד כדי מבצע כולל בעזה, ויכול גם להסתיים תוך כמה ימים. אי אפשר לדעת".

  יובל שטייניץ ישיבת ממשלה (צילום: מארק ישראל סלם)
  "כל הזמן יש מועדים רגישים". שטייניץ(צילום: מארק ישראל סלם)
   

  חבר הקבינט יואב גלנט אמר כי המצב לא ברור וזה עלול להתפתח למערכה רחבה. שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, פנה אמש במכתב למועצת הביטחון בדרישה לפעול נגד ארגוני הטרור ברצועה ולתמוך בפעילות ההגנתית של מדינת ישראל. משלחת שגרירי האו"ם ששוהה בימים אלו בישראל ביוזמת השגריר דנון מתוכננת להגיע לביקור בדרום.

   

  נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר על האירועים בסוף השבוע: "בצאת שבת מתוחה ומדאיגה, אני מתפלל לשלום פצועינו ומבקש לחזק את ידי השוהים בחדרי הביטחון תחת מטחי הרקטות. אנו נמשיך לעמוד איתן מול הטרור הנורא הזה ונגיב בעוצמה וללא פשרות מול כל מתקפה על שלום אזרחינו. אני מבקש מכם יקיריי ויקירותיי, אנא - האזינו רוב קשב להנחיות פיקוד העורף המצילות חיים פעם אחר פעם והישמרו לנפשותיכם מאוד מאוד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים