שתף קטע נבחר

"אנחנו ברמת מוכנות גבוהה": אלו כוחות ארה"ב במפרץ

חמקנים באיחוד האמירויות, מפציצים בקטאר, נמל מרכזי בדובאי, אלפי חיילים בכוויית ובבחריין - ובדרך נושאת מטוסים, כוחות מארינס וסוללת פטריוט. מפקד הצי החמישי הרחיב על האיום מטהרן - מתקפת טילים מסירות קטנות - והבהיר: "אני לא מוגבל בנוגע לדרכי הפעולה במזרח התיכון"

 

 

כוחות ארצות הברית במזרח התיכון נמצאים "ברמת מוכנות גבוהה", כשהחשש המרכזי הוא מתקפת טילים מספינות, בהוראת איראן. בזמן שנושאת המטוסים אברהם לינקולן ממשיכה להתקדם לחופי איראן, ביחד עם קבוצת הקרב שלה, התראיין בכיר בצי האמריקני וסיפר על האיום מטהרן. כל זאת, ימים ספורים לאחר האולטימטום האיראני להעלאת רמת העשרת האורניום - והחשש ממתקפת פתע.

 

איראן נואשת: לא שוברת את הכלים, אבל מסוכנת / רון בן ישי

 

סגן אדמירל ג'ים מאלוי, מפקד הצי החמישי, אמר בריאיון טלפוני לסוכנות הידיעות רויטרס בסוף השבוע כי אם יהיה בכך צורך - הוא לא יימנע משליחת נושאת המטוסים אברהם לינקולן והספינות המלוות אותה אל מצרי הורמוז הסמוכים לאיראן, מעבר ימי צר המחבר בין האוקיינוס ההודי להמפרץ הפרסי, שדרכו עוברת חמישית מצריכת הנפט העולמית. "אם אצטרך להכניס אותה למצר, אעשה זאת", אמר מאלוי. "אני לא מוגבל בשום צורה בנוגע לדרך שבה לפעול במזרח התיכון".  

  (צילום: Dan Snow, U.S. Navy)
נושאת המטוסים בתעלת סואץ(צילום: Dan Snow, U.S. Navy)

  (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מפת הכוחות האמריקנים (אינפוגרפיקה: מתוך
(אינפוגרפיקה: מתוך "ידיעות אחרונות")

במפרץ הפרסי מספר בסיסים אמריקנים מרכזיים. הצי החמישי, המהווה את הכוח הימי העיקרי בפיקוד מרכז של ארצות הברית, מוצב באזור המפרץ הפרסי ככוח הרתעה. מטה הצי נמצא בבחריין, שם שוהים 7,000 חיילים אמריקניים. בכוויית, שם נמצא מטה פיקוד המרכז של הצבא האמריקני, מוצבים 13 אלף חיילים אמריקניים. בדובאי שבאיחוד האמירויות נמצא הנמל הגדול ביותר של הצי האמריקני, מחוץ לארצות הברית. בסך הכול באיחוד האמירויות 5,000 אנשי צבא אמריקנים, מרביתם בבסיס האוויר אל-דאפרה באבו דאבי, שם מוצבים מל"טים ומטוסי קרב חמקניים F-35.

 

גם בקטאר ממוקם מטה של פיקוד המרכז האמריקני, וכן בסיס אל-עודייד, שבו 10,000 אנשי צבא. שם גם נחתו בימים האחרונים מפציצי B-52. סולטנות עומאן מאפשרת לאלפי טיסות של חיל האוויר האמריקני לעבור בשטחה, ואף מאפשרת גישה לנמלי הים שלה ולבסיסיה השונים. בתוך כך, לפי דיווחים נמצאים כוחות מיוחדים אמריקניים על הקרקע בתימן, כחלק מהמלחמה שאותתה מובילים הסעודים נגד המורדים החות'ים, המקבלים סיוע משמעותי מאיראן. ארצות הברית גם מפעילה כבר שנים מערכה אווירית לחיסול אנשי אל-קאעידה בחצי האי ערב.

  (צילום: AP, Staff Sgt. Ashley Gardner/U.S. Air Force)
מפציץ B-52 נוחת בקטאר(צילום: AP, Staff Sgt. Ashley Gardner/U.S. Air Force)

  (צילום: AP, Staff Sgt. Ashley Gardner/U.S. Air Force)
(צילום: AP, Staff Sgt. Ashley Gardner/U.S. Air Force)

מאלוי אמר כי המודיעין שהוביל את האמריקנים לשליחת נושאת המטוסים קשור ל"פעילות ממשית שנצפתה, וזה בהחלט מספיק עבורי. ראינו זאת כאיום". פרט לנושאת המטוסים ולספינות המלוות אותה - בהן שלוש משחתות - החליטו האמריקני בסוף השבוע גם על הצבת סוללת טילי פטריוט באזור, ועל משלוח ספינה אמפיבית ויחידת מארינס.

 

גורמים אמריקנים אמרו כי על פי אחת מפיסות המודיעין שהתקבלו, איראן העבירה טילים בסירות. אחד הגורמים ציין כי נצפה טיל ספציפי שניתן לשגרו מספינה קטנה. "קיימת אפשרות שזו הצבת טכנולוגיה חדשה על ידי איראן", אמר מאלוי, וציין כי הנשק "נמצא בקטגוריה של גורם לחוסר יציבות והתקפי מטבעו".

 

אותם גורמים העלו גם חשש ממיליציה שיעית בעיראק, המגובה על ידי איראן, שנמנעה מלהתעמת מול כוחות אמריקנים כחלק מהלחימה נגד דאעש - ארגון טרור סוני. מיליציות שיעיות כמו "חאטב חיזבאללה" פועלות בעיראק במשך שנים, לעתים כ"תאים רדומים". בשבוע שעבר דווח כי בין היתר, גם המוסד העביר אזהרה לאמריקנים.

   

הסנאטור טים קיין מהמפלגה הדמוקרטית אמר שהוא חושש "שממשל טראמפ מוביל אותנו למלחמה לא הכרחית". מאלוי אישר כי הכוחות האמריקניים פועלים ברמת מוכנות גבוהה, אך הבהיר כי צבא ארצות הברית לא מעוניין במלחמה מול איראן, ולא מתכונן למלחמה כזו. "עם זאת, אנחנו מוכנים לחלוטין להגיב במקרה של פעולה נגד ארצות הברית, נגד שותפותינו באזור או נגד אינטרסים שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, Staff Sgt. Ashley Gardner/U.S. Air Force
B-52 נוחת בקטאר
צילום: AP, Staff Sgt. Ashley Gardner/U.S. Air Force
מומלצים