שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ישראל מתייחדת עם זכר הנופלים: לקראת טקסי יום הזיכרון

  צפירת דומייה בת דקה ב-20:00 תפתח את אירועי יום הזיכרון ל-23,741 חללי מערכות ישראל ול-3,150 האזרחים שנרצחו בפעולות איבה, בהם הארבעה בסבב הלחימה השבוע בדרום. אם שכולה: "הימים האלה קשים לנו מאוד"

   

  יום הזיכרון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  יום הזיכרון(צילום: EPA)

  ישראל מרכינה ראש: יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה ייפתח הערב (יום ג') בשעה 20:00 בצפירה בת דקה. במשך יממה תתייחד מדינת ישראל עם זכרם של 23,741 חללי מערכות ישראל שנפלו משנת תר"ך ועד היום ושל 3,150 האזרחים שנרצחו בפעולות איבה מאז קום המדינה, ארבעה מהם רק השבוע בסבב ההסלמה הקשה שבו נורו מאות רקטות לעבר שטח ישראל מרצועת עזה.

   

  בשעה 16:00 יתקיים בבית יד לבנים בירושלים טקס הזיכרון המסורתי בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, יו"ר ארגון יד לבנים ויו"ר ארגון אלמנות ויתומי צה"ל. כשעה לאחר מכן יתקיימו בתל אביב ובחיפה עצרות דומות בבתי יד לבנים.

   

  בשעה 19:45 ייערך בבריכת הסולטן בירושלים אירוע "זוכרים, שרים ומספרים". בעצרת הפתיחה המרכזית בבירה ישתתפו ראש העיר משה ליאון, חברי מועצת העיר ומכובדים נוספים.

  אינפו גרפיקה יום הזיכרון זיכרון לחללי מערכות ישראל לוח זמנים ()

  לאחר הצפירה ב-20:00 ייערך בכותל המערבי בירושלים הטקס הממלכתי והמרכזי לפתיחת אירועי יום הזיכרון. האירוע יתקיים במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין והרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי.  

   

  בשעה 20:30 ייערך בכיכר רבין בתל אביב הטקס המסורתי "שרים בכיכר" במעמד ראש העיר רון חולדאי ובהנחיית ליאור אשכנזי. עוד ישתתפו באירוע: בועז שרעבי, ברי סחרוף, דודו טסה, דיקלה, הדג נחש, מירי מסיקה, מורן מזור, נסרין קדרי, נרקיס, סאבלימינל, עידן עמדי וצעירי תל אביב.

   

  האירוע המקביל בירושלים יחל בשעה 21:00 בכיכר ספרא בעיר. בשעה 21:15 ייערך בכנסת אירוע הזיכרון "שירים לזכרם", בנוכחות נשיא המדינה, ראש הממשלה ויו"ר הכנסת.

   

  הטקס המרכזי של העיר רמת גן יתקיים בשעה 20:00 בכיכר רמב"ם בעיר, כשמיד לאחריו יתקיין ערב "שרים וזוכרים". מיד עם הישמע הצפירה ב-20:00 יחל בבאר שבע הטקס המרכזי ברחבת אצטדיון טוטו טרנר.

   

  נאום הנשיא בערב יום הזיכרון בשנה שעברה    (צילום: סנטרל הפקות)

  נאום הנשיא בערב יום הזיכרון בשנה שעברה    (צילום: סנטרל הפקות)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מחר, יום רביעי, ייערך ב-8:45 ברחבת הסוכנות היהודית בירושלים טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה בארץ ולזכר היהודים שנרצחו באירועים אנטישמיים בעולם.

   

  קורבנות הפיגועים האנטישמיים בבתי הכנסת בארה"ב יעמדו במרכזו של הטקס שייערך במעמד שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן, מנכ"ל פדרציית פיטסבורג ג'ף פינקלשטיין ונציגת משפחות הקורבנות מארני פיינברג שתדליק את משואת הזיכרון ביחד עם יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג והשגריר האמריקני.

   

  בשעה 11:00 בבוקר תישמע צפירה בת שתי דקות ולאחריה ייפתח בהר הרצל בירושלים טקס האזכרה המרכזי לחללי מערכות ישראל במעמד הנשיא, ראש הממשלה והרמטכ"ל. במקביל, באותה העת יתקיימו טקסים ממלכתיים בכל הארץ בהשתתפות נציגים מהממשלה ומהכנסת.

   

  בשעה 13:00 יתקיים בהר הרצל הטקס המרכזי לזכר חללי ונפגעי פעולות האיבה במעמד הנשיא וראש הממשלה.

   

  "הירי והמתח הקשו עלינו עוד יותר"

  בחלקה הצבאית בבית העלמין באשקלון מיררה אתמול בבכי בת שבע דורון, על קברו של בנה, טוראי ליתיי דורון (18) ז"ל, חניך קורס מ"כים שנהרג ב־2001 בתאונת דרכים בעיר. "ליתיי היה בן יחיד", סיפרה בדמעות. "בכל שנה הימים האלה קשים לנו מאוד, והירי והמתח בימים האחרונים כאן היקשו עלינו עוד יותר".

   

  בין ההורים השכולים הרבים בבתי העלמין הצבאיים ובחלקות הצבאיות ברחבי הארץ עברו אתמול גם חיילי צה"ל וחניכי תנועות הנוער, שהציבו בסמוך לכל קבר את דגל ישראל ועליו סרט שחור לאות אבל.

   

  הצבת הדגלים החלה אתמול בטקס "דגלון לנופל", בהיכל הזיכרון בהר הרצל, במעמד הרמטכ"ל כוכבי שהתייחס בדבריו גם לאירועי הלחימה בדרום בימים האחרונים: "צבא הטרור הפועל ברצועת עזה, המסתתר בין אזרחיו שלו, חזה בעוצמתם של צה"ל וארגוני הביטחון, שהשמידו מאות יעדי טרור, הכוללים מפקדות, מחסני אמל"ח, תשתיות ובניינים אזרחיים לכאורה שהפכו לקיני טרור. לצד הפגיעה המשמעותית באויב, אני מבקש להביע צער עמוק על מותם של ארבעה מאזרחינו ולאחל החלמה מהירה לפצועים. צה"ל ימשיך לתקוף בעוצמה, ככל שיידרש, בכל מקום שיידרש".

  אביב כוכבי בטקס הצדעה לנופלי מערכות ישראל והנחת דגל הלאום על קברי החללים (צילום: עמית שאבי)
  (צילום: עמית שאבי)

  הרמטכ"ל כוכבי שלח היום איגרת לחיילי צה"ל, מפקדייו ועובדיו לכבוד יום הזיכרון. "קול הצפירה מפלח את הארץ, חותך את המולת היום-יום ופוקד על שקט והתייחדות", פתח כוכבי את דבריו באיגרת הראשונה שלו בתפקידו כרמטכ"ל. "אין גבעה ועמק, שביל וכביש, בית ושכונה שהקול אינו משיג. בכל מקום שאליו מגיע הקול נמצא קבר, ובכל מקום התנהל קרב שגבה מחיר כבד. הקול מייצג את אלה שנדם קולם, ודמותם ותווי פניהם מופיעים לנגד עינינו.

   

  "ברגע זה אנו מרכינים ראש וזוכרים, את הבן שהוקפץ ליחידה ויצא מהבית בחיפזון, את הבת ששירתה בחזית, את האב שהִבטיח לחזור ואת המפקד שצעקנו לו, ולא ענה יותר. אלו פניהם של הטובים בבני ובנות הארץ הזו, פסיפס אנושי המגלם את דמותו הייחודית של צבא ההגנה לישראל כצבא העם".

   

  הרמטכ"ל כוכבי בטקס לזכר הנופלים

  הרמטכ"ל כוכבי בטקס לזכר הנופלים

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לאחר מכן רב-אלוף כוכבי פנה לחיילים ולמפקדים: "קול הצפירה נדם, אך הזיכרון שהביא עימו הקול ממשיך להדהד. הוא מהדהד את כאב המשפחות השכולות, את זעקות השבר ואת הגעגוע של אלו אשר איבדו את היקר להם מכול. ביום הזה נתחייב להמשיך ללוות אותם במסע ההתמודדות שלאחר האובדן - מסע מפרך שאינו תם לעולם.

   

  "מהדהד גם קול הקרבות, האירועים המבצעיים ואירועים שבשגרה, אשר הותירו שורה ארוכה של חללים, ועימם שורה ארוכה של לקחים, שחובה עלינו ליישם בקנאות. ומהדהדת חובתנו ללכת בדרכם ולהמשיך את משימתם - הגנה, ניצחון בכל עימות או מלחמה, וגישה משימתית.

   

  "עלינו לאחוז ביד האחת את דגל המוכנות ובשנייה את דגל ההשתנות, מתוך הבנה ברורה שרק בדרך זו נוכל לממש את ייעודנו - מצד אחד לעמוד על המשמר באופן רצוף, דרוכים לכל משימה, ומן הצד האחר להתאים את הכוח הצבאי לשינויים הנדרשים בשדה הקרב".

   

  גם ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, הצדיע לזכר 1,498 חללי משטרת ישראל שנפלו מקום המדינה, ודגלונים הונחו גם על קבריהם.

  ציורו של ברוך גרינברג שהוצג בתערוכת האמנים שציירו את סיפורם של קרוביהם שנפלו (צילום: ברוך גרינברג)
  היצירה של גרינברג לזכר סמ"ר שילה סימן טוב(צילום: ברוך גרינברג)

   

  הצלם ברוך גרינברג חבר למשפחת סימן טוב מהיישוב צופים, ששכלה לפני יותר משנה את סמל-ראשון שילה סימן טוב ז"ל שנהרג בתאונת דרכים בכביש 6. גרינברג צילם שש אבנים והסביר כי הן מסמלות את ששת איבריו של סימן טוב שנתרמו לאחר מותו. אביבה, האם השכולה, אמרה: "הפרויקט נתן לנו את ההרגשה שיש מי שחושב עלינו".

   

  ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן אמר כי "זו זכות גדולה בשבילנו לתת מקום לפרויקט כל כך מיוחד. אמני השומרון והמשפחות השכולות חברו יחד ליצירה שמרימה את כולנו בימי הזיכרון הקשים, לראות את הנפשות הגדולות שמתו על קידוש העם והארץ בעיניים אחרות ולהנציח בדרך מיוחדת את נופלי השומרון".  

   

  בהכנת הכתבה השתתפו אחיה ראב"ד, אמיר אלון, איתי בלומנטל, ישי פורת, רענן בן צור, איתי שיקמן, אלישע בן קימון, איתן גליקמן, קורין אלבז אלוש ומאיר תורג'מן
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים