שתף קטע נבחר

למה לסבול? השיטה החדשה ללידה קלה יותר

מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מצביעים על הפחתה בכאבי לידה וקיצור זמן הלידה לנשים שבוחרות לבצע דיקור במהלך לידה פעילה. למי מהיולדות מתאימים הטיפולים המשלימים, ומהם היתרונות בכך? כל הפרטים

בשיתוף המרכז הרפואי שיבא תל השומר

 

טכניקות של עיסוי טיפולי, שימוש בשמנים ודיקור סיני: נשמע כמו יום מושלם של הירגעות בספא? אז זהו, שמדובר דווקא על אחד המרחבים הכי לחוצים, מיוזעים וכואבים - חדרי לידה. ככל שהרפואה הקונבנציונלית מכירה יותר ויותר בחשיבות של תורות רפואיות משלימות, המרוויחים הגדולים הם המטופלים, או במקרה הזה - המטופלות ההיריוניות. כן, גם בישראל, כמו בעוד ועוד מוסדות רפואיים בעולם המערבי, מתחילים לשלב רפואה משלימה כחלק מהמכלול הטיפולי, אפילו בחדרי לידה.

 

"נעשו לא מעט מחקרים בתחום", מסביר אביב מסינגר, ראש תחום רפואה משלימה ודיקור סיני באגף הנשים שבבית החולים שיבא (תל השומר). "יש כבר שלושה דברים מרכזיים שאנחנו רואים: דיקור מסייע בהבשלה של צוואר הרחם ועוזר לאישה להיות מוכנה יותר ללידה; דיקור מוכח כיעיל בהפחתת כאבי הלידה; ודיקור גם מסייע בקיצור משך הזמן שאישה נמצאת בלידה פעילה. למטופלת יש בכך משמעות אדירה - כי זה מצמצם את הסיכונים והסיבוכים האפשריים, מסייע בהתמודדות עם כאב או ענייני רצפת האגן - אבל גם למערכת עצמה יש פה רווח, כי זה מקל על העומס הקיים בחדרי לידה".

 

שיבא (צילום: יחידת צילום שיבא)
מפחית את כאבי הלידה, מסייע בקיצור משך הלידה ומצמצם את הסיבוכים - דיקור בהיריון ובלידה(צילום: יחידת צילום שיבא)

בית החולים שיבא הוא אחד המוסדות הבודדים בארץ המאפשרים ליולדת לקבל גם טיפול רפואי משלים, בכלים ובשיטות של דיקור סיני, נקודות לחיצה, טכניקות מגע שמגיעות משיאצו וטווינא, שימוש בשמנים ותרגולי נשימה. מסינגר עומד בראש צוות של עשר מטפלות בעלות הכשרה מקצועית רלוונטית וניסיון הממוקד בעבודה בחדרי לידה, והיתרון המשמעותי שהשירות ניתן לגמרי בחינם.

 

"ההחלטה אם לתת טיפול משלים היא בעיקרה רפואית, ותלויה קודם כל ברצון ובהסכמה של היולדת", מספר מסינגר. "יש לנו אפידורל שהוא כלי יעיל ונהדר, ותודה לאל שיש אותו, אבל לא כולן יכולות לקבל אותו. לא תמיד הוא מתאים, לפעמים המטופלת מגיעה מוקדם מדי או מאוחר מדי, לפעמים היא לא רוצה אפידורל, לפעמים אסור לה - ואז בא המקום של הטיפול שלנו, שנועד לשכך את הכאב".

 

"אנחנו רואים את טובת היולדות לנגד עינינו - לכן היינו החלוצים בשילוב אמצעים שיקלו על היולדת ויגבירו את רווחתה", מספרת ד"ר אורית מורן, מנהלת חדרי לידה בשיבא. "לפני כ-15 שנים היינו הראשונים לפתוח מרכז לידה טבעית במתחם חדרי הלידה שלנו, וכעת בשילוב רפואה משלימה בחדרי לידה. הממשק בין הרפואה הקונבנציונלית והרפואה המשלימה מתבקש להשלמת הטיפול הכולל ביולדת. לא אחת נדהמתי לראות את ההשפעה המבורכת של הטיפול המשלים בחדר לידה, אם בזירוז לידה, קידום לידה "תקועה" הרפייה והקלה בלחץ נפשי של היולדת", מוסיפה ד"ר מורן.

 

שיבא (צילום: יחידת צילום שיבא)
כך זה נראה: חדר לידה טבעי(צילום: יחידת צילום שיבא)

 

רפואה משלימה יכולה לסייע לא רק כאמצעי להתמודדות עם כאב. "יש מקרים של לידות תקועות - שאז דיקור למשל רלוונטי לתהליך של זירוז והבשלה - ויש מקרים של השהיית לידה, כשהכול קורה בשלב מאוד ראשוני, וגם את זה אנחנו יודעים לעשות באמצעות רפואה משלימה כיום", מסביר מסינגר.

 

שיבא (צילום: יחידת צילום שיבא)
מסינגר וצוות המטפלות בשיבא (צילום: יחידת צילום שיבא)

 

איך יולדות מגיבות כשאתה מציע להן שיאצו בחדר הלידה?

"קודם כל אנחנו ממוקמים במרכז, אז הרבה יולדות מכירות את הנושא של רפואה סינית, שמחות שהשירות הזה קיים ורוצות לקבל את הטיפול. לצד זה יש כאלה שאין להן מושג על מה מדובר, ולא לגמרי מבינות איך הכול מתחבר יחד. אבל לאט-לאט יש יותר מודעות לנושא, ואנחנו רואים שיש נשים שמגיעות ומבקשות מראש, ושואלות בקבלה אם אפשר להיעזר בזה במהלך הלידה".

 

שיבא (צילום: יחידת צילום שיבא)
המודעות גוברת: יותר ויותר נשים מבקשות טיפולים משלימים במהלך הלידה(צילום: יחידת צילום שיבא)

 

 

מבחינת מסינגר, המסר החשוב ליולדות הוא ההבנה שמדובר בשירות אינטגרטיבי - ובסופו של דבר הטכניקות השונות משתלבות בתוך כל מה שקורה בחדר הלידה. "זה שירות שהוא באמת חלק מכל מה שקורה במהלך הלידה, ונעשה יחד עם הצוות. זה ההישג הגדול, וזה עובד נפלא. מיילדות ורופאים, רופאות ומטפלים, עובדים יחד בשפה משותפת כדי לעזור למטופלת בתהליך שלה".

 

בשיתוף המרכז הרפואי שיבא תל השומר 

 


פורסם לראשונה 13/05/2019 09:27
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יחידת צילום שיבא
טיפולים משלימים בחדר לידה - כל הפרטים
צילום: יחידת צילום שיבא
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים