שתף קטע נבחר

ליברמן: אם לא תקום קואליציית ימין - זו לא אשמתנו

יו"ר "ישראל ביתנו" עלה למתקפה בפייסבוק וכתב: "אני מצטער שבמקום לנהל שיח ענייני דווקא המפלגות החרדיות בחרו להתגרות, להשתלח ולאיים". הוא תקף גם את האשמת בג"ץ בטרפוד מהלכי הימין. בכיר בקואליציה: כל אחת מהמפלגות דורשת לחתום אחרונה על ההסכם הקואליציוני

אביגדור ליברמן  (צילום: אוהד צויגנברג)
"מי שמחפש אשמים אם לא תקום קואליציית ימין שיסתכל על עצמו במראה". ליברמן (צילום: אוהד צויגנברג)
  

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, התייחס הבוקר (ד') למבוי הסתום במשא ומתן הקואליציוני ותקף: "קחו אותנו ברצינות. מי שמחפש אשמים אם לא תקום קואליציית ימין שיסתכל על עצמו במראה". במסגרת המו"מ הקואליציוני ייערכו היום פגישות בין נציגי הליכוד לבין נציגי איחוד מפלגות הימין ונציגי יהדות התורה.

 

ליברמן טען: "ביומיים האחרונים שמעתי אין ספור איומים מצד הח"כים החרדים בנוסח: נלך לבחירות חוזרות או נקים ממשלה בלי 'ישראל ביתנו'. אני מצטער שבמקום לנהל שיח ענייני דווקא המפלגות החרדיות בחרו להתגרות, להשתלח ולאיים. תפיסת 'ישראל ביתנו' בנושאי דת ומדינה ברורה למדי - אנחנו בעד מדינה יהודית, אנחנו נגד מדינת הלכה".

 

בפוסט שכתב בפייסבוק ליברמן כתב כי מפלגתו לא תתמוך באף מועמד אלטרנטיבי להרכבת הממשלה על פני ראש הממשלה נתניהו, לא מתוך הליכוד ולא מחוצה לו. הוא כתב עוד כי אין שום תיאום בין מפלגתו לבין "כולנו" של משה כחלון. "מאז הבחירות פגשתי את השר כחלון פעם אחת במליאת הכנסת לדקה וחצי", כתב.

 

 

שר הביטחון לשעבר תקף את האשמת בג"ץ בחלק ממהלכים שהונעו על ידי הימין וכתב: "מי שמנע את הפינוי של חאן אל-אחמר וסוסיא זה לא בג"ץ. מי שמנע את קבלת חוק עונש מוות למחבלים בקריאה שנייה ושלישית זה לא בג"ץ. מי שמאפשר העברת מאות מיליוני דולרים לארגוני טרור ברצועת עזה זאת ממשלת ישראל הנוכחית".

 

הוא הוסיף כי "'ישראל ביתנו' מייצגת את הציבור הכי מקופח במדינת ישראל - ציבור שמשרת בצבא, עושה מילואים, עובד ומשלם מסים ולכן לא נוותר על עקרונותינו".

בצלאל סמוטריץ',משה כחלון אריה דרעי יעקב ליצמן מו
מי ימצמץ ראשון ויחתום על הסכם קואליציוני?(צילום: אבי מועלם, מוטי קמחי, רפי קוץ)
 

יו"ר צוות המו"מ של ישראל ביתנו, ח"כ עודד פורר, התראיין הבוקר בנושא באולפן ynet ואמר כי "מבחינתנו לא יכולה להיות שום ממשלה אחרת למעט הממשלה הזו, אבל אנחנו לא ניכנס אליה בכל מחיר". לדבריו, "אם רוצים לנהל מו"מ שכל כולו קרב אגרוף פוליטי, אז בבקשה, אבל שלא יאשימו אותנו בזה שלא קמה ממשלה ימנית - כי בעצם מה שהם רוצים להקים זו ממשלה שתמכור הכול לחרדים ומהצד השני תמכור את הביטחון של ישראל ותתכופף בפני חמאס. זו לא ממשלת ימין מבחינתי. אני בעד ממשלה של מדינה יהודית, אני נגד ממשלה של מדינת הלכה".

 

 

סבך פוליטי

בכיר בקואליציה אמר כי כל אחת מהמפלגות דורשת לחתום אחרונה על ההסכם הקואליציוני כדי לראות מה קיבלו השותפות האחרות. ואכן, כבר בתחילתו המשא ומתן הצהיר יו"ר ישראל ביתנו כי "אני לא אחתום על הסכם קואליציוני לפני שאדע מה חתמו עם החרדים בעניין חוק הגיוס". גם יו"ר כולנו, משה כחלון, לא התנדב להיות הראשון שחותם והעביר מסרים דומים לשותפות האחרות כאשר הודיע שהוא מעוניין לחתום אחרון על ההסכם: "אני לא ממהר לשום מקום".

 

גורמים המקורבים לכחלון טענו כי הוא לא יחתום על הסכם עד שיבחן את כל ההשלכות התקציביות של ההסכמים הקואליציוניים, אותם יסגור נתניהו עם יתר השותפות. "כחלון ייכנס לממשלה כשר האוצר והוא לא יחתום לפני שיידע מה נתניהו הבטיח וכמה זה עולה", הבהיר אחד ממקורביו, "לשותפות יש דרישות תקציביות בשמיים וכחלון לא ייכנס למשרד האוצר כדי להעלות מסים בגלל ההסכמים של ביבי".

 

גם מנהיגי המפלגות החרדיות, שמסתמן כי ההסכמים מולם כמעט ודומים לחלוטין לקדנציה הקודמת, לא ממהרים. החרדים רואים בליברמן "מוקש" רציני בעקבות הדרישות שלו בענייני דת ומדינה וכמובן חוק הגיוס. "אנחנו לא מוכנים לחתום לפני שנדע מה הכניסו להסכמים עם ליברמן והאם זה יכול להשפיע עלינו", הצהיר שלשום גורם פוליטי ביהדות התורה.

 

גם מבחינתו של יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ' (מספר 2 באיחוד מפלגות הימין) המטרה היא למשוך זמן, ככל הנראה מסיבות טקטיות של משא ומתן. סמוטריץ' הכריז כי הוא מתעקש על תיק המשפטים ולא ייכנס לממשלה ללא התיק הבכיר והרגיש. לשם כך, בימים האחרונים התייעץ סמוטריץ' עם שני חברי מפלגתו לשעבר איילת שקד ונפתלי בנט, בין היתר על המו"מ הקואליציוני ועל תיק המשפטים. גורם במפלגתו טען, כי הוא קיבל מסר שעדיף לו לחכות עד הרגע האחרון במו"מ כדי ללחוץ את נתניהו, וכך יקבל את מבוקשו. כזכור, גם שקד ובנט הצליחו לקבל את תיק המשפטים ממש ברגע האחרון, לאחר שהציגו זאת כאולטימטום לנתניהו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
אביגדור ליברמן
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים