שתף קטע נבחר

ח"כים מהליכוד בהתנחלות שפונתה בהתנתקות: "התבצע פשע לפני 14 שנה"

מסר חד לרה"מ: תשעה ח"כים מהליכוד, ובכללם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, סיירו בחורבות חומש וקראו לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון. ח"כ אסנת מארק: "משפחות נעקרו מבתיהן כדי לקדם תהליך שלום דמיוני". ראש מועצת שומרון יוסי דגן: "הכדור בידיים של נתניהו"

 

בליכוד מאותתים לראש הממשלה בנימין נתניהו לבטל את חוק ההתנתקות מצפון השומרון: 11 חברי כנסת, בהם תשעה מהליכוד, הגיעו הבוקר (יום ה') לסיור ביישוב חומש, שפונה מיושביו ב-2005 במסגרת יישום תוכנית ההתנתקות מרצועת עזה ומצפון השומרון. "נבטל את חוק ההתנתקות, נקים את היישובים מחדש", ציינו חברי הכנסת של מפלגת השלטון במסר ישיר לראש הממשלה.

 

את הליכוד ייצגו בסיור יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין וחברי הכנסת מיקי זוהר, אריאל קלנר, אתי עטיה, מיכל שיר, שלמה קרעי, אסנת מארק, קטי שטרית ואמיר אוחנה. אדלשטיין ושאר חברי הכנסת הביעו עמדה ברורה בעד הכללת הצעת החוק לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון בקווי היסוד של הממשלה הבאה, לפי דרישת איחוד מפלגות הימין במשא ומתן הקואליציוני.

חברי הכנסת מהליכוד בסיור בצפון השומרון (צילום: רועי חדי)
יו"ר הכנסת אדלשטיין לצד ראש המועצה האזורית שומרון דגן(צילום: רועי חדי)

החוק המוצע יאפשר את החזרת חופש התנועה לישראלים בשלב הראשון. בשלב מאוחר יותר ישנה כוונה לקדם החלטות ממשלה להקמת היישובים שפונו בצפון השומרון, ובכללם גנים, כדים, שא-נור וחומש.

 

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון שמוביל קמפיין עם מפוני חומש ושא-נור בעד הצעת החוק לביטול חוק ההתנתקות, אמר: "30 ח"כים מתוך 35 בליכוד בעד החוק, וכך גם רוב השרים. הכדור בידיים של נתניהו. ההסתתרות מאחורי האמריקנים בקבלת החלטה כל כך חשובה לא מקובלת".

 

דגן אמר עוד כי "הגיע הזמן לתקן את העוול של עקירת היישובים והתושבים מצפון השומרון וגוש קטיף. בצפון השומרון הדבר אפשרי, שכן היישובים נשארו בשליטה ישראלית מלאה. אני קורא לראש הממשלה להוביל את המהלך הזה, שאין מוסרי וצודק ממנו".

 

"תיקון העוול והאיוולת" 

ח"כ אוחנה אמר בסיור: "את חרפת חוק ההתנתקות צריך להסיר". ח"כ קלנר ציין: "לפני 14 שנה התבצע פשע עקירת היישובים מצפון השומרון. משום מה, כל אבירי הדמוקרטיה וזכויות המיעוטים לא רק שנאלמו דום, אלא גם היו אלה שדחפו את הבולדוזרים בכל הכוח. את הטעות הזו אפשר וצריך לתקן. יש להקים את יישובי צפון השומרון מחדש כחלק מתיקון העוול והאיוולת".

 

ח"כ מארק אמרה: "מה שקורה עם היישוב בשומרון הוא האבסורד בהתגלמותו. מדינת ישראל עשתה טעות היסטורית כשהחליטה לפנות אותו, והיום הוא עומד נטוש. משפחות נעקרו מבתיהן כדי לקדם איזה תהליך שלום דמיוני - והתוצאה היא שאין שלום ואין בית. חייבים לחזור לשא-נור. נעשה הכול כדי להסדיר את זה".

 

ח"כ שיר ציינה כי "אין כמו סיור טוב בארץ ישראל לגוף ולנפש. בכל פעם שאני מגיעה ליהודה ושומרון ליבי מתמלא באושר. אין מראה יפה יותר מארץ ישראל שלנו. לצערי מדובר באושר מהול בכאב רב. המראה של יישובים עקורים כמו חומש, והידיעה שהחוק הישראלי לא חל פה - מעוררים בי כעס ועצב רב. עלינו המחוקקים מוטלת האחריות להחיל את הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון ובקעת הירדן, ולבטל את חוק ההתנתקות הרע".

חברי הכנסת מהליכוד בסיור בצפון השומרון (צילום: רועי חדי)
חברי הכנסת מהליכוד ומאיחוד מפלגות הימין בסיור בחומש(צילום: רועי חדי)

ח"כ קרעי הצטרף לקריאה לביטול חוק ההתנתקות. לדבריו, "לפני 14 שנה נעשתה טעות שאזרחי ישראל, ובעיקר תושבי הדרום ועוטף עזה שאני חלק מהם, משלמים עד היום וביתר שאת. בשנים האחרונות, מדינת ישראל זוכה לעדנה מדינית ולהכרה בינלאומית גוברת והולכת בריבונותה על אדמת ישראל. אני קורא לבטל את חוק ההתנתקות, לחזור לארבעת היישובים שפונו בצפון השומרון ולהרחיב את ההתיישבות באזור תחת ריבונות מדינת ישראל".

 

את איחוד מפלגות הימין ייצגו בסיור ח"כ עידית סילמן ואופיר סופר. לדברי סילמן, "הסיור הבוקר בחומש בין המדרכות הנטושות והשרידים של הגנים העלה זיכרונות של ימי ההתנתקות הקשים. הסיור רק חידד את הצורך לחזור להתיישב בצפון השומרון ולבטל את חוק ההתנתקות באזור.

 

"אני מחזקת את ידידיי, ראש מועצת השומרון יוסי דגן וסגנו דוידי בן ציון, על עשייתם הברוכה למען ההתיישבות, למען התושבים בשומרון, למען ארץ ישראל ותורת ישראל. אנו נמשיך לעמוד על דרישותינו המדיניות במשא ומתן כדי לשמור על ארץ ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי חדי
יו"ר הכנסת אדלשטיין בסיור בחומש
צילום: רועי חדי
מומלצים