שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בזכות האליטה שטרם עשתה רילוקיישן
  אנשים לא מאמינים שישראל הדו-אתנית ודו-לאומית, החרדית, ההלכתית, בעלת סדר עדיפות פוליטי מושחת - תצליח לשרוד עוד עשורים רבים

   

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)

  גיבורה אחת הבליחה ונגעה בלבבות באירועי יום העצמאות. האישה הצדקת, מדליקת המשואה מארי נחמיאס, שלא ראתה ממטר את חוק הלאום ודיברה על שוויון בין יהודים לערבים, לנוצרים ולדרוזים. היא גם הזכירה את המילה "שלום", המילה הבוגדנית והגסה, שלא הוזכרה כלל השנה למעט בתפילה, "עושה שלום במרומיו הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל".

   

   

  והיה, להבדיל, גיבור נסתר מהעין, תת-אלוף דוד זיני, מפקד אוגדת עידן. ביום הזיכרון הוא נשא הספד וכך אמר: "צריך לזכור שאויבינו אויבי הקדוש-ברוך-הוא המה, ומגינינו מגיני הקדוש-ברוך-הוא המה, וכל ניסיון להפריד ביניהם קשור בתחלואי הגלות". הלו? קודקוד שומע? הפוך, תא"ל זיני, הפוך: מדינת ישראל הוקמה כדי לממש תקומה לאומית, לא דתית. המדינה קמה בתקווה ליטול את גורלו של העם היהודי מידי שמיים ולהפקידו בידי אדם. הדת שמרה על העם בגלות ובתחלואיה. מדיניות שקולה ומושכלת אמורה לשמור על המדינה. המפקד, אתה רוצה לחולל לנו כאן מלחמות דת, לא די לנו במלחמת לאום?

   

  במקביל ובנוסף מהלכים עלינו אימים ומטרחנים עם איראן ונשק גרעיני. שלוחות המהפכה האיראנית במרחב אכן מחוללות תזזית וטרור, לא דבר של מה בכך, אך הסכנה האמיתית, ארוכת הטווח, ממוקדת במוקד אחר: תקצוב הפעילות המדעית של איראן הוא מהגבוהים בעולם. הפעילות המחקרית שלה קדחתנית מזו של מרבית המדינות. היקף הפרסומים המדעיים של מלומדים איראניים מצוי בצמיחה.

   

  מה, לעומת זאת, קורה אצלנו? בשבוע שעבר פורסם דו"ח מבקר המדינה שלפיו למרבית המורים למתמטיקה אין בכלל תואר במתמטיקה. למורים בבתי הספר אין הכשרה וקשר למקצועות שאותם הם מלמדים. נשיאי הטכניון מזהירים מפני קריסת המחקר המדעי. ההשכלה הגבוהה, המדעית, הטכנולוגית, בצניחה מתמדת כמו מניית "טבע". הממשלה, משיקולים פוליטיים, מממנת בערות ומתקצבת נחשלות. היא מקדשת את החוסן הקואליציוני ושמה פס על החוסן הלאומי.

   

  הגנרל המצרי שאזלי, שהיה רמטכ"ל צבא מצרים במלחמת יום כיפור ומפקד אוגדה בששת הימים, נשאל פעם איך קורה שישראל הקטנה מנצחת את מצרים הגדולה. "לא מספר התושבים קובע", ענה, "אלא כמות המשכילים, ובישראל ישנם יותר משכילים מאשר במצרים".

   

  מאז חל בארץ מהפך מושגי. השכלה וידע נעשו מגונים, המושג "אליטה", כמו המושג "שמאל", היו לגידוף ולקללה. אליטה היא קבוצת אנשים התורמת לחברה ולמדינה הרבה מעבר לכמותה המספרית. אנשי שמאל הקימו את המדינה והרבה בזכותם היא מתקיימת, כלומר בזכות אלה שטרם עשו רילוקיישן.

   

  אין בארץ בעשור האחרון נכס מבוקש יותר מדרכון זר. רבים מאוד האזרחים - אשכנזים ומזרחים, ימנים ושמאלנים - שכבר מחזיקים בדרכונים זרים, והמרוץ נמשך. לתופעה הזו סיבות מדוברות ומוצהרות: מקיצור תורים בשדות תעופה, דרך לימודים חינם לילדים ועד שיקולי מסים. וסיבה אחת חרישית: הסתתמות התקווה. אנשים לא מאמינים שישראל הדו-אתנית ודו-לאומית, החרדית, ההלכתית, בעלת סדר עדיפות פוליטי מושחת - תצליח לשרוד עוד עשורים רבים. גם כאלה שמצביעים כדרך שגרה למפלגת השלטון חוששים שנצח ישראל ישקר, שיהודה לא לעולם תשב וירושלים לא מדור לדור.

   

  ראשי המדינה והליכוד ראו תמיד את טובת המדינה ועתידה לפני טובת הבייס הפוליטי ולפני נוחותם האישית. מנחם בגין נזקק לעזרת מפלגת העבודה כדי להעביר את הסכם השלום עם מצרים. יצחק שמיר ב-1984 וב-1988 ואריק שרון ב-2001 יכלו להקים ממשלה לאומנית-חרדית, אך העדיפו ממשלת אחדות. נתניהו נהג לומר שהממשלה שהקים עם מפלגת העבודה הייתה הטובה בממשלותיו.

   

  עכשיו, לפי שעה, יש לו איזושהי בעיה קלה עם כתב אישום. לצורך פתרונה הוא מקים ממשלה חרד"לית ורוקח קנוניה לסרס את גופי האכיפה והמשפט. לא תיק 1000, 2000, או 4000 מונחים על כף המאזניים של ההיסטוריה – אלא תיק הבית השלישי.

   

  • אמנון אברמוביץ' הוא עיתונאי חברת החדשות

   

  מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים