שתף קטע נבחר

מוכר הפופקורן שבנה מטוס מריקשה

מה שאיש אחד יכול לעשות: מוחמד פיאז צפה ב"תעופה בחקירה" של נשיונל ג'אוגרפיק, קרא מדריכים באינטרנט, לקח הלוואה – ובנה כלי מעופף ב-700 דולר. ואז הגיעה המשטרה

מוחמד פיאז, פקיסטני דל אמצעים, זכה לאחרונה לפרסום וכבוד ברשתות החברתיות בארצו אחרי שבנה בעצמו מטוס העשוי מחלקי ריקשה, וכל זאת בעלות של פחות מ-700 דולר. כדי להגשים את חלום הילדות הזה שלו חסך פיאז ככל יכולתו את הכסף שהרוויח מעבודתו כמוכר פופקורן וכמאבטח.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

פקיסטן מוחמד פיאז בנה מטוס מ ריקשה (צילום: AFP)
מוחמד פיאז והמטוס שלו. בכפר צחקו עליו(צילום: AFP)

לבנות את המכונה המעופפת למד פיאז בעיקר מצפייה בסרטונים ומקריאה במדריכים ברשת. המטוס שלו עשוי משלל חומרים שאי אפשר להעלות על הדעת שישמשו כשלד של מטוס: המנוע הוא של מנסר-בטון, הכנפיים עשויות מבדי יוטה והגלגלים נלקחו מריקשה.

 

יצירתו המדהימה של פיאז זכתה לתשומת לב מחיל האוויר של פקיסטן, ונציגיו ביקרו אצל פיאז כמה פעמים ואפילו הנפיקו לו תעודה כדי לחלוק כבוד לעבודתו. על הטיסה הראשונה שלו סיפר: "באמת ובתמים הייתי בעננים. לא יכולתי להרגיש שום דבר אחר". מאז השקת המטוס המאולתר נהרו מבקרים לחזות ביצירתו הייחודית של פיאז, המונחת בחצר ביתו בכפר טאבור שבמרכז מחוז פונג'ב.

 

פיאז בן ה-32 חלם בילדותו להצטרף לחיל האוויר, אבל אביו מת כשעדיין היה בבית הספר ולכן הוא נאלץ לעזוב את הלימודים בכיתה ב' ולעבוד בשלל משרות כדי להביא אוכל לאמו ולחמשת אחיו הקטנים.

פקיסטן מוחמד פיאז בנה מטוס מ ריקשה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

את ההשראה לבניית המטוס שאב מצפייה בפרקים של התוכנית "תעופה בחקירה" בערוץ נשיונל ג'אוגרפיק. הוא החל לקרוא מדריכים באינטרנט הודות לתעריף הזול של חנות אינטרנט-קפה בעיר סמוכה למקום מגוריו, והוא צירף זה לזה חלקים ממדריכי בנייה ושימוש של מטוסים שמצא ברחבי הרשת – וכך גיבש תוכנית למטוס שלו.

 

כדי לממן את המיזם מכר פיאז חלקת אדמה של משפחתו ולקח הלוואה של 50 אלף רופי (כ-350 דולר) מארגון ללא מטרות רווח, הלוואה שהוא עדיין עמל על החזרתה. את הכספים המעטים שצבר ניצל ביצירתיות: הוא קנה בדי יוטה בסיטונות ושכנע פועל נחמד שראה אותו מחפש חומרים לבנות לו מדחף. בניית המדחף הייתה במידה רבה תהליך של ניסוי וטעייה: חלק מהציוד היה צריך להיות מוחלף, עיצובים נאלצו לעבור שינויים וגם חיבור החוטים היה צריך לעבור תכנון מחדש.

 

כשפיאז השקיע את כל כולו בבניית המטוס משפחתו החלה לחשוש שהוא אובססיבי. "כל הזמן אמרתי לו להפסיק", מספרת אימו, מומתז ביבי. "אמרתי לו להתרכז במשפחה ובעבודה שלו, הוא השתגע מכלום. אבל הוא לא הקשיב למילה אחת שאמרתי".

פקיסטן מוחמד פיאז בנה מטוס מ ריקשה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בסופו של דבר הצליח פיאז ליצור מטוס – קטן, שברירי וצבוע בכחול בהיר. בפברואר השנה, אחרי יותר משנתיים של גיחוכים, הוא היה מוכן. הוא מספר שחברים עזרו לו לחסום כביש קצר, והוא השתמש בו כמסלול המראה לטיסה הראשונה שלו. אמיר חוסיין, עד ראייה שמספר כי נסע באופנוע לצד המטוס, מעיד שהמכונה המעופפת הגיעה למהירות של 120 קמ"ש לפני ההמראה. "המטוס הצליח להגיע לגובה של קצת יותר מחצי מטר מעל הקרקע. הוא טס שניים-שלושה קילומטר ואז נחת".

 

בן 72 חצה את האוקיינוס בתוך חבית

 

הניסיון המוצלח חיזק את פיאז ושכנע אותו לנסות שוב להטיס את המטוס – הפעם מול שאר תושבי הכפר, שרבים מהם לגלגו קודם לכן על מאמציו. טיסת הראווה תוכננה ל-23 במרץ, יום פקיסטן, ולדברי המשטרה המקומית מאות בני אדם התאספו סביב המטוס הקטן שלו, רבים מהם אוחזים בדגל הלאום.

פקיסטן מוחמד פיאז בנה מטוס מ ריקשה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אלא שעוד לפני שפיאז הפעיל את המנוע הגיעו שוטרים, עצרו אותו והחרימו את הכלי. "הרגשתי כאילו עשיתי את אחד הפשעים החמורים בעולם, כאילו אני הבן אדם הכי נורא בפקיסטן", הוא מספר. "זרקו אותי למעצר עם פושעים". בית המשפט שחרר אותו לבסוף וקנס אותו ב-3,000 רופי (כ-21 דולר). לסוכנות הידיעות AFP הסבירו השוטרים בתחנה המקומית שפיאז נעצר משום שהמטוס שלו היה סכנה בטיחותית. עם זאת, המשטרה החזירה לו את המטוס כמחווה של רצון טוב, והיא תאפשר לו לטוס אם יקבל רישיון טיס.

 

סיפורו של פיאז הביא לו פרסום ברשתות החברתיות בפקיסטן, והיו שהכתירו אותו כ"גיבור" וכ"דמות מעוררת השראה". נציגים מחיל האוויר הפקיסטני ביקרו אצלו פעמיים כדי לראות את המטוס, ומפקד בסיס סמוך הנפיק לו תעודה המשבחת את "התשוקה והמיומנות" שהפגין בבנייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
המטוס הקטן של מוחמד
צילום: AFP
מומלצים