שתף קטע נבחר

ועדת ההיתרים: לא נתכנס עד שנתניהו ימסור מידע על נכסיו, המבקר הציג עמדה מנוגדת

בהודעת ועדת ההיתרים שליד מבקר המדינה, הבהירה כי היא ממתינה למסירת מידע מטעם ראש הממשלה כפי שהתחייב בא כוחו בבג"ץ. מבקר המדינה הודיע לחברי הוועדה כי הוא תומך בעמדת פרקליטי נתניהו שיש לקיים פגישה מקדמית כדי שלא יפנו שוב לבג"ץ

ועדת ההיתרים שליד מבקר המדינה מתנה את כינוסה לדיון בשכר הטרחה של פרקליטי ראש הממשלה בכך שנתניהו יפרוס בפניה את מלוא היקף נכסיו ורכושו וכן יתחייב לענות לשאלותיה. כך החליטה היום (א') הוועדה בראשות השופט בדימוס שלום ברנר. החלטתה היא בניגוד לעמדת מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, שסבור שיש לשמוע את טיעוני עורכי דין של ראש הממשלה בלי התניה והוא הביע חשש כי הפרקליטים יגישו שוב עתירה לבג"ץ בנושא.

 

  (צילום: אלכס קולומויסקי)
נתניהו ושפירא(צילום: אלכס קולומויסקי)

יצוין כי הוועדה דחתה פעמיים את בקשות ראש הממשלה להתיר לו קבלת תרומות מאילי הון שישמשו לצורך תשלום לעורכי דינו. אילי ההון הם בן דודו של נתניהו נתן מיליקובסקי וכן ספנסר פרטרידג'. עורכי דינו של נתניהו פנו לוועדת ההיתרים על מנת להציג בפניהם את הסתייגותם מהדרישה למסור הצהרת הון במסגרת בקשתו לגייס מימון להגנתו המשפטית. הוועדה התנגדה נחרצות והודיעה כי סירובו של נתניהו לספק לה פרטים מהווה הפרה של פסיקת בג"ץ בנושא זה לפני כחודשיים.

 

בתשובה למכתבו של פרקליטו של ראש הממשלה נבות תל צור בשבוע שעבר, ציינה הוועדה כי סירובו של נתניהו לספק לה פרטים על הקשר עם איש העסקים ספנסר פרטרידג' ולהעביר לה הצהרת הון מעודכנת, מהווה הפרה של פסק הדין של בג"ץ. הוועדה קבעה כי "מתן פרטים נוספים הוא תנאי בלעדיו אין לקיים שימוע נוסף בעל פה, וזה הבסיס להסכמה בבית המשפט העליון. חרף זאת, מרשך עדיין נמנע מלקיים את ההתחייבות שנמסרה על ידך בשמו, בבית המשפט העליון". עורכי דין של נתניהו ביקשו להיפגש עם חברי הוועדה והתנגדו לכל תנאי מוקדם לפני פגישה איתם.

 

בתשובת הוועדה נאמר כי "הניסיון לרתום את העגלה לפני הסוסים, דהיינו, כי בישיבה המשלימה המבקש יציג את הסתייגותו ממסירת הצהרת ההון שהתבקשה ממנו, לא יצלח, שכן ברור מאליו, שהאינפורמציה הזו נדרשת לצורך ההתכוננות של הוועדה לישיבה הזו ולא לצורך הצגת טיעון כלשהו מצד המבקש מדוע הוא איננו מחויב לתתה, כפי שהתחייבת בשמו בבית המשפט העליון ב-18 במארס 2019, וללא שום הסתייגות".

 

עוד נאמר "הוועדה ערה לדחיפות הנחוצה בקיום הדיון המשלים אך היא מבקשת בשלישית לחזור ולהבהיר כי כל עוד המבקש עומד בסירובו, ועקב זאת לא ימסרו לה מלוא הפרטים שהתבקשו ממנו, לא תיקבע שום ישיבה נוספת בפרשה זו". חברי הוועדה ביקשו לקבל מידע על רכושו של ראש הממשלה בארץ ובחו"ל, "מכל סוג ומין שהוא, ללא יוצא מן הכלל (מזומנים, אג"ח, נדל"ן וכיוצ"ב)" וכן מידע מפורט על טיב הקשר עם התורמים, פרטרידג' ונתן מיליקובסקי, היקף חובות שכר הטרחה, פירוט הכספים ששולמו עד כה ומדוע נדרשת עזרה של אנשים חיצוניים.

 

בהודעת הוועדה היום נאמר כי "נוכח פרסומים שונים בימים האחרונים, שבה הוועדה למתן היתרים מבהירה שוב כי היא עושה כל שניתן כדי להחיש את השלמת הטיעון בעל פה בפניה בבקשת ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו. לצורך זה ממתינה הוועדה למסירת מידע מטעם ראש הממשלה. הוועדה ביקשה מבא כוח ראש הממשלה כי ימסור מידע בהתאם להתחייבות שנתן בבג"ץ, אולם סורבה פעמיים. הוועדה שבה ומודיעה כי היא עומדת על מסירת פרטים בהתאם לבקשותיה".

 

הוועדה למתן היתרים ציינה כי כבר קיבלה שתי החלטות בבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו למתן ההיתר החריג למימון הוצאות ההגנה המשפטית שלו. "בשתיהן סורבה הבקשה באופן ענייני, בהתבסס על החלטות קודמות של הוועדה לאורך השנים על סמך החומר הכתוב ועל פי שימוע בכתב. בדיון בעתירת ראש הממשלה בבג"ץ נגד החלטת הוועדה, התחייב בא כוח ראש הממשלה למסור מידע לוועדה. מסירת הפרטים בהתאם להתחייבות בא כוח ראש הממשלה במהלך הדיון בבג"ץ בעתירת ראש הממשלה בבג"ץ, היוותה תנאי להסכמת הוועדה להשלמת טיעון בפניה בעל פה".

 

בהודעת מבקר המדינה נאמר כי השופט בדימוס יוסף שפירא "הודיע לחברי הוועדה כי הוא תומך בעמדת באי כוחו של ראש הממשלה שיש לקבוע ישיבה מקדמית עמם, כדי שלא יפנו שוב לבג"ץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: אמיל סלמן
מומלצים