שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "הילודה בעזה - כמו חולדות": תלונה נגד פרופ' בטכניון

  פרופ' יצחק (צחי) בירק, מרצה בטכניון, פרסם ציוץ ופוסט שבו טען כי "בעזה יש התפוצצות אוכלוסין ברמה של חולדות. האחראים - נשות עזה ובועליהן". סטודנטים הפעילים בחד"ש פרסמו עצומה והתלוננו במשטרה: "שיח גזעני". הטכניון: "נאמר על דעת המרצה בלבד, מגנים גזענות"

  סטודנטים מהטכניון שבחיפה, הפעילים במפלגת חד"ש, פרסמו עצומה נגד פרופ' יצחק (צחי) בירק, מרצה בכיר בפקולטה להנדסת חשמל בטכניון, בעקבות דברים שפרסם ברשתות החברתיות על ילדי עזה. בנוסף, הגישו הסטודנטים תלונה במשטרה נגד המרצה וקראו "להעמיד אותו לדין על הסתה לאלימות וגזענות". בטכניון הדגישו כי הדברים נאמרו על דעתו של המרצה בלבד, וכי "הטכניון אינו עומד מאחורי התוכן או הסגנון של הדברים ומגנה כל גילוי גזענות באשר הוא".

   

  בפוסט ובציוץ שהובילו לסערה, טען פרופ' בירק בין היתר כי "בעיית עזה היא התפוצצות אוכלוסין" בשל ילודה "ברמה של חולדות" וכי הפתרון צריך להתייחס לשירותי הבריאות והמזון שמספק האו"ם שמונע "את תמותת התינוקות הגבוהה כמו באפריקה ואצל חיות". בפוסט נוסף שהעלה שבועיים לאחר מכן טען המרצה כי הסיוע ההומניטרי "מונע מהטבע לאזן ילודת יתר בתמותת תינוקות".

  הפוסט של המרצה ()
  ציוץ שפרסם המרצה, ומחק

  ילדים ברצועת עזה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  ילדים ברצועת עזה(צילום: AFP)

  בחד"ש אמרו כי "בחודש האחרון, ובצל גל ההסלמה בדרום, פרסם פרופ' בירק סדרת פרסומים ברשתות החברתיות שכללו הסתה בוטה לאלימות ושיח גזעני ופוגעני כלפי ערבים, חרדים ופלסטינים תושבי רצועת עזה". עוד נטען כי "בנוסף להסתה נגד תושבי עזה, אותו מרצה, בפוסט שהעלה מאוחר יותר לחשבון הפייסבוק שלו, טען כי יש להסתכל במראה כי 'אצלנו מתחולל אותו הדבר אצל החרדים והבדואים בדרום. גם הפתרונות דומים'".

   

  בחד"ש טענו כי "דבריו של פרופ' בירק מהווים עליית מדרגה מסוכנת בשיח הגזעני במדינה תוך כדי הסתה לאלימות. שיח זה מתאים לתקופות אפלות בשנות ה-40 של המאה הקודמת ואינו נכנס בשום פנים ואופן בגבולות השיח הלגיטימי והזכות להתבטאות חופשית". לסיום כתבו: "אנו החתומים למטה, סטודנטים וסטודנטיות, ערבים ויהודים הלומדים בטכניון, מבקשים לעצור לאלתר פרסום אותן אמירות מסוכנות ולהעמיד לדין את אותו מרצה בגין הסתה לאלימות וגזענות".

   

  "דעות גזעניות ופשיסטיות"   

  בציוץ בטוויטר ובפוסט שפרסם לפני כחודש וחצי טען פרופ' בירק כי "בעיית עזה היא התפוצצות אוכלוסין הנובעת משילוב קטלני ולא בר קיימא בין ילודה ברמה של חולדות לבין שרותי בריאות ומזון בסיסיים המסופקים על ידי האו"ם ומונעים את תמותת התינוקות הגבוהה כמו באפריקה ואצל חיות. האחראים הם נשות עזה ובועליהן. האוכלוסייה החפה מפשע שבויה בידי ארגוני טרור, אולם שורש בעיית עזה היא בהתפוצצות האוכלוסין לה אחראים אותם חפים מפשע. זה לא מאללה ולא מהחמאס. תורם לכך אונר"א, המספק להם מזון ושירותי בריאות בסיסיים וכך מונע מהטבע לאזן ילודת יתר בתמותת תינוקות".

  הפוסט של המרצה ()
  הפוסט של המרצה
   

  עוד כתב: "במקומות אחרים, כמו מדינות עניות באפריקה, מול ילודה גבוהה יש תמותת תינוקות גבוהה. עצוב, אבל מאוזן מספרית. אצל הפלסטינים יש מצב שאין דומה לו בעולם: האו"ם בכלל ואונר"א בפרט מספקים מזון ושרותי בריאות בסיסיים וכך מונעים את תמותת התינוקות. בשילוב עם הילודה הגבוהה, מופר האיזון. אוכלוסיית עזה גדלה פי 6-5 במשך 50 השנים האחרונות, ולא בעזרת גלי עליה חד פעמיים. ככלל, כל דבר הגדל אקספוננציאלית בעולם סופי פשוט אינו בר קיימא.

   

  "לכן, כל פתרון אמיתי לסוגיית עזה חייב להידרש לסוגיה הדמוגרפית ולעצור את התפוצצות האוכלוסין, ללא קשר לאמונות ודעות. זו סוגיה קיומית עבור התושבים. המדובר כמובן במבט לעתיד ולא בהצעה להריגת אנשים, כולל תינוקות, ולכן הדבר בו יש להתמקד הוא ריסון עצמי של הילודה. הדבר בוצע במדינות וחברות שונות בדרכים שונות (סין, סינגפור, ניסיון לא מוצלח של ג'יהאן סאדאת, דומני שגם במדינה אחת בדרום אמריקה הקתולית, ואף באיראן בימי רפסנג'אני)". הוא הציע, בין היתר, לתת מענקים לנשים שעברו עיקור ולבות שיכונים למשפחות עם שני ילדים או פחות ואישה שעברה עיקור.

      

  גם ח"כ מנסור עבאס (רע"מ-בל"ד) פנה לנשיא הטכניון בעקבות דברי המרצה: "במדינת חוק ודמוקרטיה ובמיוחד במוסד אקדמי כמו הטכניון, אסור לתת במה לאנשים עם דעות גזעניות ופשיסטיות חורגות. אני מצפה ממוסד אקדמי כמו הטכניון המכיל את כולם, יהודים וערבים, לגנות את דבריו ולהבהיר שפרופ' בירק חצה כל גבול של חופש הביטוי. יש מקום שהנהלת הטכניון תנקוט צעדים רציניים כנגד אמירות אלה ונגד תהליך הפשיזציה שהולך וגובר באוניברסיטאות ובחברה בכלל".

   

  פרופ' פרץ לביא, נשיא הטכניון, טען בתגובה: "הטכניון אינו עומד מאחורי התוכן או הסגנון של הדברים ומגנה כל גילוי גזענות באשר הוא. אבקש להדגיש כי פרופ' בירק צייץ את הדברים באמצעות חשבון הטוויטר הפרטי שלו והם מייצגים את דעתו האישית בלבד, ללא כל קשר להיותו חבר סגל בטכניון".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים