שתף קטע נבחר

צילום: רועי עידן

שני הרוגים: טיל נ"ט פגע ברכב, רקטה התפוצצה במפעל

מטחים כבדים מעזה: הרוג ושני פצועים קשה במפעל באשקלון, בן 60 נהרג מפגיעה ישירה של טיל נ"ט ברכב ליד שדרות. פצוע נוסף במצב קשה באשכול. רסיסים פגעו בביה"ח ברזילי באשקלון. הקבינט הנחה את צה"ל להעצים את התקיפות ולעבות את הכוחות סביב עזה

 

 

פגיעות ישירות וקטלניות במטח כבד מעזה: במשך ארבע שעות וחצי נורתה רקטה אחת מרצועת עזה - אבל בסביבות 12:15 התחדשו המטחים, וארגוני הטרור הגדילו את טווח הירי. צעיר נהרג מפגיעה ישירה במפעל באשקלון, כחצי יממה לאחר שבאותה עיר נהרג משה אגדי, וגבר כבן 60 נהרג מפגיעה ישירה של טיל נ"ט ברכב ליד שדרות. במטח שנורה לעבר העוטף בסביבות 15:30 נפצע באורח קשה פועל תאילנדי כבן 25. הוא נפגע מרסיס בפלג גופו העליון ומצבו לא יציב. מסוק מד"א הוזנק למקום.

 

עדכוני לחימה אחרונים

הרוג ושני פצועים קשה בפגיעה ישירה במפעל באשקלון

בן 60 נהרג ליד שדרות, סמוך לאוטובוס חיילים. חמאס: "ירינו טיל נ"ט"

הקבינט הִנחה את צה"ל להעצים את התקיפות ולעבות כוחות

סיכול ממוקד בעזה: חוסל האחראי על העברות הכספים מאיראן

פצוע קשה מירי למועצת אשכול

נזק רב מרקטה בבאר שבע, איש לא נפגע

רסיסים פגעו במכון האונקולוגי בביה"ח ברזילי באשקלון 

 

הקבינט, שהתכנס בעקבות ההסלמה החמורה, הינחה את צה"ל להעצים את התקיפות נגד ארגוני הטרור ולעבות את הכוחות סביב עזה. דיוני הקבינט נמשכים. צפו במשדר המיוחד.

 

ביישובי עוטף עזה, בשדרות ובאשקלון נשמעו אזעקות כמעט ללא הפסקה, ומעט לפני השעה 13:00 נשמעו אזעקות גם בבאר שבע, ביבנה - ולראשונה גם ברחובות. אחת הרקטות גרמה לפגיעה ישירה במפעל באשקלון. שלושה בני אדם נפגעו, בהם בן 22 שמותו נקבע בבית החולים ברזילי. שניים אחרים נפצעו קשה, מצבו של אחד מהם קשה מאוד. רקטה נוספת פגעה במכון האונקולוגי בבית החולים ברזילי וגרמה נזק.

  

כחצי שעה לאחר מכן נפצע גבר כבן 60 באורח אנוש במועצת חוף אשקלון, מפגיעה סמוך לרכב, וזמן קצר לאחר מכן נקבע מותו. הפגיעה אירעה קרוב מאוד לאוטובוס חיילים שעבר במקום, והפיצוץ האדיר תועד. נפילה נוספת, בשכונה בבאר שבע, הסבה נזק כבד - אך למרבה המזל איש לא נפגע. רקטה אחרת התפוצצה ברהט. כיפת ברזל הופעלה במהלך המטח ויירטה כמה רקטות. אחד השיגורים נפל בחצר בית במושב במועצת חוף אשקלון וגרם לנזק. מוקדם יותר נגרם נזק לגן ילדים במועצה אזורית שער הנגב עקב נפילת רקטה סמוך לו. בשני מקרים אלו לא היו נפגעים. הירי הכבד בעוטף אירע בעת שהנשיא ראובן ריבלין סייר באזור.

