שתף קטע נבחר

אלפי פולנים נגד השבת רכוש יהודי: "אנחנו קורבנות"

פעילי ימין קיצוני צעדו לשגרירות ארה"ב בוורשה במחאה על הלחץ שמפעילה ארה"ב על פולין להשיב נכסים יהודיים שהוחרמו בשואה. על כרזות שהניפו נכתב: "לפולין אין שום חובות" ו"לא לתעשיית השואה". ראש ממשלת פולין: "אנחנו צריכים לקבל פיצויים, לא לשלם אותם"

אלפי בני אדם, בהם פעילי ימין קיצוני רבים, צעדו הערב (שבת) לעבר שגרירות ארה"ב בוורשה במחאה על חוק אמריקני העוסק בהשבת הרכוש היהודי שהוחרם במהלך מלחמת העולם השנייה – נושא הזוכה לתשומת לב הולכת וגוברת בפוליטיקה הפולנית לקראת הבחירות לפרלמנט האירופי ולפרלמנט הפולני שייערכו בחודשים הקרובים. המפגינים, שיצאו לדרך מלשכת ראש הממשלה הפולני, הניפו כרזות שעליהן נכתב בין השאר "לפולין אין שום חובות" ו"לא לתעשיית השואה".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

 

הפגנה פולין נגד פיצויים ל יהודים שואה (צילום: רויטרס)
מפגינים צועדים לשגרירות ארה"ב, היום(צילום: רויטרס)

הפגנה פולין נגד פיצויים ל יהודים שואה (צילום: רויטרס)
חוק 447, לך הביתה. המפגינים בפולין(צילום: רויטרס)

פולין הייתה ביתה של אחת הקהילות היהודיות הגדולות ביותר באירופה לפני השואה, והקהילה הזו נמחקה כמעט לגמרי אחרי שהנאצים כבשו את פולין והקימו בה מחנות השמדה כגון אושוויץ-בירקנאו. "מפלגת החוק והצדק", המפלגה הלאומנית השולטת כעת בפולין, טוענת שפולין עצמה הייתה קורבן במלחמת העולם השנייה ושלכן אין להטיל עליה מחויבויות כלכליות כלשהן.

 

הפעילים הפולנים כועסים על הלחץ שמפעילה ארה"ב על ארצם לפצות יהודים שמשפחותיהם איבדו את רכושן במהלך השואה, והכעס מתמקד בחוק 447 האמריקני, הנושא גם את השם "חוק צדק היום לניצולים שלא פוצו". החוק מחייב את מחלקת המדינה בארה"ב לדווח לקונגרס האמריקני על ההתקדמות שעשו עשרות מדינות שחתמו ב-2009 על הצהרת טרזין, האמורה להסדיר את השבתם של נכסים שהוחרמו במלחמת העולם השנייה על-ידי גרמניה הנאצית ומדינות אחרות. ההצהרה כוללת גם סעיפים הנוגעים להעברת רכוש שהיה בעבר בבעלות יהודים שאין להם כיום יורשים חוקיים אל ניצולי שואה הזקוקים לסיוע כספי.

הפגנה פולין נגד פיצויים ל יהודים שואה (צילום: רויטרס)
"לא לתעשיית השואה, לא לחוק הציוני"(צילום: רויטרס)

"אין שום חוק כזה בעולם, שקובע החזרה של רכוש ללא יורשים, והאמריקנים רוצים לכפות עלינו לשלם את הפיצויים האלה שהם פשוט לא לגיטימיים", אמר הערב אדם יורצ'ק, נהג מדרום פולין שהשתתף בהפגנה. פעילי ימין קיצוני בפולין טוענים שהחוק יכול לגרום לכך שארגונים יהודיים ידרשו עד 300 מיליארד דולר כפיצויים.

 

הלאומנים טוענים שאין זה הוגן לבקש מפולין לפצות קורבנות יהודים כשפולין עצמה מעולם לא קיבלה פיצוי הולם מגרמניה. "למה אנחנו צריכים לשלם היום כסף כשאף אחד לא נותן לנו כלום?", שאל קאמיל בן ה-22, אחד המשתתפים בהפגנה. "האמריקנים חושבים רק על האינטרסים היהודיים ולא על האינטרסים הפולניים".

הפגנה פולין נגד פיצויים ל יהודים שואה (צילום: רויטרס)
המתנגדים טוענים: ידרשו 300 מיליארד דולר(צילום: רויטרס)

ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי הצהיר היום בעצמו בעצרת בחירות: "לא נאפשר תשלום פיצויים לאף אחד, כי אנחנו אלה שצריכים לקבל פיצויים".

 

בביקור שערך בוורשה ביום רביעי השבוע אמר השליח המיוחד של מחלקת המדינה האמריקנית למלחמה באנטישמיות, אלן קאר, כי חוק 447 רק מחייב את הממשל האמריקני להכין דו"ח על מידת שיתוף הפעולה של המדינות השונות עם הצהרת טרזין, וכי השאלה כיצד לשתף פעולה תלויה בפולין עצמה.

 

פולין מתכוננת בימים אלה לבחירות לפרלמנט האירופי, שייערכו ב-26 במאי, ולבחירות לפרלמנט הפולני, שייערכו בסתיו הקרוב. מפלגת החוק והצדק צועדת ביתרון ברוב הסקרים לקראת הבחירות לפרלמנט האירופי. היא הצליחה לגבש קואליציה רחבה של מצביעים שמרנים, אבל מבקריה מאשימים אותה מנגד בהעלמת עין מסכנת הימין הקיצוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
המפגינים בוורשה. "לנו אף אחד לא משלם"
צילום: רויטרס
מומלצים