שתף קטע נבחר

האסירים המשוחררים נהרגו בחזרה מיום כיף: "הלב נקרע"

הדיירים והעובדים ב"הוסטל ירושלים", המטפל באסירים לשעבר, מתקשים לעכל את התאונה הקטלנית ליד מודיעין שקיפחה את חייהם של ארבעה מחבריהם בחזרה מתל אביב. "הם בשוק ובמצב טראומתי מאוד קשה", סיפרה המפקחת של הרשות לשיקום האסיר. נהג הרכב יובא היום להארכת מעצר

 

"יש אצלנו שבר מאוד גדול": כך תיארה אמש (חמישי) המפקחת הארצית ברשות לשיקום האסיר, ד"ר רותם אפודי, את התחושות ב"הוסטל ירושלים" שבשכונת פסגת זאב, לאחר שארבעה מדייריו נהרגו בצהריים בתאונת דרכים קטלנית ליד מודיעין.

 

האסירים המשוחררים חזרו מיום כיף בתל אביב לכבוד יום העצמאות, שכלל מנגל על חוף הים, ונהרגו לאחר שהרכב שהיה אמור להשיבם בבטחה להוסטל התנגש בגדר בטיחות בכביש 443 סמוך לצומת שילת, והתהפך. שמם של ההרוגים טרם הותר לפרסום. תשעה מנוסעי הרכב נפצעו באורח קל ובינוני.  

תאונה תאונת דרכים 443  (צילום: יובל חן )
רכב ההסעות המפורק לאחר התאונה(צילום: יובל חן )

תאונה תאונת דרכים 443  (צילום: יובל חן )
(צילום: יובל חן )

תאונה תאונת דרכים 443  (צילום: יובל חן )
(צילום: יובל חן )

תאונה תאונת דרכים 443  (צילום: זק
(צילום: זק"א)

  (צילום: דוברות כב”ה מחוז מרכז)
(צילום: דוברות כב”ה מחוז מרכז)

מחקירה ראשונית עלה כי נהג רכב ההסעות, שסופק על-ידי חברה חיצונית שעובדת עם הרשות לשיקום האסיר, איבד שליטה על הרכב והתהפך. המשטרה עיכבה לחקירה את הנהג, בן 44 מירושלים. היום הוא יובא לדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בפתח תקווה.

 

אחד מעדי הראיה סיפר: "ישבנו פה כל המשפחה, הנכדים, הילדים שלי והכלות. פתאום אנחנו רואים משהו עף מעלינו - האוטו נכנס פה במעקה, עף מעל הראש שלנו והמשיך עד לשם. זה היה בשבריר שניה. האוטו ממש נגע לי ביד והמשיך בדהירה".

 

"אנחנו שמים דגש מאוד רחב על פעילויות העשרה מתקנות ופעילויות גיבוש", מסבירה ד"ר אפודי. "אנחנו יוצאים מדי פעם להצגה בתיאטרון, לסרט, להופעות, וזו הייתה אחת מהפעילויות האלה. מדובר באסירים שמגיעים לעיתים עם חסכים תרבותיים וחברתיים וחלק מהתפקיד של ההוסטל זה גם לתת פעילות מתקנת", אמרה.

 

 
  (צילום: תיעוד מבצעי מד
(צילום: תיעוד מבצעי מד"א)

תאונה תאונת דרכים 443  (צילום: זק
(צילום: זק"א)

תאונה תאונת דרכים 443  (צילום: זק
(צילום: זק"א)

אל ההוסטל מגיעים אסירים משוחררים בגילאים 60-20, שמרביתם סבלו מהתמכרויות וממאפיינים של מועדות גבוהה לחזרה על עבירות פליליות עוד בשהותם בכלא.

 

רובם התנסו בעבר בשלל תוכניות טיפוליות אך שבו לסורם, אך ישנם אסירים המתגוררים בסביבה שלא מאפשרת את שיקומם בקהילה וזקוקים לניתוק לשם שיקומם. ההוסטל כולל אסירים ברישיון, במסגרת השליש, ואסירים וולונטריים המגיעים לאחר שחרור.

 

משך הטיפול בהוסטל עומד על שנה ותשעה חודשים, מתוכם תשעה חודשים ראשונים אינטנסיביים הכוללים מגורים בהוסטל ושנה נוספת של שנת מעקב שבה שוכרים הדיירים דירה באופן עצמאי בסמיכות להוסטל תוך שימור הקשר עם ההוסטל הכולל המשך השתתפות בקבוצות, שיחות פרטניות, פעילויות תרבות והעשרה ומעקב בדיקות לגילוי סמים ואלכוהול.

ברשות לשיקום האסיר נערכה ישיבת חירום בראשות המנכ"ל אריה ביבי, שבה סוכם על המשך ההיערכות להתמודדות עם האסון. "הדיירים שניצלו מהתאונה יחזרו להוסטל והצוותים שלנו ימתינו להם שם לטיפול אישי וקבוצתי", אמרה ד"ר אפודי. "הם בשוק ובמצב טראומתי מאוד קשה". בנוסף, עובדים סוציאליים מטעם הרשות נשלחו לבתי החולים ללוות את המשפחות של ההרוגים.

 

"אנחנו רואים באירועים שאנו מקיימים משהו מאוד חיובי", הוסיפה אפודי. "קראתי כל מיני טוקבקים משמיצים. מדובר באנשים בתהליכי שיקום מתקדמים שעברו שיקום בכלא. כל האנשים שמגיעים אלינו להוסטל נגמלו מהתמכרותם ובעלי מוטיבציה מאוד גבוהה לשיקום. אתה לא יכול להיות בהוסטל ולשרוד בלי לרצות להיות שם. קראתי מה שקראתי שאנשים כתבו ונקרע לי הלב".


פורסם לראשונה 09/05/2019 23:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן
זירת התאונה
צילום: יובל חן
מומלצים