שתף קטע נבחר

המדינה תשלם מיליון שקל לעו"ד שהוחרם ברבני

בעקבות סכסוך מילולי נמנע מעורך דין לייצג במשך 5 שנים בבית הדין הרבני בירושלים. תביעתו התקבלה והוא יפוצה על שכר הטרחה שלא הרוויח

בית משפט השלום בתל אביב קבע לאחרונה כי המדינה תשלם פיצוי של כמיליון שקל לעורך דין שהוחרם על בית הדין הרבני בירושלים, ונמנע ממנו לייצג בו בשל התבטאויות קשות כלפי אחד הדיינים. פסק הדין של השופט אביים ברקאי עסק בתחשיב הנזק בהתאם להוראותיו של בית המשפט המחוזי, שקבע כי לעורך הדין 50% אחריות לנזקיו בשל סירובו העיקש להתנצל בפני הדיין.

 

התביעה הוגשה ב-2006 נגד הנהלת בתי הדין הרבניים, מנהל בתי הדין, היועץ המשפטי לשיפוט רבני וארבעה דיינים שלטענת עורך הדין התנכלו לו והחרימו אותו. אולם בית המשפט החליט כי עובדי הציבור חסינים מפני התביעה והתיק ידון אך ורק באחריות המדינה למעשי הדיינים.

 

העילה לתביעה נסובה על החלטת דייני הרבני בירושלים שלא לדון בתיקים שבהם מייצג עורך הדין בעקבות התבטאויות חריפות שלו נגד אחד הדיינים בתיק שניהל מולו. בין היתר הוא כתב שהדיין מנסה לחבל ולהפריע בניהול התיק ולהכשיל את בית הדין הגדול. בגין ההתבטאויות הוא הורשע בהליך משמעתי של לשכת עורכי הדין, ננזף ונקנס. עם זאת, לטענתו, בשנים 2005-2000 מנעו ממנו הדיינים מלייצג ב-14 תיקים ובכך שללו ממנו שכר טרחה.

 

בתחילה דחה בית משפט השלום את התביעה אף שמתח ביקורת על התנהלות הדיינים והמדינה. היוצרות התהפכו בערעור שהגיש למחוזי, שם נקבע כי המדינה אחראית לנזקים שנגרמו לעורך הדין כיוון שלא ניסתה למנוע אותם באמצעות פתרון מנהלי שיאפשר לו להמשיך בעבודתו (יצוין כי העניין נפתר ב-2005 בתקנה שהוציא הרב הראשי דאז שלמה משה עאמר).

 

המחוזי החזיר את התיק לבית משפט השלום לצורך קביעת הפיצוי ההולם אחרי שהורה לייחס לעורך הדין 50% אשם תורם משוום שהוא יכול היה להקטין את נזקיו לו התנצל.

 

פסק הדין של השופט ברקאי עסק לפיכך בשומת הנזק שנגרם לעורך הדין באותם 14 תיקים שבהם נמנע ממנו לייצג את לקוחותיו בשל החרם שהטילו עליו דייני הרבני. נקבע כי הערכת הנזק תבסס על אומדן משוער כיוון שלא ניתן לחשבו במדויק.

 

בין היתר הוחלט כי כל שעת עבודה שהשקיע עורך הדין תעמוד על 100 דולר לפי שער יציג של 4.5 דולר שהיה תקף בזמנו. עוד נקבע כי הוא יקבל 75% משכר הטרחה שנמנע ממנו וכי פיצויי עוגמת הנפש יהיו בשיעור של 20% מהנזק הממוני.

 

לאחר מכן בחן השופט ברקאי מהו הנזק שנגרם לעורך הדין בכל תיק ותיק ומצא שהוא זכאי לפיצוי עבור 10 תיקים מתוך ה-14. לאחר הפחתת אשם תורם הועמד הפיצוי הממוני על 428,625 שקל בצירוף מע"מ. בנוסף נפסקו לו 85,725 שקל כפיצוי על עוגמת הנפש שנגרמה לו עקב ההתנהלות כלפיו.

 

לסכומים אלה יתווספו הפרשי הצמדה וריבית מיוני 2006 וכן הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד של 75 אלף שקל. בסך הכל זכה עורך הדין בפיצויים של כמיליון שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד צבי כהנא
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד שוש נרי, פרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי)
  • עו"ד אריק שלו עוסק בנזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים