שתף קטע נבחר

צילום: AFP

הערכה בצה"ל: ללא התקדמות במו"מ - השקט בדרום יחזיק שבועות

בצה"ל מעריכים כי הלחץ מחמאס וממצרים גרם לג'יהאד האיסלמי לנצור את האש - אך מאמינים כי ארגון הטרור השני בגודלו טולטל לאחר תקופה ארוכה שהאמין שישראל תוקפת רק את חמאס. עם זאת, שני הארגונים התאמצו במיוחד לפרוץ את ההגנה של כיפת ברזל - ושיגרו גם פצמ"רים משודרגים

 

בהיעדר התקדמות או פריצת דרך בשיחות ההסדרה - השקט שהושג בדרום יחזיק רק כמה שבועות. כך מעריכים היום (שני) בצה"ל לאחר סבב אלים במיוחד שלווה ב-700 רקטות לעבר ישראל וגבה את חייהם של ארבעה בני אדם - ונחתם הבוקר בנצירת אש הדדית.

 

צה
פיצוץ המשרד לענייני אסירים בעזה(צילום: AFP)

אחד השיקולים שהנחו את צה"ל ביומיים האחרונים מבחינת המעבר למבצע צבאי גדול נגד חמאס נגע לרצון של מערכת הביטחון ליזום מלחמה, אם וכאשר, ולא להיגרר אליה מתוך הסלמה, בדומה למבצע עמוד ענן שהחל בחיסולו של רמטכ"ל חמאס מוחמד ג'עברי ובניגוד למבצע צוק איתן שגלש מהסלמה שהושפעה מחטיפת ורציחת שלושת הנערים בגוש עציון.

 

ההנחיה שצה"ל קיבל מהדרג המדיני הייתה לפעול צבאית מבלי להתדרדר למלחמה. לכן נרשמו גם חילוקי דעות בעניין החלטת הרטמכ"ל אביב כוכבי לחזור, באישור הדרג המדיני, לסיכולים הממוקדים, ולחסל את חלפן הכספים של איראן חאמד חדרי.

 

  (צילום: רויטרס)
תגובה חריגה מבעבר. ירי רקטות מעזה לעבר ישראל(צילום: רויטרס)

יחיא סינוואר ובנימין נתניהו (צילום: AP, רויטרס)
יחיא סינוואר ובנימין נתניהו(צילום: AP, רויטרס)

חאמד חדרי  ()
היה במעקב של כמה כלי טיס בלתי מאוישים, וחוסל. חאמד חדרי

חדרי היה תחת מעקב של כמה כלי טיס בלתי מאויישים באזור עירוני צפוף. בשלב מסוים כמה תושבי עזה שכנראה היו לא מעורבים ירדו מרכבו, והוא המשיך בנסיעה עד שטיל של חיל האוויר פגע ברכבו והרג רק אותו, באופן כירורגי ומדויק. יום קודם לכן, בשבת, חוסל מהאוויר פעיל חמאס שלקח חלק מרכזי במערך הרחפנים והמל"טים של הארגון, בזמן שנסע על אופנוע.

 

נכון לעכשיו בצה"ל לא מזהים היערכות של הג'יהאד האיסלמי לבצע פיגוע נוסף נגד ישראל. בצבא מעריכים כי אחת הסיבות שהג'יהאד האיסלמי נעתר להפסקת האש היא כי לראשונה מאז צוק איתן ספג תקיפות של עשרות יעדים - 11 מתוך 25 ההרוגים היו פעילים צבאיים של הארגון, שפעל הפעם ללא הכוונה איראנית אלא מתוך גישה לאומית פלסטינית. בצה"ל מעריכים כי הג'יהאד האיסלמי טולטל לאחר תקופה ארוכה שבה סבר כי ישראל נמנעת מלפגוע בו ותוקפת רק את חמאס.

 

באגף המודיעין זיהו את כוונותיו של ארגון הטרור השני בגודלו ברצועה לפגוע באירוויזיון עוד בטרם ההסלמה - במטרה לפגוע בישראל תיירותית ותדמיתית. בסופו של דבר, ההערכה של אמ"ן שהוצגה בקבינט העלתה כי הלחץ הכפול של מצרים וחמאס על הג'יהאד יגרמו לו לנצור את הירי - ולבלום, באופן זמני לפחות, את כוונותיו להוציא פיגועי גבול נגד ישראל. זאת לאחר שבג'יהאד זיהו שישראל דווקא כן מוכנה להסתכן בסבב ההסלמה למרות האירוויזיון המתקרב.

 

  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הפגיעה בבית באשקלון (צילום: AFP)
הפגיעה בביתו של משה אגדי ז"ל באשקלון(צילום: AFP)

ההערכה השוררת כעת היא שישנה סבירות מוגברת לתחושת ההרתעה של ארגוני הטרור המרכזיים ברצועה - מה שיאפשר מומנטום לקידום ההסדרה. כך או כך, הכוננות הגבוהה, בעיקר בחיל האוויר ובמערך כיפת ברזל, צפויה להישמר לאורך החודש הקרוב בשל האירוויזיון ויום העצמאות.

 

בצה"ל מזהים את התסכול של ראשי חמאס מעלויות השיקום הגבוהות שצפויות להם לאחר הפצצת רבי הקומות ברצועת עזה. באחת מההפצצות התקיפה הייתה כה כירורגית - שקומת הקרקע של הבניין נשארה במכוון על תילה ולא נהרסה, מאחר ששימשה כמתקן שבו נכלאו אסירים.

  (צילום: AP)
הארגונים ניסו לפרוץ את המערכת. טילי כיפת ברזל(צילום: AP)

אילוס שיגור טילים/יירוט לילה יירוט כיפת ברזל רקטה מעל שדרות הסלמה עוטף עזה דרום עזה  (צילום: AP)
כיפת ברזל משוגרת בעוטף עזה(צילום: AP)

מניתוח של שני ימי הקרב, שזכו לשם "גן סגור", בחיל האוויר נחשפים נתונים שמלמדים על המאמץ האדיר שהשקיעו חמאס וג'יהאד (שהיה הראשון שירה את המטחים בשבת בבוקר - י"ז) בניסיונותיהם לפרוץ את כיפת ברזל. כך למשל, במשך שעה אחת בלבד, שוגרו מהרצועה לא פחות מ-117 רקטות בין 20:00-19:00.

 

רוב הרקטות, שיועדו ליפול בשטחים מיושבים, יורטו. רק אחת מהן הצליחה לחדור את שכבת ההגנה, התפוצצה באשדוד והרגה את פנחס מנחם פשווזמן ז"ל. בסך הכל שוגרו מהרצועה כ-690 רקטות ביממה וחצי, 35 מהן פגעו בשטחים מיובים, הרגו שלושה אזרחים, ו-240 מהן יורטו. חיל האוויר נערך למטחים לא רק בפריסה נרחבת של סוללות כיפת ברזל - אלא גם בשורת חידושים טכנולוגיים ובשדרוגי מערכת מסווגים שאפשרו את אחוזי היירוט הגבוהים שעמדו על יותר מ-85%.

  ()
ההרוגים הישראלים בסבב ההסלמה האחרון
  

התגובה של חמאס וג'יהאד ליוזמות ההתקפיות של צה"ל הייתה חריגה מבעבר. מלבד טילי נ"ט ששוגרו לעבר רכבים ישראלים לפחות בשני מקרים (שבאחד מהם נהרג משה פדר) ורחפנים שניסו לפגוע בחיילים ליד הגבול, שוגרו מהרצועה גם רקטות הרעם: קצרות טווח אך בעלות משקל אדיר של עשרות עד מאות ק"ג של חומר נפץ.

 

מדובר באחד הקלפים שחמאס הכין לעימות הבא כלקח מהפצ"מרים שהצליחו להרוג בצוק איתן יותר ישראלים מאשר רקטות ארוכות טווח. ביומיים האחרונים נורה מספר בודד של רקטות משודרגות - אך גם הן יורטו. בשנה האחרונה פועלים בחיל האוויר בזהירות ברצועה - חרף הרמה הנמוכה יחסית של הנ"מ החמאסי.

12 שעות לאחר הסרת ההגבלות האזרחיות ביישובי הדרום, צה"ל פרסם תיעוד נוסף משורת התקיפות האוויריות ברצועה ביומיים האחרונים, שהמשמעותיות שבהן הייתה מנהרת הג'יהאד ברפיח שנחפרה בעומק של 20 מטרים וחצתה את גדר הגבול לישראל. חפירותיה הואצו לאחרונה בניסיון להכשירה לפיגוע חדירה גדול. המנהרה הופצצה מהאוויר, וככל הנראה לא היו חופרים במנהרה בזמן התקיפה.

 

בתוך כך, מזהים באגף המודיעין שינוי דרמטי בגישה האיראנית להסכם הגרעין שממנו פרשה ארה"ב לאור הכבדת הלחצים והסנקציות של וושינגטון על טהרן. בישראל מעריכים כי הלחץ חסר התקדים של ארה"ב גורם לאיראנים לדון בסוגיה בינם לבין עצמם לקראת הסכמה לפתיחת ההסכם מול המעצמות. בו בעת, לא מן הנמנע שבאיראן שוקלים לפגוע כעת בנתיבי סחר בינלאומיים במזרח התיכון - בתגובה להחרפת הסנקציות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, רויטרס
נתניהו והנייה
צילום: AP, רויטרס
מומלצים