שתף קטע נבחר

קבלת שבת אירוויזיונית: כשהכוכב הקרואטי שר "קטנתי"

בעברית רהוטה נטולת מבטא זר ביצע ז'אק הודק, חבר המשלחת הקרואטית לאירוויזיון, את "קטנתי" של יונתן רזאל, אחרי שהסביר לנוכחים שמדובר ב"שיר יהודי ישן" - והציע "להיות קטן וצנוע לפני אלוהים בלבד. על הבמה תהיה הכי גדול שאפשר"

 

ביצוע אירוויזיוני לשיר היהודי: ביום שישי, קבל עם ועיתונאים, נטל ז'אק הודק – מלחין השיר הקרואטי – את המיקרופון, ועשה "קבלת שבת" לנוכחים עם השיר "קטנתי" של יונתן רזאל. הביצוע - בעברית רהוטה נטולת מבטא זר - זכה לתשואות רמות מצד הנוכחים במקום, ותשומת לב לא פחותה ברשת החברתית.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. היכנסו >> 

 

"זהו שיר יהודי ישן", הסביר הודק לקהל (ברובו עיתונאים) שהיה בחדר. "שרתי אותו בעבר אולי פעם או פעמיים, סביר יותר שרק פעם אחת, אז אם אני טועה אפשר לתקן אותי". הוא הזמין את הנוכחים להצטרף אליו, לא לפני שהסביר את משמעותו: "הוסבר לי שהמילים אומרות שאני קטן וצנוע לעומתו", אמר כשהוא מצביע כלפי שמים. "ואני מבקש להיות קטן וצנוע לפניו בלבד. על במת האירוויזיון תהיה גדול ככל שאפשר", הוסיף בחיוך כשהוא מכוון לנציג הקרואטי שעמד מולו, רוקו.

 

עוד תרבות בערוץ היהדות :

 

סביר להניח שהודק (38) מוכר לחובבי אירווזיון בלבד בישראל, אבל הוא כוכב ענק בארצו וגם מחוצה לה. מאחוריו קריירה מוזיקאלית מרשימה בת 19 שנים, עם 13 אלבומים שהפכו ללהיטים נמכרים במעמד יהלום, פלטינה, זהב וכסף. הוא השתתף, בין היתר, ב"אקס פקטור" הביטי שם הוכתר כ"סנסציה קרואטית" (אך נאלץ לפרוש בשל סירוב בריטי להיתר עבודה, בזמנו). כיום הוא מנטור בתוכנית "דה-ווייס" בארצו, ובתחרות הקדם המקומית Dora , שבה שפט הדריך את הזוכה, רוקו.

 

עכשיו הוא נמצא בארץ כחלק משמשלחת הקרואטית, לאחר שהיה שותף בכתיבת השיר (The Dream) שייצג את המדינה בחצי הגמר השני של האירוויזיון, ביום חמישי הקרוב. הודק עצמו השתתף כנציג מדינתו באירוויזיון 2017, אז הגיע למקום ה-13 עם השיר My Friend .  

 

ההופעה ביום שישי האחרון הייתה חלק מה"קהילוויזיון" שנערך במרכז הקהילתי בחשמונאים, ביוזמת עיריית תל אביב-יפו, פרויקט שבמסגרתו מרכזים קהילתיים בעיר בחרו להתמקד באחת מבין 41 המדינות המשתתפות באירוויזיון.

 

 

השיר שהפך ללהיט מיד כשיצא, לפני כשש שנים, לקוח מפסוק מהתורה (בראשית ל"ב, י"א), תפילה שנושא יעקב אבינו רגע לפני המפגש הטעון והמסוכן שלו עם אחיו עשיו, " קטנתי מכל החסדים ומכל האמת אשר עשית את עבדך כי במקלי עברתי את הירדן הזה ועתה הייתי לשני מחנות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים