שתף קטע נבחר

תגלית בארמון הקיסר האכזר: נחשף תא סודי

כמעט 2,000 שנה אחרי שנבנה "בית הזהב" של הקיסר הרומי נירון, נחשף "החדר של הספינקס". "מעניק הצצה לאווירת הסיקסטיז באותה עת"

 

תא סודי בארמון הקיסר נרו רומא איטליה (צילום: EPA)
פרסקאות יפהפיות בתא שהתגלה(צילום: EPA)

תא סודי ויפהפה, בארמון של אחד משליטי רומי האכזריים ביותר: ארכיאולוגים גילו תא סודי, מעוטר בפרסקאות, במהלך עבודות שחזור בארמון "דומוס אוראה" (בית הזהב) של הקיסר הרומאי נירון, ארמון שנבנה לפני 2,000 שנה.

 

גורמים בפארק הארכיאולוגי של הקולוסיאום, המפקחים על העבודות, אמרו בסוף השבוע לסוכנות הידיעות הצרפתית כי זוהה פתח המוביל לחדר, שבו איורים של יצורים מיתולוגיים, בהם קנטאורים, ספינקס והאל פאן. על האריחים אוירו חיות שונות, בהן פנתרים וציפורים, ואילו על אחרים אוירו כלי נגינה.

 

 

תא סודי בארמון הקיסר נרו רומא איטליה (צילום: EPA)
רק החלק העליון נחשף. התא הסודי בארמונו של נירון(צילום: EPA)

עתה יהיה צורך להתחיל בחפירות בתא, שחלקו הגדול קבור מתחת לאדמה ורק הקשת שבחלקו העליון גלויה. הארכיאולוגים כינו את אותו תא "סאלה דלה סטינגה" (החדר של הספינקס), ואמרו כי מדובר בתגלית משמעותית.

 

באיטליה אמרו כי הממצא מעניק הצצה מרתקת ל"אווירה של הסיקסטיז במאה הראשונה לספירה ברומא". הם הוסיפו כי מה שניתן היה לראות בחדר "היה גלוי לעין ונשמר היטב". הארכיאולוגים עבדו באזור סמוך למתחם, שנמצא מתחת לגבעה ליד הקולוסיאום במרכז רומא העתיקה - כשגילו את התא.

 

המתחם העצום נבנה בין השנים 64 ל-68 לספירה, וכולל בניינים, גנים ואגם מלאכותי. קיסרים רומאים מאוחרים המשיכו ופיתחו את אותו מתחם, אבל היו גם כאלה שניסו להשמיד כל זכר לקיסר נירון, שהמתחם זוהה עמו.

תא סודי בארמון הקיסר נרו רומא איטליה (צילום: AFP PHOTO / PARCO ARCHEOLOGICO DEL COLOSSEO)
אחד מציורי הקיר(צילום: AFP PHOTO / PARCO ARCHEOLOGICO DEL COLOSSEO)

תא סודי בארמון הקיסר נרו רומא איטליה (צילום: EPA)
תא סודי בארמון הקיסר נרו רומא איטליה(צילום: EPA)

נירון היה מהראוותניים, המטורפים והאכזריים שבשליטי רומא מאז ומעולם. האגדה מספרת כי הוא ניגן בכינור בזמן השריפה בשנת 64 שהעלתה באש חלק גדול ממרכז רומא. הוא הודח בשנת 68, וסופר כי שם קץ לחייו.

 

חלק מממשיכיו ניסו כאמור להשמיד את שהקים. הקיסר אספסיאנוס, ששלט ברומי בין שנת 69 ל-79, החל בבניית הקולוסיאום, במקום שבו היה האגם המלאכותי. הקיסר טראיאנוס (שלט משנת 98 עד 117) הורה על כיסוי "דומוס אוראה" באדמה, ובנה עליה מרחצאות.

 

במאות הבאות, חלק גדול מהאתר ננטש והיום רק מעט ממנו נותר גלוי לעין - והרוב שוכן מתחת לאדמת העיר המודרנית. חלק מהאתר התגלה לפני כמה מאות שנים על ידי אמני רנסנס כרפאל, שהשתלשלו בחבלים למטה והצליחו להיכנס דרך חור קטן בתקרה במטרה להציץ בפרסקאות היפהפיות, שהעניקו השראה לעבודות שלהם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP PHOTO / PARCO ARCHEOLOGICO DEL COLOSSEO
התא הסודי שהתגלה
צילום: AFP PHOTO / PARCO ARCHEOLOGICO DEL COLOSSEO
מומלצים