שתף קטע נבחר

תיק רפאלי: טענה שגרה עם דיקפריו, קיבלה החזרים מקופת חולים בארץ

דיקפריו לא נחלץ לעזרתה - והשופט לא השתכנע מהדוגמנית שטענה כי לא הייתה רשומה בביתו מטעמי חשאיות. גם עדות החברה הקרובה נועה תשבי לא עזרה. רפאלי העבירה לשופט אלבום תמונות מחייה בארה"ב, אך הוא קבע: "תמונה אחת לא שווה אלף מילים"

 

בר רפאלי (צילום: EPA)
בר רפאלי(צילום: EPA)

 

היחסים עם השחקן ליאונרדו דיקפריו, רכישת הדירה בפרויקט היוקרה בצפון תל אביב, החזרי התשלומים מקופת החולים כללית והכתבה היזומה שנועדה להבליט את מעברה לחו"ל של הדוגמנית ומגישת הטלוויזיה בר רפאלי. שופט בית המשפט המחוזי שמואל בורנשטיין שמט את השטיח מתחת לטענה אחר טענה שהציגו רפאלי ובני משפחתה בפרשת העלמת המסים.

 

לקריאת פסק הדין המלא בעניינה של רפאלי - לחצו כאן

בר רפאלי (צילום: AFP)
בר רפאלי בטקס קבלת הפנים בפתח שבוע האירוויזיון (צילום: AFP)
 

אתמול (א') הותר לפרסום פסק הדין המלא, לאחר שבני המשפחה ביקשו לשמור על חלקים ממנו חסויים. לפי פסק הדין, רפאלי שהתה במהלך 2009 191 ימים בישראל, 61 ימים בלוס אנג'לס, 38 ימים בניו יורק, 10 ימים במקסיקו, תשעה ימים בבריטניה, שמונה ימים באיטליה, שמונה ימים בטורקיה, וימים בודדים בסלובקיה, ספרד, תאילנד, סינגפור, אורוגוואי, לאס וגאס, וושינגטון, צרפת, גרמניה ומדינות נוספות. 

 

בשנת 2010, ההפרש בין הזמן שהקדישה רפאלי לישראל ללוס אנג'לס הצטמצם, אך 127 הימים שהעבירה בישראל עדיין גברו על 106 בלוס אנג'לס, 22 במקסיקו, 21 בניו יורק, 11 בלאס וגאס ועוד.

 

לאחר ששמע את בני משפחתה, קבע השופט כי בית הוריה של רפאלי בהוד השרון ענה להגדרה של בית קבע בשנה שלטענתה לא התגוררה בה בישראל. לדבריו, רפאלי ניהלה בו שגרת חיים רגילה - ונהגה לארח בו את חברותיה. אימה, ציפי רפאלי, אף העידה כי "מסדרים את החדר לכבודה, יש לה אגף בבית שיש בו הכול. שמים בו פרחים ומבשמים". לשאלתו של השופט על יעדה הקבוע בחזרה מנתב"ג, ענתה רפאלי: "תמיד הוד השרון".

 

רפאלי התעקשה בעדותה כי חייה בארצות הברית התמקדו בלוס אנג'לס, שם חלקה דירה עם השחקן ההוליוודי לאונרדו דיקפריו, אך השופט אמר כי "קיים חלל ראייתי לא מבוטל" באשר לנסיבות המגורים של רפאלי בבית הזה. הוא הדגיש כי הדוגמנית נמנעה מלהביא את דיקפריו או מי מטעמו להעיד לטובתה - ובכך הציגה עמדה התואמת את השקפתה הסובייקטיבית.

 

השופט הדגיש כי אביו של דיקפריו, ג'ורג', הגיש תצהיר שבו תיאר את כוונותיה של רפאלי כלפי השחקן, אך לא כתב דבר על כוונותיו של בנו. בפסק הדין נכתב כי רפאלי טענה להפרדה מלאה בין רכושה לרכושו של דיקפריו - אך עם זאת טענה שלא ראו צורך בחתימה על הסכם ממון. "עניין זה מעורר תמיהה מכיוון שרפאלי טענה שדיקפריו לא מסייע לה בהליכי הערעור בשל חששם של עורכי דינו מתביעות ממוניות", אמר השופט.

 

סירב להעיד לטובת רפאלי. ליאונרדו דיקפריו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סירב להעיד לטובת רפאלי. ליאונרדו דיקפריו(צילום: AFP)

נועה תשבי (צילום: יניב אדרי)
עדות החברה נועה תשבי לא הועילה(צילום: יניב אדרי)

בורנשטיין הדגיש כי רפאלי הצטרפה לדיקפריו במסעותיו מסביב לעולם במסגרת צילומי הסרטים שלו - וכי לא היה לה מה לעשות בלוס אנג'לס בהיעדרו. "אם אכן רפאלי הייתה 'נוטעת שורשיה בארה"ב'", כתב השופט, "אז הייתה אמורה לשהות בבית גם כאשר בן הזוג לא נמצא שם". רפאלי התעקשה כי לא נרשמה בכתובתו של דיקפריו מטעמי חשאיות, אך השופט דחה את טענתה מכל וכל.

 

פסק הדין פירט בהרחבה על התקופה שבה רפאלי הייתה במערכת היחסים עם השחקן המפורסם. רפאלי טענה כי מערכת היחסים שלה עם דיקפריו החלה ב-2005 ונמשכה כשש שנים, כללה הפסקה אחת של כמה חודשים בשנת 2009, ונמשכה עד 2011. ברשות המסים בחרו לקצר את מערכת היחסים עד ל-2009, אך השופט כתב בפסיקתו כי "אין מקום לפקפק בקיומה של מערכת היחסים במהלך רוב שנות המס", וציין כי אינו רואה לנכון להיכנס לנבכי הקשר.  

 

עם זאת, בורנשטיין כתב כי "עולה השאלה אם מערכת היחסים של רפאלי עם דיקפריו הגיעה לכדי 'קיום תא משפחתי', שכן עובדה היא, ואין עליה חולק, כי השניים לא נישאו ולא נולדו להם ילדים חרף ציפייתה של רפאלי להינשא לו ולהקים עמו משפחה". בורנשטיין אף אמר כי רפאלי שיתפה בציפייה זו את משפחתה, חברותיה ומכריה.   

משפחת רפאלי (צילום: רפי דלויה) (צילום: רפי דלויה)
משפחת רפאלי(צילום: רפי דלויה)
 

בפסק הדין צוין כי רואי החשבון של רפאלי "יזמו" כתבה ב"מעריב" שנועדה להדגיש על עליית המדרגה במערכת היחסים בין רפאלי לדיקפריו, ובכך להדגיש כי היא עוברת להתגורר בארה"ב. לפי רואי החשבון, מי שיזמה את הכתבה הייתה רפאלי האם, אך היא הכחישה זאת בעדותה ואמרה כי "סביר להניח שהאמור בכתבה לא נכון".

 

השופט קבע כי למרות מערכת היחסים הממושכת עם דיקפריו, עוצמת קשריה המשפחתיים והחברתיים של רפאלי בישראל עלו בעוצמתם על הקשר הזוגי. רפאלי עצמה מסרה לידיו אלבומי תמונות פרטיים מלאים בתמונותיה עם ליאונרדו - אך קבע כי "בהתחשב בכך כי מדובר במי שנמנים עם תעשיית הבידור והזוהר - האמירה לפיה 'תמונה אחת שווה אלף מילים' אינה בהכרח נכונה".

 

בורנשטיין הדגיש כי אפילו חברותיה הקרובות לא הצליחו להעיד על כוונותיו של דיקפריו, והביא כדוגמה את עדותה של השחקנית נועה תשבי, המתגוררת בארה"ב. תשבי העידה על עצמה כ"חברה טובה מאוד" של רפאלי, אך עם זאת אמרה שלא היה לה שום קשר לדיקפריו עצמו. "אני יודעת שזה נשמע מוזר", אמרה תשבי, "אבל זה ההבדל הכי רציני בין כוכבות בכל מקום אחר בעולם לכוכבות כזאת. זה משהו שאנחנו לא יכולים לתפוס".

 

תשבי אף העידה כי "זה היה מאוד מעצבן אותי שלכל מקום הוא (דיקפריו) היה הולך עם כובע, אבל זה בגלל שהוא הרגיש חשוף". כשנשאלה אם בביתו המשותף עם רפאלי היה משתחרר יותר, ענתה: "הוא היה חמוד והכול היה סבבה. לא ישבתי איתו לשיחות נפש, והקפדתי שזה יהיה ברור שאני מהצד של הכלה. זה לא שהוא היה לא נחמד, אך לא אשאל אותו על היחסים שלהם. בחיים לא".

 

"הרווחת סכום ענק ושרבבו את שמך"

השופט הזכיר בפסק הדין גם דירה שנרכשה בפרויקט "בלו" בצפון תל אביב על-ידי משפחתה של רפאלי ויועדה, לדבריו, עבורה. רשות המסים חשפה התכתבויות של רפאלי והוריה שהצביעו על מעורבותה ברכישה, חרף טענת אימה על שיעבוד ביתה לטובת המשכנתא. "בכמה קניתי את הדירה ב'בלו'?", כתבה רפאלי לאימה באחת ההזדמנויות והוסיפה: "כמה מזה כבר שילמתי?".

 

פרויקט בלו בתל אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
פרויקט בלו בתל אביב(צילום: ירון ברנר)

אבי הדוגמנית, רפי רפאלי, השיב לה באותו העניין כי "גם כשאמא סידרה את הדירה ב'בלו' עבורך, בקנייה הרווחת סכום ענק ושרבבו את שמך". כשרפאלי נשאלה מדוע התייחסה לדירה כשלה בעוד שהיא מכחישה זאת, רפאלי השיבה כי ככל הנראה מדובר בטעות כתיב, וכי היא לא יודעת למה התכוונה. 

 

רפאלי האם אמרה, מצידה, כי תשובתו של האב יכולה הייתה להיות מופנית לכל אחד מהאחים האחרים במשפחה. "הדירה שלנו שייכת לכל אחד מהילדים שלי, מה ששלי שלהם", ענתה. "כל הילדים שלי הרוויחו כסף בדירה ב'בלו' כי הדירה הזאת יום אחד תהיה שלהם, כמו הבית בהוד השרון".

 

"מעבירות אחריות כמטוטלת"

השופט התייחס לכך שכל אנשי המקצוע שסבבו את רפאלי היו ישראלים, מרואה החשבון, דרך אימה ששימשה כסוכנת אישית ועד רופאה הפרטי. "לא הוצג כל בעל מקצוע זר בתחום הניהולי או החשבונאי שפעל עבורה במדינות אחרות. גם עובדה זו מצביעה על זיקותיה הכלכליות לישראל", קבע השופט.

 

גם בקופת החולים כללית הודיעו כי רפאלי הייתה חברה בקופה והעבירה מטעמה תשלומי חבר בשנים שעומדות במוקד המחלוקת. בהודעה שמסר ראש אגף הגזברות עלה כי רפאלי רכשה שתי תרופות ב-2009, וקיבלה מהקופה החזרים על טיפולים שעברה באותה השנה ובשנה שלאחריה. בורנשטיין הדגיש כי רפאלי הכחישה את היותה מבוטחת בקופה כפי שהכחישה בעלות על כרטיס אשראי ישראלי שהיה על שמה.

 

ציפי ובר רפאלי (צילום: רפי דלויה, אביב חופי) (צילום: רפי דלויה, אביב חופי)
ציפי ובר רפאלי(צילום: רפי דלויה, אביב חופי)

בשאלון תושבות שרפאלי מילאה בשנת 2013 טענה הדוגמנית כי לא הייתה מבוטחת בקופת החולים, אך כשעומתה עם העובדות בבית המשפט אמרה: "עכשיו אני יודעת שאני מבוטחת. אני מניחה שזו תשובה שניתנה על-ידי אמא שלי".

 

השופט תקף את אמירתה של רפאלי - ותקף את התנהלותה. "עדותה רחוקה מלהניח את הדעת. ההיגיון והשכל הישר אינם מאפשרים לקבל את הגרסה שהציגה.

 

"יתר על כן", כתב השופט, "כמו בנושאים אחרים, נראה כי רפאלי ואימה מעבירות מאחת אל השנייה את האחריות על עניינים מסוימים כמטוטלת, כאשר הרושם הוא שהדבר נועד לטשטש את העובדות כהוויתן". בורנשטיין הוסיף כי "ברור כי חברות בקופת חולים ישראלית, ושימוש בשירותיה, גם אם היא מצומצמת, מחזקים ומצביעים על זיקה לישראל".

 

בורנשטיין הזכיר גם קמפיין ישראלי שרפאלי השתתפה בו בהתנדבות לעידוד חיסכון במים, וציין את השתתפותה באירוע "וראייטי" כאירועים המצביעים על זיקתה לישראל.

 

בסיכום ההכרעה, תיאר השופט את החלטתו בעזרת דימויים מעולם הימאות. השופט התייחס לטענתה של רפאלי על כך שאין לייחס לה תושבות ואמר: "עניינה של המערערת רחוק כמזרח ממערב מאדם המעביר את ימיו ולילותיו על סיפונה של יאכטה ולא על בסיס קבוע.

 

"גם אם היה אפשר לראות בנסיעותיה המרובות סוג של 'חיים על יאכטה', לא ניתן לומר שלא היה לה 'נמל בית' אליו היא חוזרת. בסופו של יום, המקום שבו עגנה ועוגנת היאכטה הוא בישראל, ושם היא צורכת את השירותים הציבוריים שמעניקה המדינה לאזרחיה ותושביה", כתב.


פורסם לראשונה 12/05/2019 21:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
בר רפאלי בטקס קבלת הפנים בפתח שבוע האירוויזיון
צילום: AFP
מומלצים