שתף קטע נבחר

אוחנה: לא רוצה שבג"ץ יגן עליי. ברביבאי: מוכרים את כולנו

בעימות באולפן ynet בין הח"כים מהליכוד ומכחול לבן, קרא אוחנה לקדם את חוק החסינות ופסקת ההתגברות ומתח ביקורת על בג"ץ. "לא קיבלתי ממנו זכויות", הכריז הח"כ הגאה. ברביבאי מצידה, הזהירה כי מדובר בניסיון "לחלץ" את נתניהו מכתב אישום - תוך כדי הרס מערכת המשפט

 

 

ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) וח"כ אורנה ברביבאי (כחול לבן) התארחו הבוקר (יום ד') באולפן ynet והתעמתו על כוונת הקואליציה המסתמנת לקדם את חוק החסינות ושורת חוקים אחרים שנפסלו על-ידי בג"ץ, בעזרת "פסקת ההתגברות". בעוד ברביבאי טענה כי ההסכמים המתגבשים במשא ומתן הקואליציוני "מוכרים את כולנו", השיב לה אוחנה כי "אנחנו לא מוכרים אף אחד, אלא מגשימים את הדמוקרטיה".

 

לדברי אוחנה, לא כל ההצעות שפורסמו בתקשורת יקודמו כנראה וייכנסו בסופו של דבר לספר החוקים. "כל אחת לכמה שנים מגיע מישהו שמבקש לערוך שינוי במערכת המשפט, כמו דניאל פרידמן ויעקב נאמן, ואז מבשרים לנו על מות הדמוקרטיה", ניסה להרגיע.

  (צילום: אורי דוידוביץ')
חברי הכנסת אוחנה וברביבאי באולפן ynet(צילום: אורי דוידוביץ')

הוא ציין כי "בעיניי, הדבר החשוב זה פסקת ההתגברות. גם אהרון ברק מסכים על הדבר הזה, רק שהוא מדבר על רוב של 70 ח"כים ואנחנו מדברים על רוב של 61 שהוא איננו רוב מזדמן. פסקת ההתגברות עונה על השאלה למי נתונה המילה האחרונה".

 

מצידה, הזהירה ברביבאי כי החלשת בג"ץ "תפרק את כל מערכת האיזונים והבלמים במדינה דמוקרטית". היא טענה כי לניסיון לעשות זאת יש "הקשר מעשי - איך מחלצים את ביבי, איך מפרקים דמוקרטיה, איך נותנים לו חסינות כדי להימלט מהכלא ומכתב אישום".

 

היא הוסיפה כי "אתם לוקחים רחוק מדי את ההחלטה של הציבור לבחור בליכוד, לזה שהציבור ייתן לגיטימיות למוטט את הדמוקרטיה בישראל, למוטט, להרוס ולחרב את מערכת המשפט בישראל".

 

אוחנה: "שופטי העליון - מועצת גדולי התורה"

אוחנה, שמגדל יחד עם בן זוגו זוג תאומים, תקף בעימות את בית המשפט העליון, וטען כי לא קיבל ממנו "באופן אישי" זכויות. "אני חי עם בן זוגי עוד מעט 15 שנה לא מכוח שום החלטה של אף שופט, כי אנחנו אוהבים ומחויבים אחד לשני", אמר.

  (צילום: אורי דוידוביץ')
(צילום: אורי דוידוביץ')

בתשובה לשאלתה של ברביבאי אם "היית רוצה שבית המשפט יגן עלייך, על הזכויות שלך", השיב לה אוחנה: "לא. לא הייתי רוצה לחיות תחת דיקטטור רק משום שאני מרוצה עם חלק מההחלטות שלו. אני מעדיף לחיות בדמוקרטיה גם כשאני לא שלם עם כל ההחלטות הדמוקרטיות שמתקבלות, כי לא תמיד אני מצליח לשכנע, ולא תמיד אני ברוב".

 

"איזו דמוקרטיה? כזו שאין לה מערכת איזונים?", ענתה לו ברביבאי – ואוחנה הגיב: "דמוקרטיה כשנבחרי הציבור מחליטים. ולא מועצת גדולי התורה, עם גלימות אבל בלי כיפות, שופטי העליון, שמחליטים, כי להם זה נראה נכון. הם הנאורים, הם הצודקים".

 

בשאלת חוק החסינות, קרא אוחנה להחזיר את המצב לזה שהיה לפני 2005, כש"חסינות הייתה ברירת המחדל". לדבריו, "זה לא החוק הצרפתי, שאוסר על המשטרה לחקור. אנחנו לא אומרים את זה. צריך לחקור, נחקור, אין בעיה".

 

-אבל אי אפשר להעמיד לדין

"אפשר גם להעמיד לדין. אחרי שנבחר הציבור מסיים את תפקידו, לא להלך אימים".

בנימין נתניהו ישיבת ממשלה (צילום: אמיל סלמן)
"ניסיון לחלץ את נתניהו מכתב אישום". ברביבאי על החוקים שמקדמת הקואליציה(צילום: אמיל סלמן)

ברביבאי השיבה: "יש פה ניסיון להרדים את הציבור. אנחנו כאופוזיציה לוחמת נעשה את הכול. אם צריך להוציא לרחובות נעשה את זה. יש לנו תוכנית מגובשת, אנחנו נעשה את הכול כדי לשמור על הדמוקרטיה".

 

היא קראה גם לשותפים הקואליציוניים לא לשתף פעולה עם הכוונה לקדם את החוקים הללו. "אני רוצה לקוות שיש מספיק אנשים, בודדים לפחות עם מצפון, שלא ימכרו את הערכים והציבור הרחב בשם הצורך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי דוידוביץ'
אוחנה וברביבאי באולפן ynet
צילום: אורי דוידוביץ'
מומלצים