שתף קטע נבחר

סעודיה: צינור נפט שלנו נפגע בתקיפת מל"טים

שני מתקנים לשאיבת נפט הופצצו באזור ריאד, בתקיפה של המורדים החות'ים שמקבלים סיוע מאיראן. שלשום נפגעו שתי מכליות נפט סעודיות מול מצר הורמוז - בפעולה שלפי ההערכות הייתה של איראן או בני בריתה

סעודיה הודיעה ששני מתקני נפט שלה הופצצו בתקיפת מל"טים, זמן קצר אחרי שהמורדים בתימן הכריזו שתקפו מטרות סעודיות.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

שר האנרגיה הסעודי חאליד אל-פאליח מסר שכלי טיס בלתי מאוישים פגעו בקו ראשי של ענקית הנפט "ארמקו", בשתי תחנות במחוזות אלדואדמי ועפיף באזור הבירה ריאד. "זו פעולת טרור", אמר השר והוסיף שסעודיה תמשיך לייצר ולספק נפט ללא הפרעה. בעקבות התקיפה הפסיקה חברת "ארמקו" את הפעילות בתחנות שאיבת הנפט בשני המקומות שנפגעו.

מתקן נפט של חברת ארמקו הסעודית (צילום: GETTYIMAGES) (צילום: GETTYIMAGES)
מתקן נפט של חברת ארמקו הסעודית(צילום: GETTYIMAGES)
  

המורדים החות'ים בתימן, שנתמכים על ידי איראן, הכריזו מוקדם יותר על תקיפת שבע מטרות סעודיות חיוניות באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים. המורדים אמרו שתקיפת המל"טים בסעודיה נועדה להבהיר לה שהיא חייבת "להפסיק את התוקפנות שלה". "המטרה שלנו היא להגיב לפשעים שהם מבצעים כל יום נגד העם התימני", נאמר בהודעת המורדים.

 

מתחילת המלחמה בתימן, שבה משתתפת סעודיה ומסייעת לצבא התימני, ביצעו המורדים החות'ים מתקפות רבות בשטח הממלכה. החות'ים שיגרו טילים למטרות אסטרטגיות ותקפו באמצעות מל"טים בסעודיה, וגם באיחוד האמירויות שמסייעת גם היא לצבא תימן. המלחמה בתימן נמשכת כבר ארבע שנים. זו הפעם השנייה בלבד שבה תוקפים החות'ים את תשתיות הנפט של סעודיה. התקיפה הראשונה הייתה ביולי 2018.

תמונות לוויין מ
צילום לוויין: רגעי "פעולת החבלה" נגד האונייה הסעודית "אמג'ד(צילום: AP)
 

התקיפה בשני מתקני שאיבת הנפט מגיעה בימים של מתיחות גדולה במפרץ. אתמול הודיעה סעודיה ששתי מכליות נפט שלה נפגעו ב"פעולת החבלה" שהייתה ביום ראשון לחופי איחוד האמירויות. אותן מכליות ספגו "נזק משמעותי", ולפי סעודיה מדובר בניסיון לערער את הביטחון בקווי אספקת הנפט הגולמי.

 

ביום ראשון נמסר כי ארבע אוניות סוחר נפגעו מול נמל פוג'יירה שבקרבת מצר הורמוז, בתקיפה שבה לא היו נפגעים בנפש. צבא ארה"ב מעריך שמדובר בפעולה של איראן או ארגון שבו היא תומכת, ושהתוקפים השתמשו בחומרי נפץ. הלילה פרסמה חברה אמריקנית צילומי לוויין שמתעדים לכאורה את רגעי תקיפת האוניות. איראן, שמנהלת בשבועות האחרונים מלחמת מילים הולכת ומסלימה עם ארה"ב, ושהיערכות צבאית שלה באזור גרמה בשבוע האחרון לארה"ב להניע בעצמה כוחות במזרח התיכון, ניסתה להתנער מכל קשר לאירוע. משרד החוץ בטהרן מסר כי מדובר באירועים "מדאיגים ונוראים" וקרא לחקור את העניין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: GETTYIMAGES
מתקן נפט של חברת ארמקו הסעודית
צילום: GETTYIMAGES
מומלצים