שתף קטע נבחר

שבדיה מחדשת את חקירת האונס נגד אסאנג'

בעקבות מעצרו של ג'וליאן אסאנג' בלונדון פותחת שבדיה את חקירת האונס נגדו, ותגיש בקשת הסגרה. החקירה הופסקה לפני שנתיים. התובעים אמרו אז שההליך יימשך רק אם אקוודור תבטל את המקלט המדיני למייסד ויקיליקס

שבדיה החליטה לחדש את חקירת האונס של ג'וליאן אסאנג', מייסד אתר ההדלפות ויקיליקס העצור בלונדון. התביעה בשבדיה מסרה שבכוונתה להגיש לבריטניה בקשת הסגרה. "יש עדיין סיבה סבירה לחשוד שאסאנג' ביצע אונס", מסרה היום (ב') אווה מארי פרסון מהתביעה הציבורית בשבדיה. "להערכתי דרושה חקירה חדשה".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

משטרת בריטניה עצרה את ג'וליאן אסאנג' מייסד ויקיליקס ב שגרירות אקוודור ב לונדון (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)
 

חקירת החשד לאונס תחודש לבקשת עורך דינה של האישה שמאשימה את אסאנג' באונס, במהלך ביקור של אסאנג' בשטוקהולם ב-2010. החקירה הופסקה ב-2017. התובעים השבדים לא יכלו להמשיך בהליך נגד אסאנג' לאור שהותו בשגרירות של אקוודור בלונדון. הם אמרו אז שהחקירה תחודש אם יחול שינוי במעמדו של אסאנג'. חוק ההתיישנות על העבירה יחול באוגוסט 2020.

 

אקוודור העניקה ב-2012 מקלט מדיני לאסאנג' כדי למנוע את הסגרתו לשבדיה בעקבות אותו חשד לאונס, ואת הסגרתו לארה"ב – שם הוא מבוקש בעקבות פרסום מאות אלפי מסמכים צבאיים מסווגים. אסאנג' המשיך לגור בשגרירות של אקוודור בלונדון גם אחרי ששבדיה סגרה את החקירה נגדו.

משטרת בריטניה בשגרירות אקוודור בלונדון ()
המעצר של אסאנג' בשגרירות בלונדון
 

בחודש שעבר, אחרי סכסוך מתמשך עם אנשי השגרירות, ביטלה אקוודור את המקלט המדיני שלו. אסאנג' גורש מהשגרירות ונעצר. בתחילת החודש נגזר עליו מאסר של 50 שבועות בגלל הפרת תנאי השחרור בערבות שלו מ-2012 - אז קיבל את המקלט משגרירות אקוודור בלונדון.

 

עורך דינו של אסאנג' אמר היום שהוא "מופתע מאוד" מההחלטה השבדית, וציין פעם נוספת שאסאנג' חף מפשע. "אני לא מבין את התביעה השבדית, ומה הסיבה לחדש פרשה בת עשור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים