שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חוקרים: "זוגות שוכבים היום פחות מבעבר"

  האם חלה ירידה בתדירות חיי המין שלכם? מחקר חדש שפורסם השבוע הגיע לממצאים מטרידים למדי לגבי חיי המין שלנו, ותולה את האשם בקצב החיים המודרני ובטכנולוגיה. נטפליקס, רשתות חברתיות וסמארטפונים מסיחים את דעתנו ומונעים מאיתנו להתרכז האחד בשני, טוענות החוקרות

  זוג מאוכזב במיטה (צילום: Shutterstock)
  תדירות יחסי המין שלנו הולכת ויורדת, וכולנו היינו רוצים לשנות את זה(צילום: Shutterstock)

  כניסת המדיה החברתית והאפליקציות לחיינו פתחה בפנינו עולם חדש שבו ניתן להתוודע אל אנשים חדשים ביתר קלות, לקיים עימם קשרים חברתיים ואף להשיג פרטנר מיני בלחיצת כפתור, למעוניינים בכך. למרות זאת, ישנה מגמה כלל עולמית של ירידה תלולה בתדירות קיום יחסי המין בעשור האחרון. מחקר חדש שפורסם השבוע הגיע לממצאים מטרידים למדי לגבי חיי המין שלנו, ותולה את האשם בקצב החיים המודרני ובטכנולוגיה. נטפליקס, רשתות חברתיות וסמארטפונים מסיחים את דעתנו ומונעים מאיתנו להתרכז אחד בשני, טוענות החוקרות.

   

  5 מחקרי סקס שאתם חייבים וחייבות להכיר

  נמצאו ארבע התנוחות שהכי מענגות נשים

   

  המחקר, שפורסם ב-British Medical Journal, התבסס על נתונים שנאספו במשך לא פחות משני עשורים. הוא כלל כ-34 אלף בריטים בגילאי 16-44 שמילאו שאלון עמדות כלפי מין בשלוש נקודות זמן שונות: בשנת 1991, ב-2001 ולבסוף ב-2012. החוקרות השוו בין הנתונים שהתקבלו בתקופות השונות על פי שלושה פרמטרים שעליהם נשאלו הנחקרים: פעילות מינית (האם הם קיימו יחסי מין בחודש האחרון), תדירות (כמה פעמים הם קיימו יחסי מין בחודש האחרון), ותדירות רצויה (כמה פעמים בחודש הם היו רוצים לקיים יחסי מין).

   

  השוואת הנתונים בין התקופות מצביעה חד-משמעית על ירידה תלולה ברמות הסקס בעשור האחרון. מבחינת הפעילות המינית רואים שבשנת 2001, כ-26% מהגברים ו-23% מהנשים דיווחו על כך שהם לא קיימו יחסי מין בחודש האחרון. בשנת 2012, לעומת זאת, מספרם של גברים ונשים שלא קיימו יחסי מין בחודש שבו נשאלו על כך, כבר עמד על 29%. התמונה ברורה גם כשמסתכלים על תדירות יחסי המין: הן במדידה הראשונה והן במדידה השניה נמצא שאנשים מקיימים יחסי מין ארבע פעמים בחודש בממוצע. במדידה השלישית והאחרונה נמצא ממוצע של שלוש פעמים בחודש בלבד. למעשה, פחות מחצי מהאנשים מקיימים יחסי מין לפחות אחת לשבוע.

   

  כמובן שתמיד היו ותמיד יהיו אנשים שמקיימים יחסי מין בתדירות גבוהה, אבל נראה ששיעורם הולך ופוחת. אחוז הגברים והנשים שקיימו יחסי מין בתדירות של עשר פעמים בחודש ומעלה, עמד ב-2001 על מעל 20%, ואילו ב-2012 צנח מספרם של הגברים ל-14.4% ומספרן של הנשים ל-13.2%. הפער שנוצר בין גברים לנשים בתדירות קיום יחסי המין, אגב, עשוי דווקא לשקף שינויים חיוביים שחלו בחברה, לטענת החוקרות. זאת מאחר שניתן להסיק ממנו כי העליה בשוויון המגדרי הורחבה לתחום המיני. כלומר, שנשים מרגישות פחות מחויבות למלא את הצרכים המיניים של הפרטנר שלהן תוך התעלמות מהצרכים שלהן.

   

  עם זאת, ירידה בפעילות המינית ובתדירות יחסי המין לא חלה על כל האנשים במידה שווה, והיא מאפיינת בעיקר אנשים המצויים בזוגיות – בין אם הם נשואים ובין אם לא. למרות שלרווקים אין בן זוג קבוע, מסתבר שה'אשמים' בירידה התלולה הם דווקא האוחזים בזוגיות צמודה. אם ב-2001 כ-9% מהגברים וכן 9% מהנשים בזוגיות לא קיימו יחסי מין בחודש האחרון, הרי שב-2012 שיעורם עלה לכ-13% מהגברים וכ-15% מהנשים.

   

   

  דור הסנדוויץ' נפגע יותר

  כשמסתכלים על הנתונים לפי גיל, רואים שהסובלים מהירידה הגדולה ביותר בתדירות יחסי המין הם בני 25 ומעלה, ובעיקר אלו בגיל הביניים המוקדם. אם נשים בגילאי 35-44 קיימו יחסי מין ארבע פעמים בחודש בממוצע בשנת 2001, הרי שבשנת 2012 המספר ירד לפעמיים בחודש בלבד. בני 16-24, לעומת זאת, מקיימים יחסי מין באותה תדירות כבעבר. אוכלוסיות נוספות שמצבן לא נפגע הן רווקים ואנשים בעלי רמת השתכרות גבוהה.

   

  בהינתן הגיל והסטטוס המשפחתי של האנשים שמצבם הורע ביותר, משערות החוקרות שהסיבה לפגיעה ביחסי המין היא קצב החיים הלחוץ והעמוס של החיים המודרנים. "מעניין שאלו שהושפעו בעיקר הם באמצע החיים, הקבוצה שאנו קוראים לה 'דור הסנדוויץ'", אומרת העורכת הראשית של המחקר. "מדובר בגברים ונשים שהקימו משפחות בגיל מאוחר יותר מהדורות הקודמים, ולכן מלהטטים בין גידול ילדים, עבודה ואחריות להוריהם המזדקנים".

   

  את האצבע המאשימה היא מפנה בעיקר כלפי שינויים טכנולוגים המאפיינים את העידן הדיגיטלי של ימינו. "החיים בעידן הדיגיטלי הם משמעותית מורכבים יותר מהתקופות הקודמות. הגבול בין התחום הפרטי של הבית לבין העולם הפומבי שבחוץ מיטשטש, והאינטרנט מייצר מידה גבוהה של הסחת דעת. סמארטפונים, נטפליקס ומדיה חברתית הם כולם מסיחים אפשריים שעלולים לגזול את זמננו הפנוי ולמנוע אינטימיות. יש מידה גבוהה של תחרות עם הגורמים מולם צריכה להתמודד מערכת היחסים המינית".

   

  למרות שהמחקר נערך בבריטניה, ממצאיו תואמים את המתרחש באופן גלובלי. ירידה בתדירות יחסי המין נצפתה גם בארצות אחרות כמו: ארה"ב, אוסטרליה, פינלנד ויפן. כך למשל, מחקר שנערך בארה"ב ב-2017 מצא שבשנה, אמריקאים מקיימים יחסי מין תשע פעמים פחות בממוצע מכפי שעשו בשנות התשעים, ומחקר שנערך באוסטרליה ב-2014 מצא שאנשים מקיימים יחסי מין 1.4 פעמים בשבוע בממוצע, לעומת 1.8 פעמים בעשור הקודם.

   

  במקביל לירידה בתדירות יחסי המין, ישנה עליה באחוז האנשים שמדווחים כי היו מעדיפים לקיים יחסי מין לעיתים תכופות יותר. חצי מהנשים וכמעט שני שליש מהגברים במחקר העידו שהיו רוצים לקיים יחסי מין בתדירות גבוהה יותר. החוקרות מתריעות מפני רמות גוברות של תסכול מיני, שכן פעילות מינית היא מקור לשיפור הבריאות הפיזית והמנטאלית.

   

  הן כן מרגיעות ואומרות שמחקרים מלמדים שאין יתרונות בריאותיים לקיום יחסי מין בתדירות שעולה על פעם בשבוע. בנוסף לכך, הן אומרות, יתכן שהיתרונות הבריאותיים אינם תלויים דווקא בפעילות המינית לכשעצמה, אלא במגע האינטימי, מאחר שגם להחזקת ידיים או לחיבוק ישנם יתרונות בריאותיים מוכחים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  הסובלים מהירידה הגדולה ביותר בתדירות יחסי המין הם בני 25 ומעלה
  צילום: Shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים