שתף קטע נבחר

שרת הבריאות הנורבגית: שאנשים יעשנו כמה שבא להם

סילבי ליסטהאוג לא חושבת שמתוקף תפקידה כשרת הבריאות היא צריכה להטיף לאזרחים איך לחיות. היא אמרה שהנורבגים יכולים לשתות, לאכול ולעשן כאוות נפשם: "אנשים יודעים מה בריא ומה לא. שיחליטו בעצמם"

שרת הבריאות החדשה של נורבגיה עוררה מחלוקת גדולה כשאמרה שהאזרחים יכולים לאכול, לשתות ולעשן כמה שהם רוצים. סילבי ליסטהאוג, חברת מפלגת הקדמה ממחנה הימין, אומרת שבכהונתה כשרת בריאות היא לא רוצה להיות "שוטרת מוסר" ולא מעוניינת לומר לנורבגים איך לחיות.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

סילבי ליסטהאוג שרת ה בריאות של נורבגיה (צילום: AFP)
סילבי ליסטהאוג. "המעשנים מרגישים מנודים"(צילום: AFP)

בראיון לרשת השידור הנורבגית NRK אמרה ליסטהאוג בת ה-41 שהחברה גורמת למעשנים "להסתתר", במקום לאפשר להם "להחליט בעצמם אם להפסיק לעשן או לא". שרת הבריאות, שבעצמה מעשנת, אמרה שהיא "מאמינה שמעשנים רבים מרגישים שהם הפכו למנודים. הם מרגישים שהם כמעט צריכים להתחבא, ואני מאמינה שזה טיפשי".

 

ליסטהאוג מודעת לסכנות הבריאותיות של העישון, אך מדגישה שמדובר בבחירה אישית – ושהחברה צריכה לכבד את אלה שבוחרים להמשיך לעשן. שרת הבריאות החדשה מתנגדת להצעה להרחיב את איסור העישון במקומות ציבוריים, ולאסור לעשן גם בתחנות אוטובוס למשל. "לאן נשלח את המעשנים האלה? האם הם צריכים ללכת ליערות או להרים?", שאלה.

סילבי ליסטהאוג שרת ה בריאות של נורבגיה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

"צריך לאפשר לאנשים לעשן, לשתות ולאכול בשר אדום כמה שבא להם. אנשים יודעים די טוב מה בריא ומה לא", אמרה ליסטהאוג. "אני לא מתכננת להיות 'משטרת מוסר' ולא רוצה לומר לאנשים איך לחיות את חייהם. עם זאת אני מתכוונת לעזור לאנשים לקבל מידע שמהווה את הבסיס לקבלת החלטות".

 

בנורבגיה היו כאלה שזעמו על דבריה של שרת הבריאות, שמונתה החודש לתפקיד, ואמרו שמדובר בהתבטאויות "מפחידות". חלק האשימו אותה בניסיון להחזיר את מצב הבריאות הציבורית בנורבגיה "עשרות שנים אחורה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סילבי ליסטהאוג. "המעשנים מרגישים מנודים"
צילום: רויטרס
מומלצים