שתף קטע נבחר

"תהיו אותנטיים ותעשו טוב מכל הלב"

מה אפשר ללמוד מהתנדבות ולמה היא הופכת אותך לבן אדם טוב יותר? שוחחנו עם שלושה בני נוער שזכו להיות חלק מנבחרת ה"וואו טור" של קוקה קולה בשנה שעברה - חוויה ששינתה את חייהם. רוצים גם אתם לצאת למסע מיוחד במינו? כך תעשו זאת

בשיתוף קוקה קולה

 

יש מי שטוען שהם דבוקים כל הזמן למסכים, יש מי שאומר שלא אכפת להם מדבר, אבל הנוער הישראלי מוכיח אחרת. תכירו, למשל, את נועה שוהם, שמסיימת בקרוב את כיתה י"א, בבית הרב תחומי למדעים ואמנויות בחדרה בו היא לומדת כימיה, סייבר והנדסת תוכנה.

 

בשנה שעברה, במסגרת פרויקט "וואו טור" של קוקה קולה, היא התנדבה בגן לילדים אוטיסטים בחדרה, בחוויה שעיצבה אותה. "החוויה הייתה מדהימה והילדים היו מדהימים. הרגשתי ממש משמעותית. התאהבתי בפעילות ובמקום", היא אמרה לנו אז.

 

והיא לא היחידה, למעשה, בשנת 2018 נחתם הפרויקט עם 24,655 מתנדבים שהתנדבו בקהילה כ-107,053 שעות בכ-50 אלף משימות (עוד על ההצטרפות לפרויקט בבוקסה).


   (צילום: יהונתן אשד)
נועה שוהם - "הרגשתי משמעותית"(צילום: יהונתן אשד)

בשנה שעברה זכו 16 בני נוער, מתוך המוני המתנדבים, להיות חלק מנבחרת הפרויקט וטסו לחוף המערבי בארצות הברית, שם טיילו, בילו וגם התנדבו בקהילה המקומית.

 

היום, אחרי המסע, נועה מסכמת אותו כאחת החוויות הכי מטורפות שהיו לה בחיים ועלה על כל הציפיות. "זה היה מושקע ומטורף. מהרגע של הפגישה עם הקבוצה

בשדה התעופה ועם אנשי הצוות, היה שם חיבור אמיתי. למרות שכל אחד הביא איתו משהו אחר, היה לנו חיבור מידי ומדהים.

 

"למדתי הרבה במסע הזה, שהוכיח לי כמה אני מסוגלת למצוא את הדומה עם כל אדם, למרות השוני בינינו. זו הייתה חוויה שונה מכל נסיעה אחרת שעברתי, גם במסגרות משפחתיות וגם בנסיעות עם נבחרת השחייה בה השתתפתי".

 

הנבחרת שטסה לארצות הברית, הייתה מעורבת שם, כאמור, גם בפעילות התנדבותית. "החוויה הזו, של התנדבות בארץ ובארה"ב (התנדבנו באריזת מזון לנזקקים בלאס וגאס), הוכיחו לי שהתנדבות וחשיבה על האחר, זה משהו שבעיקר נותן לי. זה פשוט סיפוק מטורף לדעת שבכל מקום, אם תחליט להתנדב, תמצא מקום לתת לאחר".

 

קוקה קולה וואו טור 2018 ()
קוקה קולה וואו טור 2018
 

את השיחה עם נועה עשינו כשהייתה בדרך להתנדבות אחרת, אלא מה. "אני בדרך לתנועת נוער חדשה, שמשלבת פעילות ילדים בין שתי שכונות בחדרה – גבעת אולגה החלשה יותר ועין הים הסמוכה, שהיא שכונה חזקה יותר מבחינה כלכלית וחברתית. אני רוצה להשתלב ולהתנדב שם ואני מקווה שימצאו לי שם מקום".

 

בשנה האחרונה המשיכה נועה להתנדב בבית הספר באיסוף תרומות לילדים שמתקשים למממן את המסע למחנות בפולין.

 

לתת כדי לקבל

גפן חג'אג'י מסיים בימים אלה את כיתה י"ב בתיכון בליך ברמת גן, שם הוא גם מתגורר. גפן למד בכיתת נחשון, כיתת מנהיגות חברתית של עזרה לקהילה ולמד במגמת סייבר וכבר במסגרת הלימודים השתתף בפיילוט במרכז למידה שיקמה בעיר.

 

"התנדבות בשבילי זה לתת לחברה בחזרה אחרי שהיא נתנה לי", אמר לנו גפן לפני כשנה, רגע לפני שטס עם הנבחרת לחוף המערבי בארצות הברית. "כשטוב לאחרים, טוב גם לך", הוא אמר לנו אז.

 

במסגרת הפעילות התנדב גפן בצער בעלי חיים רמת גן והסביבה. היום, שנה אחרי מספר לנו גפן על החוויה האדירה שעבר: "היה מסע מדהים, שאני לא חושב שאפשר לעבור אותו בשום צורה אחרת, בעיקר בגלל האנשים בנבחרת, שהיו מהממים ומיוחדים אחד אחד. הם עשו את הטיול הזה, שלא לדבר על המקומות המרהיבים, שהיינו בהם".

 

גפן מספר שיש להם עד היום, כמעט שנה אחרי, קבוצת וואטסאפ והם שומרים על קשר ונפגשו כבר כמה פעמים "למרות שכל אחד גר במקום אחר", הוא אומר ומוסיף: "מדהים כמה השבוע היחיד הזה חיבר בינינו. זה מרגיש שהגענו בטיול הזה לסוג של פסגה בחיים".

 

   (צילום: יהונתן אשד)
גפן חג'אג'י - "הגעתי לסוג של פסגה בחיים"(צילום: יהונתן אשד)
 

 

הוא המשיך להתנדב בשנה האחרונה בעזרה לקשישים, יחד עם עוד כמה חברים מבית הספר. בתחילת 2020 הוא יתגייס כבר לצבא ומסתמן שילך למודיעין.

 

לתת מבלי לצפות לקבל בחזרה

שלו מימוני היה גם הוא בנבחרת בשנה שעברה. הוא בוגר י"ב בבית הספר שפירא תמר אריאל בנתניה ומתנדב כל חייו, דבר שלמעשה מאפיין את רוב חברי הנבחרת. את הגיוס הוא דחה בשנה ובקרוב יתחיל מכינה קדם צבאית.

 

בשנה שעברה הוא אמר לנו שהוא מאמין שטוב לתת בלי לצפות לקבל. "זה הופך אותך לאדם טוב יותר וזה חוזר אליך", הוא אמר אז והוא ידע על מה הוא מדבר.

 

היום, כמעט שנה אחרי המסע הוא מסכם את הכל ב"היה מטורף. קשה להסביר את זה במילים. היה שפע כזה של חוויות, שלקח לי חודש אחרי שחזרנו לעכל את הכל ולהבין מה עברנו".

 

גם שלו מציין לפני הכל את הנבחרת המשותפת, שטסה יחד. "היינו כמו משפחה שמכירה כל החיים. בגלל שהאנשים היו כל כך איכותיים ומיוחדים וכולם היו בתוך עמוק בתוך החוויה, היה חיבור מטורף", הוא אומר.

 

"במסע כזה מאד מתבגרים. בגלל שכולם היו מכווני התנדבות, גיליתי על עצמי עד כמה התנדבות חשובה לי. זה המשיך גם אחר כך, כשטסתי לפולין עם בית הספר ויחד עם מנכ"לית בית הספר החלטנו שם להקים פרויקט התנדבות, שבחלקו ממשיך להתקיים עד עכשיו", מספר שלו ולא מפתיע, אם כך, שהוא זכה השנה באות מצטיין מחוזי, על כל פעילויות ההתנדבות האלה.

 

   (צילום: יהונתן אשד)
שליו מימוני - "גיליתי כמה התנדבות חשובה לי"(צילום: יהונתן אשד)

רוצים להיות חלק מהנבחרת החדשה?

גם השנה, זו השנה השלישית, פעילות וואו טור קוראת לבני נוער להתנדב בקהילה, המתמודדים של Coca Cola WoW 2019 ישתתפו במשימות התנדבות למען הקהילה והחברה ויצברו ניקוד אישי שיוכל להביא אותם לשלב המיונים ולהתמודד על מקום בנבחרת. באמצעות שיתוף פעולה עם עמותת 'רוח טובה', המתמודדים יוכלו להתנדב ולתרום שעות פעילות קהילתיות בעשרות עמותות שונות ברחבי הארץ. אגב, גם בשאר השנה ניתן לפנות לעמותה ולמצוא מאגר נרחב של סוגי התנדבות לכל הגילאים, לפי מקום המגורים, יכולת ההתחייבות ותחומי עניין.

 

16 חברי הנבחרת שייבחרו הקיץ יצאו למסע חוויתי ברחבי אירופה ויזכו לשלל חוויות יוצאות דופן, אם ניתן לשפוט ממסעות הנבחרות של השנים הקודמות.

 

בנוסף, אלפי הצעירים שיתנדבו בקיץ הזה, יוזמנו לאירוע מוזיקה ענקי עם הופעה של האמן J BALVIN ואמנים מובילים מישראל. האירוע יתקיים בLive-Park- בראשון לציון.

 

ומה המסר של הנבחרת למתמודדים החדשים?

נועה: "אל תהיו פאסיביים. יש לכם סיכוי. תהיו רציניים ותתמודדו בכל השלבים. הרציניים ביניכם עשויים לטוס עם הנבחרת. תגיעו להתנדבות עם כוונה מלאה כי זה המפתח, תבואו רק עם כוונות טובות לתרום. ועוד דבר, תהיו אתם. אל תתנו סיפורים דרמטיים. זו לא סדרת ריאליטי. מי שנבחר הוא מי שמגיע אותנטי ועם כוונות מלאות לעזור לאחרים. כל אחד מהנבחרים נותן באמת לאחר. הנסיעה היא רק בונוס".

 

גפן: "אני ממליץ למתמודדים לעשות את ההתנדבות מכל הלב ולא רק בגלל הפעילות של "וואו טור". זה נכון, הערך המוסף עשוי להיות טיסה, אבל למועמדות תבואו כמו שאתם ונסו להגיע כבר בשלבים הראשונים. במיונים עצמם, רק מי שבאמת מראה שחשוב לו לתרום מכל הלב, שזה בוער אצלו ממקום אמיתי, מגיע לנבחרת.

 

"ועוד דבר, כל המתמודדים צריכים לדעת, שיש להם סיכוי אמיתי. הטובים ביותר באמת יכולים להיבחר ושיהיה בהצלחה לכולם", אומר גפן ומסכם: "הטיול הזה רק חיזק את הרצון שלי להתנדב, לתת כד לקבל".

 

שלו: "אל תתייחסו למשימות כדרך לפרס, תעשו את ההתנדבויות בשביל עצמכם. אם מגיע לכם, תגיעו לנבחרת. תהיו עצמכם ואם אתם טובים ומתנדבים מהלב יראו את זה".

 

 

בשיתוף קוקה קולה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים