שתף קטע נבחר

הכפיל של ראש הממשלה רץ נגדו בבחירות

הדמיון האדיר לנרנדרה מודי הביא לאבהיננדאן פאטהאק את התהילה. אחרי שראש הממשלה הפסיק לענות למכתבים שלו הכפיל עבר מהפך, והחליט לרוץ כמועמד עצמאי מול מפלגת השלטון: "אני האדם המקורי, הוא כפיל שלי"

אבהיננדאן פאטהאק מסובב ראשים כשהוא הולך ברחוב, בזכות הדמיון המדהים שלו לראש ממשלת הודו נרנדרה מודי. פאטהאק התפרסם ככפיל של מודי, זכה לתהילה – והחליט לנצל את ההכרה ולהתמודד בבחירות.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

בתחילת דרכו של מודי בפוליטיקה ההודית פאטהאק עוד העריץ אותו, אך מאז הוא עבר מהפך. פאטהאק מתוסכל מ"ההבטחות השקריות" של האיש שבזכותו התפרסם, וכעת הוא רץ כמועמד עצמאי נגד מפלגתו הלאומנית של מודי ("מפלגת העם ההודית") במדינת אוטאר פראדש. לדבריו הוא מקבל תמיכה רבה.

אבהיננדאן פאטהאק כפיל של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי רץ לפרלמנט  (צילום: AFP)
הכפיל (מימין) והמקור(צילום: AFP)
 

ביום ראשון הקרוב, אחרי שבעה שבועות ו-900 מיליון בעלי זכות בחירה, יגיעו הבחירות הגדולות בעולם לסיומן. "הכעס כלפי מודי אמיתי. אני יכול להרגיש את זה בכל מקום שאליו אני הולך", אומר פאטהאק, בן 58 ואב לשישה, בדירה הצנועה שלו בעיר לאקנאו במדינת אוטאר פראדש, המדינה המאוכלסת ביותר בהודו. פאטהאק התמודד בבחירות בלאקנאו על מקום בפרלמנט מול שר הפנים רנג'אט סינג, ממפלגתו של מודי.

 

כשמודי נבחר לראשות הממשלה ב-2014 פאטהאק היה תומך גדול שלו. "אנשים העריצו אותי, ביקשו ממני תמונות סלפי וחיבקו אותי. הוצפתי באהבה", מספר הכפיל על אותה תקופה.

אבהיננדאן פאטהאק כפיל של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי רץ לפרלמנט  (צילום: AFP)
אבהיננדאן פאטהאק (צילום: AFP)
 

אבהיננדאן פאטהאק כפיל של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי רץ לפרלמנט  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"אנשים חשבו לעצמם שאם הם לא יכולים לפגוש את מודי האמיתי אז לפחות הם יכולים לפגוש אותי", אומר פאטהאק. "אבל עכשיו הם כועסים מאוד ממה שהם רואים. הם שואלים אותי 'איפה הימים הטובים'", אומר הכפיל, ומתייחס לסיסמת הבחירות של מודי ב-2014 – "הימים הטובים יגיעו".

 

הרגע הגדול ביותר של הכפיל פאטהאק היה במאי 2014, כשמודי חיבק אותו במהלך עצרת ניצחון בעיר ורנאסי באוטאר פראדש. אחר כך הגיע הנפילה. המפלגה של מודי, שזכתה בבחירות, התעלמה ממנו ולא רצתה איתו שום קשר. מודי לא השיב למכתבים שלו.

ויקאס מאהאנטה כפיל של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי רץ לפרלמנט (צילום: AFP)
ויקאס מאהאנטה. גם הוא כפיל של מודי(צילום: AFP)
 

פאטהאק מספר שהוא מעורב בפוליטיקה כבר שנים רבות, ושאין סיבה שהוא ישנה את המראה שלו למרות סלידתו מראש הממשלה. "למה אני צריך לעשות את זה? אני נמצא בפוליטיקה מאז שנות התשעים ותמיד התהדרתי בזקן ובקורטה (החולצה הארוכה והמסורתית)", הוא אומר ומדגיש: "אני האדם המקורי, מודי הוא הכפיל שלי".

 

כפילים שמחליטים להיכנס לחיים הפוליטיים הם לא דבר חדש בפוליטיקה הצבעונית של הודו. במומבאי התמודד בבחירות כפיל אחר של מודי – ויקאס מהאנטה. בניגוד לפאטהאק ויקאס לא מתנגד לכהונתו של מודי, אלא חבר במפלגתו.

המקור, נרנדרה מודי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המקור, נרנדרה מודי(צילום: AFP)
 

מהאנטה בן ה-57 גילם את ראש הממשלה בסרט ביוגרפי ב-2017, שלא זכה להצלחה. בעצרות הבחירות הוא מעורר התלהבות גדולה, אך באחת העצרות נראה שהדמיון לראש הממשלה גרם לו להיקלע לסכנה גדולה.

 

מהאנטה מספר שבאחת העצרות מפגינים השליכו לעברו אבנים, ושמאז הוא מסתובב עם שומר ראש. "כשחזרתי מעצרת באזור חצות רדפה אחרי חבורה של גברים. לחצתי על הגז, התעלמתי מהתמרורים ולא עצרתי", הוא נזכר ברגעי הבהלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הכפיל (מימין) והמקור
צילום: AFP
מומלצים