שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אלו הטעויות שגורמות לתקלות בתריס החשמלי
  מנקים את התריס עם צינור מים, שוכחים כיסא על המסילה ומתעלמים מסימנים המעידים על תקלה. אתר "המקצוענים" עם טעויות שגורמות לתקלות, ועם טיפים להקטנת הנזק

  אמנם תריסי השלבים הישנים היו נוטים להתבלות ומחייבים אותנו לתיקונים תקופתיים, אך במקרה של תקלה, התיקון שלהם היה זול יחסית. המעבר לתריסים חשמליים, אמנם הפך את חיינו לנוחים יותר, שיפר את חדירת האור לבית ואת נוחות הפתיחה והסגירה, ואולם אם לא מקפידים על תחזוקה ועל שימוש נכונים, עלות התיקון גדולה. מה להיזהר, ובאילו מקרים לא כדאי לדחות את התיקון? לפניכם המדריך.

   

  עוד כתבות בנושא:

  מה אתם בוחרים: תריס אלומיניום או פלסטיק?  

  מנוע התריס התקלקל, מה עושים? 

  סורגים שקופים: להגן על הבית בזמן שאתם נהנים מהנוף

   

     (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  מנקים עם צינור מים? נזק יכול להיגרם למערכת החשמלית

  זה אמנם קל ונוח להשפריץ מים עם צינור אל עבר התריס החשמלי, בייחוד אם אתם גרים בבית צמוד קרקע ואתם ממילא משקים את הגינה. ואולם, אם לא תעשו זאת בזהירות מירבית ומים יחדרו אל המערכת החשמלית של התריס (בקרבת המתג או ארגז התריס) – אתם מסתכנים בהוצאה כספית מיותרת. אמנם ארז התריס אטום בפני גשמים, אך לא באותה דרגת איטום הנדרשת לניקוי של צינור עם לחץ מים.

   

  מה עושים? "ניתן לנקות את שלבי התריסים עם צינור, אך להקפיד לא לכוון את התריס לכיוון המנוע שממוקם בתוך ארכז התריס, אלא רק לכיוון התריסים", מסביר ישראל דהן מישראל אלומיניום באתר "המקצוענים". "את התריסים שבחלק העליון, ניתן לנקות בזהירות עם מטלית לחה".

   

  מרימים את שלבי התריס ידנית? השלבים יכולים להיתקע בפנים

  עוד תקלה שיכולה להיגרם במהלך הניקוי היא הרמת שלבי התריס כלפי מעלה, כדי שתהיה גישה מלאה לניקוי הזכוכית בחלקו החיצוני של החלון.

   

  "מוטב להימנע מכך, שכן התריס יכול להיתקע בפנים", מסביר דהן. "אם זה קרה, משכו את התריס חזרה בצורה ידנית ולא על-ידי לחיצה על מתג ההפעלה של התריס. אם אתם לא מצליחים, קראו למתקין תריסים מקצועי, שכן הנזק שאתם יכולים לגרום אם אינכם מיומנים בתיקון מסוג זה, יכול לעלות לכם ביוקר בסופו של דבר. עדיף לשלם דמי ביקור, ולא להרוס תריס בשווי כמה אלפי שקלים".

   

  מה עושים? דהן: "מושכים את שלבי התריס בזהירות למקומם, בצורה ידנית, ולא מפעילים את המתג. אחרת, התריס יכול להסתבך בתוך הארגז ולהיתקע למעלה. אם זה לא עוזר, יש להזמין מתקין תריסים, כדי לא להגדיל את הנזק".

   

  סוגרים את התריס כשיש חפצים על המסילה? נזק לרצועה, לשלבים ולמנוע  

  "מרבית התקלות של התריס החשמלי נגרמות כתוצאה מסגירת התריס על גבי חפץ הממוקם על המסילה ומונע את ירידתו מטה", מסביר דהן. "לרוב, מדובר בכיסאות שנשארו על מסילת התריס, ומונעים את הסגירה שלו. במצב כזה, התריס יורד בצורה עקומה ויוצא מאיזון. הסיבה: לתריס אין חיישן, וגם אם יש חפץ על המסילה הוא ממשיך לרדת מטה".

   

  מה הנזק? דהן: "במקרה הקל, ייגרם נזק לשלבי התריס שיתעקמו (בייחוד כשמדובר בשלבים העשויים מפוליאוריטן מוקצף) או נזק לרצועות התריס. במקרה הרע, התריס יצנח ויסכן את המשתמשים או שהמנוע יתקלקל, ויחייב אתכם להחלפתו בעלות גבוהה יחסית".

   

  כמה תעלה החלפת מנוע? "עלות החלפת מנוע מתחילה מ-1,000 שקל, ויכולה להגיע גם לכמה אלפי שקלים עבור תריס גדול במיוחד", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים".

   

  מה עושים? דהן: "במקום ללחוץ על המתג וללכת הלאה לעיסוקיכם, הישארו ליד התריס וודאו את סגירתו התקינה".

   

  מתעלמים מתקלות? זה רק מגדיל את הנזק

  פעמים רבות התריס לא צונח ביום אחד, או מפסיק לעבוד לגמרי בפתאומיות. קודמים לו רעשי חריקה או ירידה לא חלקה של השלבים.

   

  מה צריך להדליק נורה אדומה? דהן: "אם ישנם רעשי חריקה תוך כדי הפעלת התריס, ייתכן שיש בתוך ארגז התריס גוף זר (אבן, שיירי חומרי בניין). כמו כן, רעשים יכולים להיגרם בעקבות הברגת בורג במהלך תיקון כלשהו בקיר החיצוני, באופן שמפריע לפעילותו התקינה של התריס (למשל, תוך כדי התקנת סורג, איטום, חיפוי קירות חוץ)".

   

  עוד דבר שלא כדאי להתעלם ממנו, הוא מצב שבו התריס יורד בצורה עקומה. דהן: "זה יכול להיות בגלל שאחד מתופסני התריס נקרע, התושבת נשברה או שחלק מהשלבים נהרסו. התעלמות מכך, תגרום לתקלות נוספות: נזק לשלבים נוספים, ניתוק של תופסנים נוספים או מצב שבו התריס יישאר למעלה ולא תצליחו לפתוח אותו".

   

  מוקד השירות: "תקלות קטנות, יעלו הרבה פחות לתיקון אם תתפסו אותן בזמן. התעלמות, תגרום לנזק גדול יותר, שלעתים לא יהיה כלכלי, ויחייב אתכם להחליף את כל התריס".

   

  צריכים מתקין תריסים? לחצו כאן

   

  ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים