שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  צילום: AFP

  חוזרים לשגרה - ולבתי הספר: איפה מתקיימים לימודים ואיפה לא

  צה"ל הסיר את המגבלות בעוטף עזה וביישובים רבים, בהם שדרות, קריית מלאכי, באר שבע ואשדוד חוזרים ללימודים. באשקלון ובמועצות אשכול, שער הנגב, שדות נגב, חוף אשקלון וכן במכללת ספיר בשדרות לא יתקיימו לימודים. אם משדרות: "רק הורים בודדים שלחו את הילדים"

  צה"ל הסיר הבוקר (ב') את כלל המגבלות מיישובי עוטף עזה, אך בחלק מיישובי הדרום לא יתקיימו לימודים. בשדרות, יבנה, קריית מלאכי, באר שבע, אשדוד, קריית גת, רהט, נתיבות ובמועצות האזוריות עומר, נחל שורק, יואב, באר טוביה ובני שמעון יתקיימו הלימודים.

  חזרה לשגרה, בית ספר תיכון גוטוירט בשדרות נפתח (צילום: אילנה קוריאל)
  "ניתן לחזור לשגרה". בית ספר בשדרות(צילום: אילנה קוריאל)

  במרחבים, במוסדות לחינוך מיוחד יחלו הלימודים ב-9:00 וגני הילדים ייפתחו ב-10:00. גם אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע יתחדשו הלימודים היום, החל מ-12:00. במועצה האזורית יואב טרם הוחלט לגבי קיום הלימודים במוסדות החינוך המיוחד ובחינוך הממלכתי דתי. 

   

  רשימת היישובים שבהם יתקיימו לימודים (מתעדכן)

  באר שבע (באוניברסיטת בן גוריון - לימודים החל מ-12:00)

  אשדוד - החל מ-09:00

  שדרות

  יבנה

  בני שמעון

  נתיבות

  קריית מלאכי

  קריית גת

  נחל שורק

  המועצה האזורית מרחבים - שם ייפתח מוסדות החינוך המיוחד ב-09:00 וגני הילדים ובתי הספר ב-10:00

  המועצה האזורית יואב

  רהט

  עומר

  מכללת חמדת הדרום

  באר טוביה

   

  היישובים והמוסדות שבהם לא יתקיימו לימודים

  אשקלון

  המועצות האזוריות אשכול, שדות נגב, חוף אשקלון ושער הנגב

  מכללת ספיר

   

   

   

  באשקלון ובמועצות האזוריות אשכול, שער הנגב, שדות נגב, חוף אשקלון לא יתקיימו לימודים. במכללת ספיר בשדרות לא יתקיימו לימודים.

   

  מעיריית שדרות נמסר כי החזרה ללימודים בעיר תהיה הדרגתית. "צוותי השירות הפסיכולוגי-חינוכי ימתינו לתלמידים בבתי הספר ויעניקו טיפול למי שיזדקק לכך. גם עובדי מרכז חוסן נערכים לקבל פניות של תלמידים ותושבים לאור החזרה לשגרה", נמסר. עוד נמסר כי אירוע יום העצמאות לגני הילדים, חנוכת "בית גלעד לזכרם" ואירוע יום הניצחון על גרמניה הנאצית - לא יתקיימו.

  חזרה לשגרה בגן ילדים בכפר עזה במועצה אזורית אשכול (צילום: רועי עידן)
  בחלק מיישובי הדרום מתחדשים הלימודים. ארכיון(צילום: רועי עידן)

  מהמועצה האזורית אשכול נמסר כי "בהתאם להודעת פיקוד העורף, הוסרו המגבלות על העורף וניתן לחזור לשגרה. לפיכך, הוסרה ההנחיה להישאר בסמוך למרחבים מוגנים". עוד נמסר כי עם זאת, "באשכול לא יתקיימו הבוקר לימודים. חלק מצוותי החינוך והילדים נמצאים מחוץ לאזור. כמו כן, עד לפנות בוקר הופעלו אזעקות ביישובי המועצה. לכן, הוחלט לאפשר למערכות החינוך יממה להתארגנות מחדש וחזרה לשגרה".

   

  במועצה האזורית שדות נגב אמרו כי "למרות הדיווחים על הפסקת אש, אין שינוי בהנחיות וגם היום לא תהיה פעילות בכל המסגרות המועצתיות: חינוך, רווחה, מעונות יום ומשפחתונים. כמו כן, לא יהיו הסעות לכל מסגרות החוץ. צוותי המועצה וצוותי חירום וחוסן יישובי (צח"י) יקיימו פעילויות ביישובים עבור הילדים".

   

  "הגעתי לביה"ס כי אין לי ברירה"

  עדי, בת 34 משדרות, אם לשלושה ילדים בני 10, 8 ותינוק, סיפרה כי "מתוך בית ספר של כמה מאות תלמידים, רק הורים בודדים שלחו את הילדים. בית הספר ריק. חזרה לשגרה נראית לי קצת הזויה. לא מיצו את כל האפשרויות. הם מנהלים אותנו ומחליטים מתי ואיך תהיה שגרה". היא הוסיפה כי "ההורים מאוכזבים. תנו ליום לעבור בשקט ואז תחליטו על חזרה לשגרה מלאה. הילדים עדיין מפחדים".

   

  עדן דוידוב (30) סיפרה כי החליטה שלא לשלוח את בתה בת השבע לבית הספר. "תהיה שוב הסלמה. אני לא יודעת אם הורים אחרים שולחים את הילדים לבית הספר, אבל יש לי הרגשה שלא", היא אמרה." עוד חודשיים שלוש שוב נלך לכמה ימים של הסלמה וחוזר חלילה. אי אפשר לתאר את מה שאני מרגישה. זה פחד. הפחד הזה כבר 18 שנה איתנו. אי אפשר להסביר אותו".

   

  הראל בן ה-16 משדרות אמר כי אינו מרוצה מהפסקת האש. "הגעתי לבית הספר כי אין לי ברירה", הוא אמר. "זה די מביש שלא מטפלים במה שקורה. ראש הממשלה לא עושה כלום. תמיד יורקים עלינו. אומרים שאין להם תחמושת ועושים הפסקת אש. אבל זה לא הולך להפסיק. רוב הסיכויים שתהיה עוד הסלמה בקרוב".

   

  גם אריאל בת ה-15 אמרה כי החזרה לשגרה אינה טובה. "צריך לעשות משהו אחרי כל מה שקרה. 600 רקטות. הכול יחזור להיות רגיל. ישלחו בלונים. עפיפונים. רקטות", היא אמרה.

  שיגור רקטות (צילום: רויטרס)
  הלילה עוד נשמעו אזעקות. שיגור רקטות לישראל(צילום: רויטרס)

  גורמים ברצועת עזה שצוטטו הבוקר בכלי התקשורת הפלסטיניים ובסוכנות הידיעות רויטרס, הודיעו כי הושגה הפסקת אש בין הפלגים ברצועה לבין ישראל שנכנסה לתוקף מ-4:30. עם זאת, לא התקבל לכך אישור רשמי מישראל. אמש אמרו גורמים ברצועה כי הפסקת האש תיכנס לתוקף בחצות - אך גורם ביטחוני ישראלי הכחיש. כמה דקות לאחר חצות נשמעו אזעקות בעוטף, ולאחר מכן נשמעה אזעקה גם באשקלון. האזעקה האחרונה נשמעה ב-02:30 במועצה האזורית אשכול.

   

  עם הסרת המגבלות הבוקר, ממשרד התחבורה נמסר כי כל חסימות הכבישים בדרום נפתחו וקווי הרכבת חוזרים למסלולם הרגיל. קו הרכבת אשקלון-באר שבע יחזור לפעילות ב-10:00.

   

  למרות החזרה לשגרה, צה"ל ממשיך לעבות את כוחותיו באזור הדרום, ואמש הוזרמו על גבי מובילים מאות טנקי מרכבה סימן 4, נגמ"שי נמ"ר ודחפורי D9. הכלים שייכים לחטיבת גולני, שחייליה הוקפצו לדרום מאימון שקיימו, ולחטיבה 7 של השריון, שהוקפצה כבר שלשום.

   ()

  ארבעה ישראלים נהרגו בסבב ההסלמה, ומאות נפצעו או סובלים מחרדה. מצבם של חלק מהפצוטעים קשה.

   

  ראשון נהרג משה אגדי מאשקלון, שנפגע מפגיעת רקטה בלילה שבין שבת לראשון. אתמול בצהריים נהרגו שני בני אדם: זאיד אלחמאמדה (41), תושב הכפר סוואיוין שבנגב, שנפגע מרקטה במפעל באזור התעשייה באשקלון, ומשה פדר (60), שמכוניתו נפגעה מירי נ"ט מעזה בעת שנסע ליד יד מרדכי. בשעות הערב נהרג פנחס מנחם פשווזמן (21) מפגיעת רקטה ברחוב באשדוד בעת שרץ לחפש מחסה.

   

  בבית החולים ברזילי באשקלון עדכנו אמש כי מאושפזים בו 12 נפגעים, בהם שלושה במצב קשה. בסך הכל טופלו בבית החולים 136 פצועים, ובהם 63 במצב קל ו-64 נפגעי חרדה. בבית החולים סורוקה בבאר שבע עדכנו כי טופלו בו 70 נפגעים מאז החל סבב ההסלמה. אחד מהם, שנפצע קשה בעקבות נפילה מגובה בעת אזעקה, מונשם ומורדם. מצבו של פועל תאילנדי שנפצע בינוני, והוא הועבר לחדר ניתוח. מצבם של 31 מהנפגעים שטופלו בבית החולים קל, ו-36 לקו בחרדה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רועי עידן
  בחלק מהיישובים חוזרים ללימודים. ארכיון
  צילום: רועי עידן
  מומלצים