שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  פעל בכוונה? רופא הדביק 430 ילדים ב-HIV

  רופא מפקיסטן חשוד כי הדביק באמצעות מזרק מזוהם יותר מ-500 ממטופליו בנגיף, שבהיעדר טיפול עלול לגרום לאיידס. הרופא, נשא HIV בעצמו, מכחיש כי עשה זאת בכוונה. "זה רק קצה הקרחון, מניין הנדבקים עוד יעלה"

  מוזאפר רנרארו רופא פקיסטני (צילום: AFP)
  מכחיש כי הדביק את מטופליו בכוונה. הרופא החשוד, ד"ר מוזאפר רנרארו(צילום: AFP)

  רשויות הבריאות בפקיסטן נדרשו לבצע בחודש האחרון בדיקות ליותר מ-16 אלף בני אדם בעיר לרקאנה וסביבותיה, ואבחנו יותר מ-500 נשאי HIV, בהם 437 ילדים. על פי החשד, הם נדבקו בנגיף בגלל רופא שהשתמש במזרק מזוהם. הרופא, נשא HIV בעצמו, נעצר - ונחקרת האפשרות שהוא הדביק את מטופליו בכוונה.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  "60% מאלו שאובחנו כנשאים הם ילדים מתחת לגיל 5", ציין אתמול (יום ו') סיקנדאר מאמון, ראש התוכנית למיגור האיידס במחוז סינד שבדרום המדינה, בריאיון ל"גרדיאן" הבריטי.

   

  הרופא החשוד, ד"ר מוזאפר רנרארו, שוהה במעצר מאז סוף אפריל - אז הפרשה החלה להיחשף. תחילה חששו הרשויות כי "רק" 90 בני אדם נדבקו, אולם במסגרת הבדיקות הנרחבות שנערכו אובחנו עוד מאות נשאים של הנגיף - שבהיעדר טיפול עלול לגרום לאיידס. הרופא מכחיש את החשדות נגדו.

  בדיקות דם לילדים לגילוי איידס (צילום: AP)
  "מגיעים בהמוניהם להיבדק". הורים וילדיהם ממתינים בכניסה למרפאה מאולתרת בעיר לרקאנה(צילום: AP)

  בדיקות דם לילדים לגילוי איידס (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  בדיקות דם לילדים לגילוי איידס (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  תחושות כעס ופחד ממלאות את העיר הענייה בדרום פקיסטן, אשר תושביה נפגעו קשות בעקבות הפרשה. "הם מגיעים בהמוניהם להיבדק", אמר רופא במרפאה המאולתרת שהוקמה לצורך האבחונים ואשר סובלת ממחסור בציוד ובאנשי צוות.

   

  ניסאר אחמד הגיע עם בתו בת השנה למרפאה, לאחר שהיא אובחנה כנשאית של הנגיף לפני ארבעה ימים. "אני מקלל את הרופא שגרם לכל הילדים האלה להידבק", אמר בכעס לסוכנות הידיעות AFP. סמוך לו, יושבת אימאם זאדי עם חמשת ילדיה, אשר גם נכדה אובחן כנשא HIV. "כל המשפחה ממש עצובה", אמרה.

   

  רבים חוששים כי עתיד ילדיהם ניזוק באופן בלתי-הפיך, במיוחד משום שלחלקים גדולים מאוד באוכלוסייה הענייה באזור יש מעט מאוד מודעות לגבי הנגיף ואופן הטיפול בו. "מי יסכים לשחק איתה? וכשהיא תגדל, מי ירצה להתחתן איתה?", שאלה בדמעות אמא שביקשה להישאר בעילום שם, דקות לאחר שהתבשרה כי גם בתה בת ה-4 אובחנה כנשאית HIV.

   

  ד"ר רנרארו נעצר לאחר שלפחות 10 משפחות התלוננו כי הוא טיפל בילדיהם באמצעות מזרק מזוהם. סרטאז' ג'גיראני, קצין משטרה מהעיר לרקאנה, הוסיף כי "הרופא טוען שהוא לא עשה שום דבר בכוונה, אבל ארבעה ילדים מתו וההורים מאשימים אותו כי הוא הרג אותם". הרופא צפוי להיות מובא לבית המשפט בשבוע הבא.

  בדיקות דם לילדים לגילוי איידס (צילום: AFP)
  "רק קצה הקרחון". בדיקת HIV לילד(צילום: AFP)

  בדיקות דם לילדים לגילוי איידס (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  בדיקות דם לילדים לגילוי איידס (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  בדיקות דם לילדים לגילוי איידס (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  אימראן אכבר, אחד הרופאים במרפאה המאולתרת, אומר כי הוא צופה שמניין נשאי ה-HIV שאובחנו עוד יעלה. "המקרים הללו הם רק קצה הקרחון", אמר. "הרשויות במחוז סינד לא קיבלו מעולם מידע על הנגיף הקטלני, וכך גם הציבור שלא תודרך. רוב הרופאים כאן לא הוסמכו כשורה ומטפלים גם בשיטות רפואה עממיות".

   

  שאה, אביה של פאטימה בת ה-16 חודשים שאובחנה כנשאית HIV, ניסה לקחת אותה לבית החולים. "הרופאים לא ידעו איך לטפל בה. שירותי הבריאות כאן מחפירים", סיפר ל"גרדיאן".

    

  שיעור נשאי ה-HIV בפקיסטן ידוע כנמוך יחסית, והנגיף מתפשט בה בדרך כלל באמצעות מכורים לסמים, עובדים בזנות ומהגרי עבודה שחוזרים מהמפרץ הפרסי. עם זאת, התפרצות הנגיף לאחרונה מציבה את פקיסטן במקום השני באסיה מבחינת הגידול במניין הנשאים. על פי נתוני האו"ם, רק בשנת 2017 אובחנו כ-20 אלף נשאי HIV חדשים בפקיסטן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים