שתף קטע נבחר

המשבר הבא? החרדים דורשים שהרבנים יכריעו במתן היתרי עבודה בשבת

הלחץ על הפוליטיקאים החרדים גבר בעקבות העבודות בשבת באירוויזיון, וביהדות התורה דורשים להקים מחדש ועדה שתדון במתן היתרים לעבודות ביום המנוחה, ומקווים כי יוכלו לדחות את רוב הבקשות. ש"ס ואיחוד מפלגות הימין תומכים: "ראש הממשלה יודע שהנושא הוא בליבת הדרישות"

יעקב ליצמן ויריב לוין (צילום: עמית שאבי )
יעקב ליצמן מיהדות התורה ויריב לוין מהליכוד בשיחות המו"מ(צילום: עמית שאבי )

המשבר הבא בדרך לקואליציה: ל-ynet נודע כי המפלגות החרדיות דורשות מראש הממשלה בנימין נתניהו להקים מחדש את ועדת הרבנים ואנשי המקצוע שפעלה בעבר כדי שתדון בבקשות למתן היתרים לעבודה בשבת ותקבע באילו מקרים יש להיענות להן – מטעמי פיקוח נפש בלבד.

 

הוועדה תורכב ממומחים ליישום ההלכה בחיים המודרניים, ומעמדה יוסדר בחוק כמייעצת לשר העבודה בבואו לחתום על היתרי עבודה ביום המנוחה. במידת הצורך, הוועדה גם תציע פתרונות הלכתיים-טכנולוגיים כחלופה לעבודות הבינוי, התשתית והתחזוקה הרגילות. ביהדות התורה מקווים כי האחריות על המשרד תופקד בידי סגן שר מטעמם, כפי שדורשת המפלגה, ובמקרה כזה הוא צפוי לדחות את רוב הבקשות להיתרים, בהסתמך על חוות הדעת של הוועדה המקצועית.

גשר יהודית (צילום: סקיישוט, צילום אוירי )
העבודות בגשר יהודית בשבת. הרבנים הנחו להקשיח עמדות בנושא(צילום: סקיישוט, צילום אוירי )

הלחץ על הפוליטיקאים החרדים בנושא השבת גובר בימים האחרונים בעקבות ההיתר הכללי שהעניק השר חיים כץ להעסקת עובדים בסוף השבוע הקרוב לטובת קיום תחרות האירוויזיון. הם ספגו ביקורת מצד עסקנים ואנשי תקשורת במגזר, שהאשימו אותם כי השלימו בקלות עם החלטת השר ולא נאבקו בה, ורק פטרו את עצמם לאחר מעשה במחאה רפה – לפרוטוקול בלבד.

 

לטענת המבקרים, נציגי יהדות התורה דחו בצעד הפגנתי פגישה אחת עם הליכוד ופיזרו הצהרות חלולות בעניין האירוויזיון, אך כבר למחרת חזרו אל שולחן המשא ומתן הקואליציוני.

 

בעקבות זאת, ובשל העבודות המתמשכות להקמת גשר יהודית, הנחו הרבנים את נציגיהם להקשיח עמדות בנושא במטרה למנוע חילולי שבת עתידיים שאינם חיוניים. יהדות התורה מובילה כעת את הדרישה להקמת הוועדה המייעצת וש"ס הצטרפה אליה. גם ראשי איחוד מפלגות הימין, המתואמים עם החרדים בנושאי דת ומדינה, עודכנו והודיעו כי הם תומכים בה.

 

עוד נודע ל-ynet כי בימים האחרונים כבר נפגש יו"ר יהדות התורה, סגן השר יעקב ליצמן, עם רבנים ומומחים בנושא על מנת לרתום אותם למהלך - ואולי אף לגייסם כחברים בוועדה המתגבשת.

מטה יהדות התורה ב 9.4 ערב ה בחירות תוצאות (צילום: אבי מועלם)
ליצמן. נפגש עם רבנים ומומחים כדי לגייסם לוועדה המתגבשת(צילום: אבי מועלם)

מי שפעל לקידום העניין מאחורי הקלעים והגביר את הלחץ על הפוליטיקאים באמצעות הרבנים הוא "פורום השבת הציבורית" – קואליציה של ארגונים ופעילים מרכזיים בציבור הדתי והחרדי שהשפיעו בשנים האחרונות רבות על התנהלות ש"ס ויהדות התורה בנושא.

 

לפני כשלושה חודשים ניסחו אנשיו מסמך ובו הצעה לדרישות החרדים במשא ומתן הקואליציוני העתידי, והציגו אותו לנציגים הפוליטיים ולהנהגה הרוחנית. "יהדות התורה תדרוש שימונה שר מוסכם למשרד (העבודה)", נכתב בסעיף אחד, ובאחר הדגישו את חשיבות "הקמתה מחדש של הוועדה המייעצת לשר, שבה יהיו אנשי הלכה וטכנולוגיה".

 

גורם בכיר ביהדות התורה אישר את הפרטים על הדרישות החדשות ואמר: "המבחן היחיד להיתרי העבודה צריך להיות רק פיקוח נפש. אי-אפשר לאשר חילולי שבת ממשלתיים על בסיס שיקולים של נוחות ותנועה. זו מדינה יהודית ויש סטטוס-קוו".

 

אותו גורם הוסיף: "החוק כבר קובע היום שמסורת ישראל זה שיקול מספיק טוב ורציני. עם האירוויזיון אנחנו כבר לא יודעים מה לעשות, כי זה תלוי בהרבה גורמים בינלאומיים, אבל ראש הממשלה יודע היום היטב שהנושא של עבודות בשבת הוא בליבת הדרישות שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
פגישת המו"מ של יהדות התורה עם הליכוד
צילום: עמית שאבי
מומלצים