שתף קטע נבחר

"עסקת המאה" לא תתפרסם לפני חג שבועות: "תקיף את כל נושאי הליבה"

פרסום תוכנית השלום האמריקנית עדיין מתעכב: בריאיון ל"פוקס ניוז" אמר שליחו של טראמפ למזה"ת כי "אם הפלסטינים לא ידונו איתנו בתוכנית - שיתביישו". השליח גרינבלט ציין אחרי התוכנית לא תתפרסם לפני 10 ביוני והוסיף: "דבר אחד ברור - ממשל טראמפ לא יתפשר על ביטחון ישראל"

 

ראש הממשלה נתניהו והשליח האמריקני גרינבלט (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
ראש הממשלה נתניהו והשליח האמריקני גרינבלט(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

אחד האדריכלים של "עסקת המאה" מבהיר כי תעסוק "בכל נושאי הליבה" - בזמן שמועד פרסומה עדיין מתעכב. בריאיון ל"פוקס ניוז" אמר השליח האמריקני למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט: "דבר אחד ברור - ממשלו של דונלד טראמפ לא יתפשר על ביטחון ישראל". לאחר שבחודש האחרון אמרו האמריקנים כי תוכנית השלום לא תתפרסם לפני סיום חודש הרמדאן בעוד כשלושה שבועות, כעת נקב גרינבלט במועד מעט מאוחר יותר - סיום חג השבועות, ב-10 ביוני.

 

גרינבלט שהה בניו יורק ביום חמישי האחרון ונאם בהפתעה בכינוס נוסף באו"ם שאורגן במטרה לגנות את ישראל. באותו דיון לא רשמי של מועצת הביטחון נאמו שר החוץ הפלסטיני, אקדמאים אנטי-ישראלים וחברים במועצת הביטחון. "אני לא מאמין בחרמות, אלא בהתקשרויות", אמר אמש גרינבלט.

 

הוא ציין כי הכינוס נועד במכוון להיות עוין כי התקיים ביום העצמאות של ישראל, וימים ספורים אחרי שנורו יותר מ-600 רקטות מרצועת עזה לישראל. "זה מזעזע לערוך כינוס כזה מבלי לציין את המתקפות על ישראל. זה קורה מגוף שלא גינה את חמאס לפני כמה חודשים". השליח האמריקני העריך כי "עסקת המאה", שעליה עמל ביחד עם חתנו ויועצו של הנשיא, ג'ארד קושנר, לא תפורסם לפני סוף הרמדאן, הקמת ממשלת ישראל החדשה וחג שבועות.

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל מלכי (צילום: EPA)
שר החוץ הפלסטיני אל-מלכי(צילום: EPA)

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מלכי אמר בסוף השבוע כי הנתק המוחלט בין רמאללה לוושינגטון נשמר ולדבריו, לא יימצא ולו פלסטיני אחד שיקבל תוכנית שלא תכלול בתוכה את ירושלים המזרחית כבירת המדינה הפלסטינית. "אם האמריקנים סבורים שבאמצעות הטבות כלכליות הם יפתו את הפלסטינים לוותר על ירושלים המזרחית או על מדינה פלסטינית – הם טועים לחלוטין", אמר שר החוץ הפלסטיני.

 

על אותה החלטה של המנהיגות הפלסטינית לדחות את התוכנית עוד לפני שפורסמה, אמר גרינבלט כי הוא "עדיין מקווה עבור העם הפלסטיני שהם יבחנו אותה. זה מתסכל נורא לפלסטינים הרגילים. אני נפגש איתם פעמים רבות, וזה המסר שהם אומרים לי. הם מבינים שהם לא יאהבו היבטים בתוכנית, אבל הם כועסים שהמנהיגים שלהם אומרים שאפילו לא יביטו בה. אני מרגיש נורא עבור העם הפלסטיני".

 

עם זאת, אמר גרינבלט כי הוא עדיין מקווה שהרשות הפלסטינית תקיים שיחות קונסטרוקטיביות, "ותעזור לנו לחצות את קו הסיום. אבל ברור שזו ההחלטה שלהם להמשיך ולצעוד בנתיב הדחייה על חשבון העם שלהם. אם הם לא ידונו איתנו באופן קונסטרוקטיבי ומקצועני כדי לראות אם אפשר להשיג עסקה - אז שיתביישו".

 

גרינבלט אמר כי התוכנית תקיף את כל נושאי הליבה: "זה לא נכון לומר שזו רק תוכנית כלכלית. זו גם תוכנית פוליטית וגם כלכלית. היא עוסקת בכל נושאי הליבה, נתנו פתרון לכל נקודה. אז אם אתה נער או בן 100, אתה תראה את ההשלכות לכל נקודה, טובה ורעה. יש לנו הבנה טובה של איך השלום יכול להיראות. אבל  גם אחרי שכולם יקראו את התוכנית ויביעו את דעתם עליה, ייקח עוד זמן רב עד להגעה להסכם סופי. הצדדים הם אלו שיהיו אחראים לקיים את המשא ומתן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון, לע"מ
גרינבלט ונתניהו
צילום: קובי גדעון, לע"מ
מומלצים