שתף קטע נבחר

בדרך להופעה - המלחינה אלונה טוראל הלכה לעולמה

המוזיקאית אלונה טוראל הייתה בדרכה להופעה בנתניה, כאשר ככל הנראה נתקפה באירוע לבבי שגרם למותה בגיל 75. "כל הלילה חיפשנו אותה", סיפרה רונית אופיר, שותפתה להופעה. טוראל אמונה על להיטים כמו "אדבר איתך", "שלושה חיילים", "הוא לא כל כך חכם" ועוד

המלחינה והמעבדת אלונה טוראל הלכה לעולמה אמש (ד') בגיל 75, לאחר שלקתה ככל הנראה באירוע לבבי כשהייתה בדרכה להופעה. בין להיטיה הגדולים ניתן למנות את "אדבר איתך", "הוא לא כל כך חכם", "בשביל אל הבריכות", "גשם בוא" ועוד רבים וטובים.

 

"היינו אמורות להופיע יחד ברמת פולג", סיפרה שותפתה להופעות, הזמרת רונית אופיר. "שוחחנו בטלפון, והיא ביקשה לדעת איך נכנסים לבניין. פתאום מהעבר השני לא נשמע שום קול. צלצלתי אליה שוב והיא לא ענתה אז יצאתי לרחוב לחפש אותה. אחרי 45 דקות של חיפושים ללא הצלחה, פניתי למשטרה וכל הלילה התעסקנו בחיפושים".

 

בן זוגה של טוראל, גיורא רוזן, הצטרף גם הוא לחיפושים עד אשר קיבל את הבשורה המרה: "בחמש בבוקר התייצב פה קצין משטרה והודיע לי שהיא לא בחיים. היא הייתה אישה בריאה, היא הופיעה השבוע המון. לא הייתה לה שום בעיה רפואית שהייתה יכולה לרמוז על משהו כזה".

 

אלונה טוראל (צילון: יובל חן)
אלונה טוראל(צילון: יובל חן)

"אנחנו מופיעות יחד כבר 23 שנה יחד. השבוע היו לנו הופעות רצופות כל יום. היא הייתה בשיא כוחה", הוסיפה אופיר, "זה הלם מוחלט. שיתוף הפעולה בינינו הדוק, שנים של יצירה משותפת. זה אובדן ענקי של התרבות הישראלית, אני חושבת שהיא ליגה בפני עצמה".

 

גם רוזן ספד לה, "הדבר הכי חזק שלה היה טוב הלב והחמלה. אחר כך הכישרון והמוזיקה. היא הייתה מוזיקאית ענקית, הייתה לה בקלות יכולת לרוץ כמו טווס, היא פשוט לא הייתה צריכה את זה - הנוצות עלו מעצמן".

 

 
טוראל התפרסמה לראשונה בגיל 17 כאשר השיר שהלחינה וכתבה, "כאשר אני ואת", זכה במקום השלישי בפסטיבל הזמר והפזמון ב-1961. את שירותה הצבאי העבירה כמדריכה בלהקת הנח"ל וגם לאחר שחרורה המשיכה לתרום מכישרונה ללהקות הצבאיות. לאחר מכן נסעה ללמוד מוזיקה בניו יורק במשך חמש שנים, משם קיבלה השפעות ג'זיסטיות, אותן שילבה בעבודה המוזיקלית.

 

במהלך השנים טוראל עבדה וניגנה עם כמה מהמוזיקאים המובילים בישראל, כשהיא מלחינה, מעבדת, מפיקה ומלווה אותם בפסנתר ובקלידים. שיתוף הפעולה הכי מוכר שלה היה עם חוה אלברשטיין, ביחד יצרו להיטים רבים כמו "אדבר איתך", "מה נותר", "בשביל אל הבריכות" ועוד.

 

אלונה טוראל באחת ההופעות האחרונות שלה בערב שירי לוחמים של עיריית יהוד-מונסון (צילום: ניר שמיר)
אלונה טוראל באחת ההופעות האחרונות שלה בערב שירי לוחמים של עיריית יהוד-מונסון(צילום: ניר שמיר)

במהלך הקריירה שלה שיתפה טוראל פעולה גם עם שלישיית גשר הירקון, אריק איינשטיין, יגאל בשן, דני ליטני, מני בגר, גלי עטרי, יצחק קלפטר, קורין אלאל, נורית גלרון ועוד רבים וטובים. בנוסף הייתה חברה בלהקת הג'אז "הפלטינה", לצדו של אהר'לה קמינסקי.

 

טוראל הותירה אחריה אחות ובן זוג. מועד הלוויתה טרם נקבע. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילון: יובל חן
אלונה טוראל
צילון: יובל חן
לאתר ההטבות
מומלצים