  

פגיעה רכב ליד יד מרדכי רקטה רקטות הסלמה דרום עזה (צילום: AFP)
הרכב שספג פגיעה ישירה(צילום: AFP)

אנשים משתטחים ברחוב אשקלון (צילום: רויטרס)
מסתתרים באשקלון(צילום: רויטרס)

בית חולים ברזילי אשקלון הסלמה דרום עזה חמאס אנשים רצים ל מרחבים מוגנים (צילום: רויטרס)
בממ"ד בברזילי. בית החולים נפגע(צילום: רויטרס)
הפגיעה מחוץ לבית החולים בקפיטריה ()
נזק לגג באזור בית החולים ברזילי באשקלון
פגיעה באשקלון  (צילום: איתי שיקמן)
המפעל באשקלון שספג פגיעה ישירה (צילום: איתי שיקמן)

פגיעה ישירה באר שבע רקטה הסלמה דרום חמאס עזה (צילום: אילנה קוריאל)
פגיעה ישירה בבית בבאר שבע(צילום: אילנה קוריאל)

אנשים משתטחים ברחוב אשקלון (צילום: רויטרס)
תופסים מחסה באשקלון(צילום: רויטרס)

פגיעת רקטה ליד אוטובוס חיילים בדרום ()
יירוטים בשמי העוטף

חובש בכיר במד"א ישראל לוגסי סיפר על הנפילה במפעל באשקלון: "כשהגענו למקום הבחנו בהרס רב. ראינו שלושה גברים שוכבים מחוץ למפעל. צעיר כבן 22 שכב כשהוא מחוסר הכרה וסבל מפצעי רסיסים בכל חלקי הגוף, בסמוך אליו שכב גבר כבן 40 גם הוא מחוסר הכרה עם פציעות מרסיסים בגופו ופצוע שלישי התהלך במקום כשהוא בהכרה מלאה וסובל מפציעה מדממת בגב. פינינו אותם לבית החולים כשמצבו של בן ה-22 אנוש, מצבו של הגבר בן 40 קשה ושל הגבר בן ה-50 - בינוני".

 

מרכבת ישראל נמסר כי בשל נפילת רקטה שנורתה באחד המטחים האחרונים לאזור באר שבע, נפגעה תשתית המסילה בצומת גורל ולכן הופסקה זמנית תנועת הרכבות בקו באר שבע-קריית גת. המשמעות: אין רכבות יוצאות או נכנסות לעיר, עקב סגירת הקו המערבי בהנחיית פיקוד העורף. לפי שעה, רכבות בקווים באר שבע-הרצליה ובאר שבע-כרמיאל, יחלו ויסיימו את נסיעתן מצפון בתחנת קריית גת.

 

 

יירוטים רבים בשמי באר שבע (צילום: אילנה קוריאל)
יירוטים רבים בשמי באר שבע(צילום: אילנה קוריאל)

יירוטים רבים בשמי אשקלון ()
יירוטים רבים בשמי אשקלון

במקביל, חיל האוויר ממשיך בתקיפות, וכלי טיס תקף כמה פעילי טרור של הג'יהאד האיסלאמי ששהו במחסן אמל"ח בדרום הרצועה. כשעה לאחר מכן מטוס תקף פעיל טרור בזמן הרצועה. בנוסף פורסם תיעוד של פגיעה מדויקת ברוכב אופנוע בצפון הרצועה, אתמול. 

 

 

 

החמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות בעזה אמר כי "המטח של עשרות הרקטות לעבר אשקלון ובאר שבע הוא תגובה על המשך הפצצת הבתים ברצועת עזה. המשך המדיניות הזאת תיענה בתגובה חזקה יותר".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי הורה לצה"ל "להמשיך בתקיפות המסיביות נגד גורמי הטרור ברצועת עזה". זאת, לאחר שתוך יממה שיגרו ארגוני הטרור ברצועת עזה יותר מ-450 רקטות ופצמ"רים. מאחת הרקטות, שהתפוצצה באשקלון, נהרג משה אגדי - הישראלי הראשון שנהרג מרקטה מאז צוק איתן. 

 

נתניהו הכריז על מצב מיוחד בעורף

נתניהו חתם על צו המכריז על "מצב מיוחד בעורף" למשך 48 שעות ביישובים הנמצאים במרחב של עד 40 קילומטר מרצועת עזה. בצו כתב נתניהו: "מששוכנעתי שקיימת הסתברות גבוהה שתתרחש התקפה על האוכלוסייה האזרחית אני מכריז בזאת על מצב מיוחד". מטרת המסמך היא משפטית, והיא כדי שהמדינה תישא בעלויות הנזק שנגרם במהלך ההסלמה באזור.

 

 

 

 

פגיעה בבית באשקלון (צילום: AFP)
תיעוד הנזק מהירי לעבר אשקלון(צילום: AFP)

בנימין נתניהו בישיבת הממשלה (צילום: EPA)
בנימין נתניהו בישיבת הממשלה(צילום: EPA)

הכרזה על מצב מיוחד בעורף ()
הכרזה על מצב מיוחד בעורף שעליה חתם נתניהו

פגיעה ברכב באשקלון (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פגיעה בבית באשקלון (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

פגיעה בבית באשקלון (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
  

 

בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו: "ראשית, אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחתו של משה אגדי ז"ל, וכן לשלוח איחולי החלמה מהירה ושלמה לפצועים". הוא הוסיף: "הנחיתי הבוקר את צה״ל להמשיך בתקיפות המסיביות נגד גורמי הטרור ברצועת עזה וכן הנחיתי לעבות את הכוחות סביב רצועת עזה בכוחות שריון, ארטילריה וחי"ר".

 

ראש הממשלה אמר כי "חמאס נושא באחריות לא רק להתקפות ולפעולות שלו, אלא גם לפעולות של הג’יהאד האיסלאמי והוא משלם על כך מחיר כבד מאוד. אני מבקש מאזרחי ישראל - הישמרו בקפדנות להוראות פיקוד העורף, אלה הוראות מצילות חיים. אנחנו פועלים ונמשיך לפעול כדי להחזיר את השקט והביטחון לתושבי הדרום".

הריסות בעזה (צילום: דובר צה
הריסות בעזה(צילום: דובר צה"ל)

הריסות בעזה (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

הריסות בעזה (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

לפני פתיחת ישיבת הממשלה התייחס שר המדע אופיר אקוניס לאירוויזיון שיתקיים בשבוע הבא בתל אביב, ואמר: "אסור להעלות על הדעת שתחרות הזמר של האירוויזיון תהיה חלק מהשיקולים וצריך להגביר את המתקפות של צה"ל על המחבלים. תחרות האירוויזיון היא בתחתית סדר העדיפויות של ביטחון אזרחי ישראל. הדיווחים על הפסקת אש אינם נכונים ואין סיבה לעצור את האש ברצועת עזה. מאוד מקווה שנגיע לזה בהקדם כדי שמחר תושבי הדרום יחזרו לשגרה. תפקידנו לספק את זה ונספק את זה".

 

בטקס של המשטרה במטה הארצי בירושלים, לקראת יום העצמאות, אמר השר לביטחון הפנים גלעד ארדן כי "גם אם מטסי יום העצמאות ילוו ברצף של גיחות תקיפה בעזה וגם אם אש המנגלים תצטרף לאש שנמטיר על ארגוני הטרור, אנו נממש את צוואת הנופלים". ארדן הדגיש: "אירועים תרבותיים או לאומיים לא צריכים להשפיע - לא אירועי יום העצמאות ובטח לא האירוויזיון. יש להעצים את התקיפות בעזה. עלינו לחדש את הפגיעה בראשי הזרוע הצבאית של החמאס".

 

לאור המצב בדרום, סיכם יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות, חיים ביבס, עם משטרת ישראל כי במקומות בהם לא יתקיימו לימודים, בכלל הרשויות בטווח ה-40-0 ק"מ מרצועת עזה, ניתן יהיה להפנות מאבטחי מוסדות חינוך למשימות ייעודיות בנושא אבטחה. זאת, למען שמירה על ביטחון התושבים ומתן מענה מהיר במצב המורכב בו נמצאים יישובי הדרום.

 

ביבס הסביר: "מדינת ישראל ותושביה ניצבים בפני אתגרים ביטחוניים מורכבים וחוסננו עומד במבחן אך אנו נעמוד בו ונצא מחוזקים. הנחיתי את ראשי הרשויות המקומיות להעמיד את כוח האבטחה המקומי בכל רשות לטובת התגייסות למערך הגנת העורף הכולל על מנת להגביר את תחושת הביטחון של האזרחים ולתת להם מענה יעיל ומקצועי"

 

רשימת האזעקות המלאה:

00:01- אשכול

00:03- לקיה, עומר

00:53- חוף אשקלון ואשכול

01:00- קריית גת, קריית מלאכי והמועצות האזוריות לכיש, יואב, באר טוביה ומטה יהודה

01:10- אשכול

01:15- אשקלון והמועצות האזוריות באר טוביה, שפיר, יואב וחוף אשקלון

01:19- קריית מלאכי והמועצות האזוריות באר טוביה ויואב

01:30- קריית גת והמועצות האזוריות שפיר, לכיש ויואב

01:38- אופקים והמועצה האזורית מרחבים

01:54- אשקלון והמועצה האזורית חוף אשקלון

01:55- אשקלון והמועצה האזורית חוף אשקלון

01:57- גן יבנה, בני עי''ש והמועצה האזורית באר טוביה

02:17- שדרות והמועצה האזורית שער הנגב

02:20- קריית מלאכי, גן יבנה והמועצות האזוריות באר טוביה ויואב

02:22- שדרות ושער הנגב

02:24- חוף אשקלון

02:30- אשקלון וחוף אשקלון

02:43- אשכול

05:38 - קריית גת והמועצות האזוריות לכיש, שפיר, יואב, חוף אשקלון ושער הנגב

05:55 - שדות נגב ושער הנגב

07:41- שדרות, שער הנגב 

11:09- שדות הנגב ושער הנגב

12:17- אשכול

12:19- שדרות, שער הנגב ושדות נגב

12:22- חוף אשקלון

12:34- אשכול

12:42- שער הנגב ושדות נגב

12:45- חוף אשקלון

12:45- שדרות, חוף אשקלון ושער הנגב 

12:55- אשקלון וחוף אשקלון

12:56- אשקלון, אזור תעשייה צפוני אשקלון, חוף אשקלון

13:01- מרכז הנגב, אשכול, מרחבים, חוף אשקלון, אשקלון, עומר, אזור התעשייה דרומי אשקלון, לקיה והפזורה, באר שבע, אשדוד, יבנה, חבל יבנה, גן יבנה, באר טוביה, באר שבע, רחובות, מועצה אזורית גזר, מרכז הנגב, מועצה אזורית בני שמעון, בני עי"ש

13:02- אשדוד, מרכז הנגב, חבל יבנה, אשקלון, אזור תעשייה אשקלון, חוף אשקלון, יבנה, מועצה אזורית באר טוביה, בני עי"ש, אופקים, מרחבים, קבוצת יבנה, בני שמעון, לקיה והפזורה, עומר, באר שבע, רחובות, מועצה אזורית ברנר, גן יבנה, חוף אשקלון, מועצה אזורית גדרות

13:04- אשכול, אשקלון, אזור תעשייה אשקלון, חוף אשקלון, באר שבע, אבו תלול והפזורה, אום בטין והפזורה, מועצת בני שמעון, תל שבע, אל-סייד והפזורה, מיתר

13:05- באר שבע, אשקלון, חוף אשקלון, אזור תעשייה דרומי אשקלון, אשכול, מועצת בני שמעון, עומר, לקיה והפזורה, אום בטון והפזורה, צומת שוקת, טראבין א-צאנע והפזורה, מרחבים, להבים, מרכז הנגב, תל שבע 

13:32- אשכול

13:46- אשכול

13:58- אשכול

14:02- שדרות, אשכול, שער הנגב

14:08- אשכול

14:13- שדרות, שער הנגב

14:18- אשכול

14:21- שער הנגב

14:26- אשקלון, חוף אשקלון

14:29- אשכול

14:41- אשכול

14:43- שער הנגב

14:45- שדרות, שער הנגב, שדות נגב, בני שמעון

14:54- אשכול

14:56- שדות נגב, שער הנגב, אשכול

14:59- אשכול

15:07- אופקים, מרחבים, אשכול, בני שמעון, שדות נגב

15:15- שער הנגב

15:19- אשכול

15:22- חוף אשקלון

15:24- חוף אשקלון 

15:39- שדות נגב, שער הנגב

15:46- שדות נגב, שער הנגב

15:53- מועצות אזוריות: אשכול, חוף אשקלון  

15:53- מועצות אזוריות: אשכול, חוף אשקלון 

15:54- מועצה אזורית אשכול

15:57- מועצות אזוריות: חוף אשקלון, באר טוביה, שפיר, יואב

15:58- מועצות אזוריות: חוף אשקלון, באר טוביה, שפיר, יואב

15:59- מועצות אזוריות: חוף אשקלון, באר טוביה, שפיר, יואב

16:15- מועצה אזורית שער הנגב

16:18- מועצות אזוריות: שדות נגב, שער הנגב

16:22- מועצה אזורית שדות נגב

בכתבה שולבו צילומים מהרשתות החברתיות. אם ידועה לכם זהות הצלמים כתבו לנו במייל האדום .


פורסם לראשונה 05/05/2019 11:36

 

יואב זיתון, אליאור לוי, אילנה קוריאל, איתי שיקמן, יעל פרידסון, אמיר אלון, ישי פורת, מתן צורי ואיתמר אייכנר השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
המטח לאשקלון
צילום: רויטרס
מומלצים