שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  התקציבים טרם אושרו: 11 רשויות מקומיות בסכנת פיזור
  עד 30 ביוני אמורות כלל הרשויות לאשר את התקציב ל-2019 ואם לא יעשו כן - המועצה תפוזר ולשר הפנים דרעי תהיה הסמכות להדיח גם את ראש הרשות. בין הרשויות נמצאות גם רמת השרון וטבריה, שבראשה עומד רון קובי, שיחסיו עם השר עכורים בשל מאבקו בהתחרדות העיר. קובי: "ביהמ"ש לא יאשר הדחה"

  חודש וחצי לפני תום המועד החוקי - ב-30 ביוני - 11 רשויות מקומיות מתוך 255 טרם אישרו את תקציבן לשנת 2019 מאחר שראשיהן לא הצליחו לגבש קואליציה יותר מחצי שנה לאחר שנבחרו. כעת הן ניצבות בפני סכנה של פיזור המועצה, פיטורי ראש הרשות ומינוי ועדה קרואה מטעם משרד הפנים. הרשויות שטרם אישרו את תקציבן הן רהט, רמת השרון, טבריה, קריית ים, ערערה, כפר מנדא, ירכא, עוספיה, בני עי"ש, עילבון וג'ש (גוש חלב).

   

   ()

  אם לא יאושר התקציב עד המועד הקבוע בחוק - תפוזר המועצה ובמקומה תמונה ועדה קרואה. שר הפנים רשאי לתת לרשות המקומית ארכה שלא תעלה על שלושה חודשים, אך במכתב ששלח מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן והועבר ל-11 הרשויות הרלוונטיות, הוא הבהיר כי אין בכוונת המשרד לעשות זאת, אלא "במקרים חריגים ביותר ולנוכח טיעונים כבדי משקל בלבד".

   

  רון קובי אולפן Ynet ראש עיר טבריה (צילום: אלי סגל)
  בסכנת הדחה? רון קובי(צילום: אלי סגל)

  בנוסף לפיזור המועצה, בידי שר הפנים הסמכות להחליט אם לסיים גם את כהונת ראש הרשות הנבחר ולמנות במקומו ראש ממונה למועצה.

   

  לרוב, הרשויות המתקשות לאשר תקציב מוצאות בסופו של דבר את הדרך לגשר על הפערים ולו רק כדי שלא להתפזר, מאחר שאם כך יקרה, לא יתקיימו בהן בחירות חוזרות והרשות תעבור לשליטת הוועדה הקרואה - ייתכן שלתקופת זמן ארוכה.

   

   

  ראש העיר טבריה בריאיון לאולפן ynet על תחבורה ציבורית בשבת    (צילום: ליהי קרופניק)

  ראש העיר טבריה בריאיון לאולפן ynet על תחבורה ציבורית בשבת    (צילום: ליהי קרופניק)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  עם זאת, לעתים האופוזיציה מסרבת לשתף פעולה עד המועד הקובע - וכהונת המועצה מסתיימת על פי החוק. בשנים האחרונות פוזרו, בין היתר, המועצות של היישוב תל מונד והעיר נצרת ובמקומן מונו ועדות קרואות. במקרה בתל מונד אף הסתיימה כהונת העומד בראשה, רוני גולן, ובמקומו מונה אמנון בן עמי לעמוד בראש הוועדה הקרואה. בנוסף, בנצרת, ראש העיר עלי סאלם נותר בתפקידו לאחר שהשר אריה דרעי השתכנע בתום שימוע שנערך למועצת העיר וראש כי אכן נעשו מאמצים לאשר את התקציב.

   

  על רקע המאבק בהתחרדות: ראש העיר טבריה בסכנת הדחה?

  העיר שמעוררת עניין במיוחד השנה בהקשר זה היא טבריה, שבראשה עומד רון קובי - הנושא את דגל המאבק בהתחרדות העיר. כתוצאה מכך, יחסיו עם שר הפנים ויו"ר ש"ס דרעי אינם במיטבם. ראייה לכך היא העימות המתוקשר בין השניים בכנס בחירות של ש"ס בעיר לפני כחודשיים.

   

  על רקע היחסים העכורים בין הצדדים, האפשרות שדרעי יוכל באופן חוקי להדיח את קובי בעוד חודש וחצי מתפקידו הפכה את העיכוב באישור התקציב העירוני לנפיץ במיוחד. עם זאת, במשרד הפנים מתעקשים כי ההחלטות לגבי כל הרשויות שלא יאשרו את תקציבן עד לסוף החודש הבא יתקבלו באופן ענייני, ללא קשר לזהותו הפוליטית של ראש הרשות.

     אריה דרעי ראיון אולפן (צילום: אבי מועלם)
  שר הפנים אריה דרעי(צילום: אבי מועלם)

  קובי התייחס לנושא בשידור חי בפייסבוק שלו. "אחרי שהתקציב לא יעבור - אני לא מתכוון לבקש הארכה", הודיע. "אבקש ממשרד הפנים להפסיק את עבודתה של המועצה. קודם כל המועצה הולכת הביתה, אחרי זה אלוקים גדול. יש את מדינת ישראל, יש את ראש הממשלה, יש יועצים משפטיים של משרד הפנים, יש בית דין מחוזי ויש את בג"ץ".

   

  קובי הוסיף: "אני יודע דבר אחד - עוד לא היה בית משפט אחד שיכול לאשר שראש עיר ילך הביתה בגלל שיש לו מועצה לעומתית. ב-90% מהוועדות הקרואות בישראל - ראש העיר נשאר בתפקידו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים