שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  שרידים של קורבנות הנאצים ייטמנו בברלין

  בבית קברות בברלין ייטמנו שרידים מיקרוסקופיים של גופות אסירים פוליטיים, שהוצאו להורג בימי הרייך השלישי. הרמן שטיבה, פרופסור לאנטומיה, ביתר את הגופות למטרות מחקר. השרידים התגלו בכלי המעבדה שלו

  בבית עלמין בברלין ייטמנו היום (ב') יותר מ-300 שרידים זעירים של קורבנות הנאצים. השרידים המיקרוסקופיים התגלו בכלי המעבדה של הרמן שטיבה, שהיה פרופסור לאנטומיה בימי הרייך השלישי.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ  

   

  בין 1933 ל-1945 הוצאו להורג, בגיליוטינה או בתלייה, יותר מ-2,800 אסירים פוליטים בכלא פלוצנזה בברלין. רוב גופות האסירים שהוצאו להורג נשלחו למעבדה שניהל שטיבה במכון לאנטומיה בברלין.

  הרמן שטיבה ()
  הפרופסור הרמן שטיבה
    

  במכון לאנטומיה ביתרו את הגופות למטרות מחקר. הפרופסור שטיבה חקר בעיקר שרידי גופות של נשים. באותם ימים הוא ערך מחקר על מערכת הרבייה הנקבית, ורצה לבחון את ההשפעות שיש לפחד על גוף האישה. בין קורבנותיו היו אסירות מ"התזמורת האדומה" – מחתרת מברלין שפעלה נגד גרמניה הנאצית.

   

  לפי התיעוד ביומנו של שטיבה למעבדה שלו הגיעו 184 גופות – 172 של נשים. שטיבה מעולם לא הואשם בפשעיו. הוא המשיך בקריירה הרפואית שלו אחרי המלחמה, בדומה להרבה מדענים ששיתפו פעולה עם הנאצים. רק הרופאים הבכירים ביותר ברייך השלישי נשפטו במשפטי נירנברג על כך שערכו ניסויים מזוויעים באסירים ורצחו המונים במסגרת תוכנית "המתת החסד".

  כלא פלצנזה ברלין ()
  כלא פלצנזה בברלין
     

  שטיבה מת ב-1952. ב-2016 גילו קרובי משפחתו את כלי המעבדה שלו, והם הועברו לבית החולים שאריטה בברלין. השרידים הזעירים (רובם באורך של פחות ממילימטר) היו בקופסאות שחורות עם שמותיהם של הקורבנות. בית החולים יצר קשר עם ארגון להנצחת האסירים הפוליטיים כדי לברר פרטים על הקורבנות.

   

  קרובי משפחה של הקורבנות צפויים להגיע היום לטקס בברלין, שיהיה בנוכחות רב וכמרים קתולים ופרוטסנטים. קרל מקס איינהאופל, מנהל בית החולים שאריטה, אמר שהקבורה היום היא חלק מפרויקט היסטורי של בית החולים במטרה להתעמת עם חלקם של הרופאים בפשעי הנאצים. הוא הוסיף שקבורת השרידים הזעירים נועדה להשיב את כבודם של האסירים שהוצאו להורג.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים