שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל בעצרת הזיכרון: "החללים הפכו לחומת המגן של העם"

אחרי צפירה בת דקה שנשמעה ב-20:00 נפתחו אירועי יום הזיכרון בכותל המערבי. הנשיא ריבלין: "לא נשקוט עד שישובו כל בנינו מהקרב". כוכבי: "החללים נפלו בשירות העם וכל אחד מהם היה ללבנה נוספת שחיזקה את כותל הביטחון". בשנה האחרונה נוספו 56 חללים ו-13 שהוכרו כנפגעי פעולות האיבה

 

 

העצרת המרכזית לפתיחת אירועי יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה נפתחה הערב (ג') בצפירה בת דקה שנשמעה ברחבי הארץ. ברחבת הכותל המערבי מציינים את הטקס הממלכתי במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי וממלא-מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן.

 

הנשיא ריבלין אמר בטקס כי "לפני חודש הבאנו למנוחת עולמים את רב סמל זכריה באומל, 37 שנים אחרי שנפל בקרב סולטן יעקב. בכך, קיימה מדינת ישראל את ההבטחה לכל אב ואם בישראל, ההבטחה להחזיר את הבנים שלא שבו מן הקרב הביתה. זהו חוב שאנחנו ממשיכים לשאת אתנו למשפחותיהם של כל נעדרי צה"ל וחלליו שמקום קבורתם לא נודע. לא נשקוט עד שישובו כולם לכאן".

טקס יום הזיכרון ברכבת הכותל (צילום: עמית שאבי)
"כל החללים הפכו לחומת המגן של העם". הרמטכ"ל כוכבי(צילום: עמית שאבי)
 

 

 

"משפחות יקרות, ההבטחות לבנות בזיעת אפינו חיים ראויים, שקטים ובטוחים לילדינו, ולהחזיר אותם הביתה גם אם לא שבו מן הקרב, אלה ההבטחות שעומדות בבסיס חיינו כאן. הן אינן תנאים בחתימה על חוזה הן בסיסה של הברית הישראלית. מדינת ישראל קמה מתוך חלומות ואמונה, ומתוך הרצון הגדול בבית משלנו. כבר אז ידעו אבות הציונות לומר כי כוחה הגדול יהיה תמיד ברוח האנושית שבה. באמונה בקיומו של 'אנחנו' אחד גדול ורב. 71 שנים חלפו. כאז כן היום כל פלאינו מושתתים על דבר אחד על בני ובנות הארץ הזו, על ה'אנחנו'", הוסיף.

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, אמר בעצרת כי "החללים נפלו בשירות העם וכל אחד מהם היה ללבנה נוספת שחיזקה את כותל הביטחון וכולם יחדיו הפכו לחומת המגן של העם.הביטוי העליון ביותר לקדושת החיים, הוא לעשות כל שביכולתנו כדי להקטין את היקף הנפגעים בשגרה ובמלחמה. המשימה המבצעית לעולם קודמת לכל ובשמה נסכן את חיינו, אך שכלול שיטות הלחימה, ושיפור דרכינו באימונים ובשגרה, הם צוואה גלויה, שהותירו הנופלים, ועלינו לעמול כדי לממש אותה בכל יום".

טקס יום הזיכרון ברכבת הכותל (צילום: עמית שאבי)
"לא נשקוט עד שישובו כל בנינו מהקרב". הנשיא ריבלין(צילום: עמית שאבי)
 

טקס יום הזיכרון ברכבת הכותל (צילום: עמית שאבי)
העצרת המרכזית בכותל(צילום: עמית שאבי)

הוא הוסיף כי "יש לנו צבא חזק, מאומן ומצויד, עם כוח האדם הטוב ביותר. זהו צבא שמונע מאמונה בצדקת הדרך ומחויבות להגנת העם, הזוכר את ייעודו ומדי יום מתייצב למשימה בסיפוק וגאווה. אני מבקש לחזק את הפצועים, לחזק את משפחות השבויים והנעדרים, ולהתחייב פעם נוספת להמשיך במאמץ להשיבם. אני מצדיע לכל הנופלים, בשם צבא ההגנה לישראל ומחבק אתכן - המשפחות השכולות".

 

מדינת ישראל מתייחדת הערב עם זכרם של 23,741 חללי צה"ל וכוחות הביטחון שנפלו במערכות ישראל ו-3,150 קורבנות פעולות האיבה מאז שנת ראשית הציונות בשנת 1860. מיום הזיכרון בשנה שעברה ועד היום נוספו 56 חללים למניין הנופלים ועוד 40 נכי צה"ל שנפטרו כתוצאה מנכותם והוכרו כחללי צה"ל. 13 בני אדם נוספים הוכרו כנפגעי פעולות האיבה בשנה האחרונה.

טקס יום הזיכרון ברכבת הכותל (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

טקס יום הזיכרון ברכבת הכותל (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

מספר האזרחים שנרצחו או נפגעו בפעולות האיבה משנת 1,860 עומד כעת על 4,163 בני אדם. כשמספר האזרחים שנרצחו או נפגעו בפעולות איבה מיום הכרזת המדינה ועד היום הוא 3,150. מספר זה כולל גם 120 אזרחים זרים שנרצחו בפיגועים בארץ ו-100 ישראלים שנספו בחו"ל.

 

מחר, יום רביעי, ייערך ב-8:45 ברחבת הסוכנות היהודית בירושלים טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה בארץ ולזכר היהודים שנרצחו באירועים אנטישמיים בעולם.

טקס יום הזיכרון חללי מערכות ישראל פעולות איבה קיבוץ נירים (צילום: בראל אפרים)
טקס יום הזיכרון בקיבוץ נירים(צילום: בראל אפרים)

אינפו גרפיקה יום הזיכרון זיכרון לחללי מערכות ישראל לוח זמנים  ()

קורבנות הפיגועים האנטישמיים בבתי הכנסת בארה"ב יעמדו במרכזו של הטקס שייערך במעמד שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן, מנכ"ל פדרציית פיטסבורג ג'ף פינקלשטיין ונציגת משפחות הקורבנות מארני פיינברג שתדליק את משואת הזיכרון ביחד עם יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג והשגריר האמריקני.

 

בשעה 11:00 בבוקר תישמע צפירה בת שתי דקות ולאחריה ייפתח בהר הרצל בירושלים טקס האזכרה המרכזי לחללי מערכות ישראל במעמד הנשיא, ראש הממשלה והרמטכ"ל. במקביל, באותה העת יתקיימו טקסים ממלכתיים בכל הארץ בהשתתפות נציגים מהממשלה ומהכנסת.

 

בשעה 13:00 יתקיים בהר הרצל הטקס המרכזי לזכר חללי ונפגעי פעולות האיבה במעמד הנשיא וראש הממשלה.


פורסם לראשונה 07/05/2019 19:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
הרטמכ"ל בעצרת המרכזית בכותל
צילום: עמית שאבי
מומלצים