שתף קטע נבחר

חזקת החפות

הוא מעורב בתיקים המרכזיים ביותר בארץ שמעוררים מחלוקת, ולא פעם מוצא את עצמו מוגדר כ"פרקליט השטן" כשנעמד לצד לקוחותיו. אבל הוא מאמין שעבודתו היא שליחות אמיתית ושכל אחד מאיתנו כיום יכול למצוא את עצמו על ספסל הנאשמים. הכירו את עו"ד אייל בסרגליק

תעודת זהות

בן 40, עם ותק של 15 שנים במקצוע. מכהן כיו"ר הוועדה לעניינים פליליים של לשכת עורכי הדין וכמשנה ליו"ר מחוז תל אביב בלשכת עורכי הדין, מרצה למשפט פלילי וצווארון לבן בקריה האקדמית אונו ובבית הספר הגבוה למנהל כספי וכן בלשכת עורכי הדין, מומחה ומוביל בתחומו.

 

עו"ד אייל בסרגליק (צילום: סם יצחקוב)
עו"ד אייל בסרגליק(צילום: סם יצחקוב)

לקוחות בולטים

ייצגתי את אלאור אזריה בפרשת החייל היורה שאולי יש סיכוי מסוים ששמעתם על זה משהו בתקשורת, מפקד מחוז ירושלים אילן פרנקו (סמפכ"ל המשטרה), ח"כ חיים כץ, קובי בן גור בפרשיית השוחד ("תיק רשות המסים"), את מנהל מחוז צפון של משהב"ט מר שרעבי בפרשיית השוחד במשרד הביטחון, מהנדס המזון פטחוב בפרשיית השוחד במשרד הבריאות, את ישיבת פונוביץ', פרשיות נתיבי ישראל ותעשייה אווירית ועוד תיקים רבים ומתוקשרים.

 

אני מאמין

התחום שבו אני עוסק הוא פלילי, צווארון לבן, עבירות כלכליות ופשיעה כלכלית, משפט צבאי ומשמעתי. בחרתי במקצוע לשם הצלת נפשות וזו לא קלישאה. אני פוגש אנשים במצבים הכי קשים בחייהם וצריך להציל אותם. יש שיגידו שלא צריך להציל חשודים/ נאשמים, אולם במדינת ישראל 2019 כל אחד יכול למצוא את עצמו בכל רגע נתון במצב הזה. נראה לכם מופרך? תאמינו לי, אני מאחל לכם שזה ימשיך להיראות לכם מופרך.

 

רבים לא יודעים שמדובר בתחום מרתק, רווי אמוציות וויכוחים. למשל, כשהמדינה תופסת את כל הרכוש של אותו אדם בתיק "צווארון לבן" ביום "פרוץ" החקירה. מיד לאחר חיפוש ארוך, גוררים את החשוד לחקירה ולאחר מכן למעצר. הכל תקשורתי, הכל אישי. אתה האור היחיד של החשוד, היחיד שנלחם עבורו בשלב הזה, האדם הזה שמאפשר לו לתקשר עם העולם החיצוני. בעיניי זו עבודת קודש שהיא כולה שליחות. בקיצור, כשהמערכת כולה מתגייסת להילחם בך, עורך דין פלילי טוב זה בדיוק מי שאתה צריך בפינה שלך.

 

היום שלי מתחיל בבוקר בטלפונים מהלקוחות שלי והמשפחות שלהם, לאחר מכן יש דיונים בבתי המשפט, אחרי זה חזרה לעבודה במשרד. יש ימים שאני נמצא במשרד עד אמצע הלילה וזמין 24/7. אבל כאמור, המקצוע שלי עוסק בדיני נפשות, בשליחות של ממש, וכל המציל נפש אחת בישראל כאילו הציל עולם ומלואו — אז אין להתלונן. אני תמיד עונה גם כשחברים ומכרים מבקשים עצות משפטיות פשוט כי אני עורך הדין שהם מכירים. אבל אני מקפיד לעסוק רק בדברים שבמומחיות שלי ולא להתפזר למקומות לא קשורים שאינם בתחום עיסוקיי. אז אל תשאלו אותי על חוזה השכירות שלכם או על ההסכם עם גרושתכם. אבל אם המדינה מתהפכת עליכם ביום בהיר אחד או שוטר דופק אצלכם בדלת, אני האיש שלכם.

 

הצלחות

הכי מאתגר זה לזכות אדם. אותו אדם שהמדינה רואה בו חשוד לכאורה במעשים הקשים ביותר, כשחומר הראיות אומר אחרת, ואז להוביל לזיכוי לאחר מאבק עיקש. מבחינת הלקוח, הוא קיבל את חייו בחזרה. הרי המדינה מפעילה את כל האמצעים, לעתים ברוטליים (האזנות סתר, תפיסת רכוש, מעצרים). ובסוף, כמו במשחק שחמט, מי שמנהל את הכלים שלו יותר נכון הוא זה שינצח. וכן, לנצח בשחמט של מאבק משפטי זה גם סיפוק לא נורמלי.

 

היו לי הרבה תיקים מיוחדים. בין היתר, זכיתי לייצג את ניצב אילן פרנקו בוועדת זיילר. זה היה תיק קשה ביותר, שבו כל צמרת המשטרה הודחה לאחר התיק, ועדת בדיקה ממשלתית — ורק הלקוח שלי המשיך לשרת במשטרה ואף התקדם לסמפכ"ל.

התיק הזה פגש אותי בתחילת דרכי כעורך דין, ומאד איתגר אותי. הוא היה כרוך בהמון עבודה והשקעה, כולל ארבע ישיבות הוכחות בשבוע בירושלים, אבל התוצאה הייתה פנטסטית מבחינתי.

 

מבחינתי אין שום הבדל ברמת הרצינות וההשקעה שבה אני פועל בכל תיק, בין אם מדובר בארגון פשיעה, מעילת ענק או 15 גרם גראס. כל תיק ואדם הם עולם ומלואו והכתם של הרשעה פלילית ילווה אדם כל חייו. לכן אנו עושים הכל כדי לסגור את התיק — כבר בשלב החקירה המשטרתית (שלב שבו הצלחנו לסגור מאות תיקים), השימוע (שם צמצמנו וסגרנו תיקים עוד לפני הגשתם) וכמובן במשפט הפלילי עצמו. אני מנהל כל תיק כאילו הוא מאבק חיי".

 

בשיתוף הדר שירותי קריאטיב

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סם יצחקוב
עו"ד אייל בסרגליק
צילום: סם יצחקוב
מומלצים