שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו: "דרישות הסיעות הקטנות - בלתי אפשריות"
  רה"מ מתח ביקורת על הדרישות שמעלות שותפותיו העתידיות לממשלה: "כמעט כל הסיעות דורשות דרישות שמתנגשות ב-180 מעלות אחת בשנייה". דיווח: "נתניהו מקדם חוק שימנע את העמדתו לדין". גורמים המעורים במו"מ דיווחו על קיפאון במגעים מול חמש המפלגות

   

   

   

  פחות משבועיים לסיום המשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד לחמש המפלגות המיועדות להיכנס לממשלה - ועדיין אין התקדמות משמעותית במגעים. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (רביעי) למשא ומתן הקואליציוני התקוע, ואמר כי "כמעט כל הסיעות, שמטבען הן קטנות, דורשות דרישות בלתי-אפשריות שמתנגשות ב-180 מעלות אחת בשנייה".

   

  באירוע לזכר אהרן אהרונסון שנערך בעתלית אמר נתניהו: "אני מעדיף להיות כאן מאשר המשא ומתן הקואליציוני שהופך לבלתי אפשרי. סיעה אחת ביקשה ארבעה תקנים לכל אחד מהח"כים שלה. ארבעה תפקידים, תכפילו את זה". עוד אמר כי "אנחנו לא יכולים למוטט את כלכלת ישראל ואת תקציב המדינה. אני מאוד שמח להיות כאן יחד עם רעייתי, לשעה קלה, ולהשתחרר קצת מהמשימה הזאת שלפעמים נראית אבסורדית".

  רה
  ראש הממשלה נתניהו: "אנחנו לא יכולים למוטט את התקציב"(צילום: שרון צור)

  גורמים המעורים במשא-ומתן הקואליציוני אמרו כי "יש תחושה שהמו"מ תקוע, ואין התקדמות בנושאים רבים הנמצאים במחלוקת". בצהריים התקיימה פגישה בין צוותי המו"מ של הליכוד ואיחוד מפלגות הימין. גורם באיחוד מפלגות הימין העיד על התחושה שהמו"מ תקוע וסיפר כי "יש לא מעט מחלוקות בין הצדדים". הקיפאון נמשך גם מול ישראל ביתנו וכולנו.

   

  ביהדות התורה הגיעו להסכמות פנימיות בנושא חוק הגיוס והערב הועבר המסמך הסופי בנושא לידי הליכוד. המסמך מהווה הסכמה להצעת הפשרה שהציעו בליכוד בשבוע שעבר. לפי ההצעה, את יעדי הגיוס תקבע הממשלה ולומדי התורה לא ייפגעו מהם. בנוסף התקבלה הסכמה על פסקת התגברות רחבה.

   

  היום הייתה אמורה להתקיים פגישה גם עם צוות המו"מ של יהדות התורה, לאחר שפגישה שנקבעה לאתמול בוטלה ביוזמת המפלגה החרדית.

   

  ל-ynet נודע כי הסיבה לדחיות החוזרות והנשנות היא כאמור מחלוקת פנימית בתוך יהדות התורה בנוגע לחוק הגיוס. בליכוד ביקשו לקבל מסמך שיבהיר מהי עמדת המפלגה בסוגיית הגיוס ומהם הקווים האדומים שלה, אך הזרמים והפלגים השונים במפלגה לא הצליחו להגיע להסכמה על נוסח מסמך שכזה. גורם במפלגה אמר כי לא מדובר רק בהתנגדות של יעקב ליצמן והאדמו"ר מגור, אלא גם של הפלג של דגל התורה, שאותו מוביל משה גפני.

   

  גורמים בליכוד שבקיאים בפרטי המשא ומתן הקואליציוני, אמרו בהתייחסם לדברים כי "אנשי יהדות התורה העבירו תשובה שמרכזת הערות של כל מיני אדמו"רים שהם בסיס למשא ומתן שיימשך שנים. למעשה, אין לנו שום תשובה מהם חוץ מהבנה שאין שום נוסחה שמקובלת על כולם".

   

  הסיכום המסתמן: שלושה תיקים לש"ס

  לפי שעה המפלגה הקרובה ביותר לחתום על הסכם קואליצוני עם הליכוד היא ש"ס. יו"ר ש"ס אריה דרעי וראש הממשלה בנימין נתניהו נועדו היום לפגישה ממושכת במעונו של נתניהו ברחוב בלפור בירושלים. נראה כי שתי המפלגות קרובות לסיכומים הן בעניין התיקים שתקבל ש"ס, והן על קווי היסוד של הממשלה. ש"ס לא מתנגדת לחוק גיוס, והיא צפויה לקבל בממשלה הבאה שלושה תיקים, בהם תיק פנים מורחב, ותיק הדתות.

   

  ובתוך כך, ההחלטה הראשונה שהממשלה החדשה מתכוונת להעביר היא ביטולו המגבלה על מספר השרים בממשלה. ב-2013 אושר התיקון לחוק יסוד: הממשלה שקבע כי הממשלה לא תמנה יותר מ-18 שרים, בעקבות דרישת יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שהצטרף לממשלת נתניהו. בכל אחת מהממשלות מאז עקפו את המגבלה באמצעות הוראת שעה, וכעת נתניהו מעוניין לבטל לחלוטין מגבלה זו.

   

  לפיד אמר בתגובה: "הנה מתחילה המכירה הפומבית הגדולה. שרים בלי הגבלה. מה אכפת להם זה רק כספי המסים שלנו שיממנו שרים שלא צריך, משרדים שלא צריך וצוותים שלא צריך. חשבתם שלמכירת הדמוקרטיה לא יהיה תג מחיר?". 

   

  "נתניהו החליט לקדם סופית את החוק שימנע את העמדתו לדין"

  בתוך כך, דווח הערב בחברת החדשות כי נתניהו החליט לקדם סופית חוק שימנע את העמדתו לדין וכי ביממות האחרונות החלו ראש הממשלה ואנשיו לתדרך את חברי סיעת הליכוד בנוגע ל"שיווק" המהלך לציבור. לפי הדיווח, נתניהו טרם החליט אם חוק החסינות יחוקק במהלך שיכלול שכולל גם שינוי משמעותי בבג"ץ.

   

  עוד דווח כי בתדרוכים שערך נתניהו, אמר: "מגיע לאזרחי ישראל ראש ממשלה במשרה מלאה. אחרי שאסיים את תפקידי אתמודד עם הדין. אזרחי ישראל ידעו מה מצבי ובחרו בי. אם הייתי חושב על טובתי האישית, הייתי מנהל את המשפט כשאני רה"מ ולא כאזרח פרטי, אבל אני מבין שזו לא טובת המדינה".


  פורסם לראשונה 15/05/2019 19:38

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים