שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפתעה באולם: השופט הקריא הכרעה בחרוזים
  שופט בית משפט השלום בקצרין פסק לטובת נהג שנטען כי חנה בכחול-לבן, אך סירב לשלם דו"ח על כך. "מניח שאינכם יכולים עוד לחכות - אבקש להודיע כי החלטתי את הנאשם לזכות", כתב. השופט הבהיר: החריזה שנשזרה בהקראת ההכרה - אינה מקרית

   ()
  השופט רונן פיין והכרעת הדין בחרוזים

  השופט רונן פיין מבית משפט השלום בקצרין החליט לרענן קצת אחד הדיונים באולמו – כשהקריא הכרעת דין באחד מהתיקים שעמדו לפתחו בחרוזים. הדיון נערך בעניין דו"ח חנייה משנת 2017, שניתן לנהג רכב שחנה בכחול-לבן בתחום המועצה המקומית קצרין, אך לא שילם על החנייה בגינו וקיבל קנס על סך 100 שקלים.

   

  במהלך הדיון טען הנאשם כי סמוך לחנייה שבה חנה נתלה השלט "שימו לב - שעתיים ראשונות ללא תשלום", ולדבריו לכן סירב לשלם את הקנס. השופט פיין קיבל את גרסת הנאשם והחליט לזכות אותו, ועל כך בישר בחרוזים באופן הבא: "ראשית, כמצוות הדין והואיל ואני מניח כי אינכם יכולים עוד לחכות, אבקש להודיע כי החלטתי את הנאשם, לזכות. עסקינן בכתב אישום אשר הוגש על-ידי תובע עירוני, ובנאשם אשר החליט כי עבורו העניין איננו עניין של כסף, כי אם עניין עקרוני".

   

  השופט פיין הבהיר לנוכחים באולם כי החריזה שנשזרה בהקראת דבריו - אינה מקרית וסיפר על ההשראה לרעיון: "בוודאי שמתם לב ואינכם טועים, כי בחרתי לנסח הכרעת הדין בחרוזים. מדובר ב'סגירת מעגל' עבורי וכולי תקווה כי לא אמצא מגזים. 'סגירת מעגל' על שום מה? על שום עבודה סמינריונית משנה א' של לימודי המשפטים, אשר מבחינת הציון הסופי אותו קיבלתי, הסתיימה בדרך איומה".

  הכרעת דין בחרוזים ()
  הכרעת הדין בחרוזים של השופט פיין

  "באופן כללי אומר כי מנחה העבודה לא אהב המסקנה אליה הגעתי שם, כי בפסיקת בתי המשפט בישראל (אז), ההומור נעלם. לביסוס מסקנתי הבאתי בין השאר דוגמא לפסיקה זרה, באנגלית, כנגד נאשמת בשם - אמה, במסגרתה הרשיע בית המשפט הנאשמת, תוך שהנו מנסח ההרשעה כולה - בחרוזים כפואמה".

   

  השופט תיאר את השתלשלות העניינים שהובילה לדיון המשפטי: "בתמצית טוענת המאשימה כאן, כי הנאשם פעל שלא כדין וחנה ללא תשלום. כאשר הנאשם טוען, כי בהתאם למופיע על גבי התמרור תחתיו חנה, לא היה עליו לשלם מאום. הדיון הפורמלי ארוך ועל כן אקצר, ואומר כי לאחר שבחנתי טענות הצדדים, הגעתי למסקנה כי הנאשם צודק יותר".

   

  את ההפתעה המשעשעת סיים במילים: "סוף דבר - זיכוי הנאשם וזכות ערעור לבית המשפט המחוזי כדין. וכעת לנוסח המקובל ולדרך המלך - נוסח מלא של הכרעת הדין", והקראת פסק הדין שבה להתנהל כסדרה בבית המשפט.

   

  עו"ד אייל נון, שייצג את המועצה המקומית קצרין, אמר ל-ynet: "נהנינו לקרוא את פסק הדין ואין בדעתנו לערער עליו. זו לא הפעם הראשונה שאני נתקל בשופט שפועל יצירתיות, שופט עם 'ראש טוב' וחוש הומור, וטוב שכך".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים