שתף קטע נבחר

דליפת גז תעשייתי במפרץ חיפה: רחובות נחסמו

בעקבות דליפת גז בצנרת שבין מפעלי דור ובתי הזיקוק, נחסם לתנועה צומת הרחובות חלוצי התעשייה ויגאל ידין בחיפה. בשלב זה אין הנחיות או הוראות מיוחדות לציבור. המשרד להגנת הסביבה: "עיקר הסכנה היא בשל היותו של הגז דליק"

 

 

צומת הרחובות חלוצי התעשייה ויגאל ידין בחיפה נחסם הבוקר (שבת) לתנועה בעקבות דליפת גז תעשייתי בצנרת שבין מפעלי דור ובתי הזיקוק. צוותי כיבוי והצלה, משטרה, המשרד להגנת הסביבה, איגוד ערים לאיכות סביבה חיפה ועיריית חיפה מטפלים באירוע מאז שעות הלילה המאוחרות. בשלב זה אין הנחיות או הוראות מיוחדות לציבור.

 

הכוחות הגיעו למקום בעקבות תלונות שהתקבלו הלילה על ריח חריף באזור. מהבדיקות שנעשו עולה כי הגז שדלף הוא גז כבד מן האוויר, הדומה בתכונותיו לגפ"מ (גז פחממני מעובה – גז בישול מסוג בוטאן). מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי עיקר הסכנה היא בשל היותו של הגז דליק, ועל כן כל הפעולות מבוצעות בפיקוח קפדני של כוחות הכיבוי.

 

המשטרה הודיעה כי הצומת יישאר סגור עד לסיום הטיפול באירוע דליפת הגז. במקום אין מעבר הן לכלי רכב והן להולכי רגל.

 

חברת "דור כימיקלים" מזרימה את הגז שדלף לחברת בז"ן באמצעות צנרת תת-קרקעית. בהנחיית המשרד להגנת הסביבה, הופסקה באופן מיידי הזרמת הגז בין המפעלים ובמקומה מוזרמים כעת מים בצינורות במטרה לאתר את מקור הדליפה.

חשד לדליפת גז בצומת חלוצי התעשייה-יגאל ידין בחיפה (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
עיקר הסכנה בשל היותו של הגז דליק. מקום הדליפה בחיפה(צילום: המשרד להגנת הסביבה)

חשד לדליפת גז בצומת חלוצי התעשייה-יגאל ידין בחיפה (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
(צילום: המשרד להגנת הסביבה)

חשד לדליפת גז בצומת חלוצי התעשייה-יגאל ידין בחיפה (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
(צילום: המשרד להגנת הסביבה)

האירוע החל אמש כאשר ריח של גז פשט באזור התעשייה שנמצא בין כביש 22 לקריית חיים. מדובר באזור שבין השאר מתנהלת בו פעילות עסקית ערה, ופועלות בו רשתות כמו רמי לוי, הום סנטר וטיב טעם. כמו כן יש באזור מועדוני בילוי.

 

למקום הוזעקו צוותים של המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים לאיכות סביבה במפרץ, שאיתרו כי מקור הדליפה בצנרת המובילה גז 4C מחברת דור לבתי הזיקוק. מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי על פי ניטורים שביצעו הכוחות בשטח, רק בשוחות התקשורת והבקרה שליד הרמזורים בצומת נמדדים ריכוזים גבוהים. עוד נמסר כי המשרד יתחקר את האירוע, וינקוט בכל האמצעים הנדרשים ובכל כלי האכיפה העומדים לרשותו.

 

מרשות הכבאות במחוז חוף נמסר כי הגז שדלף כבד מהאוויר, "ומכאן שנטייתו היא להצטבר במקומות נמוכים. צוותי ניטור של רשות הכבאות ביצעו ניטור הערכים באזור ומהם עלה כי נמדדו ערכים גבוהים בשוחות החשמל והתקשורת שבאזור. הגז הינו גז דליק, נפיץ ורעיל. נעשה ניסיון לערפל את ריכוז הגז במים בשוחות, אך יש להבין כי מדובר באירוע מתמשך והגז מצוי בחלל הפתוח".

 

מיכאל לנג, תושב הקריות, סיפר כי האזור חסום מכיוון קריית אתא (המעבר התת קרקעי בחלוצי התעשייה) ומכיוון כביש 22. "כרגע כבר אין ריח של גז ואילמלא החסימות לא הייתי יודע על מה מדובר, אבל כל העסקים שפועלים שם מנוטרלים כרגע", סיפר.

 

ראש העיר חיפה, ד"ר עינת קליש רותם, אמרה בתגובה לאירוע כי "אין למפעלים האלה מקום לידנו כל זמן שהזיהום נמשך והתקלות חוזרות השכם והערב. אנחנו לא נסכים לחיות ליד שכנים מזיקים. אם וכאשר יהפכו לשכנים טובים, נוכל לקבל את נוכחותם בחיינו".

 

במרכז למחקר סביבתי בחיפה אמרו כי הם עוקבים אחרי האירוע בדאגה. אחת הפעילות במרכז, קרן צור, אמרה: "הדבר החריג בארוע הזה הוא שהמפעלים הודו בתקלה. כמה תקלות כאלה קורות ולא מדווחות? הפעם חוש הריח הציבורי אילץ את המפעלים להודות בתקלה. יותר מכך מסקרן לראות מה יעשו איגוד ערים והמשרד להגנת הסביבה בנידון. היום יבדקו, מחר העניין כבר יתמוסס בין שאר התקלות הלא מטופלות באזור".

 

היא הוסיפה: "אנחנו דורשים מממשלת ישראל להעלות את תוכנית מפרץ החדשנות לפינוי המפגע הבטיחותי - המפעלים הפטרוכימים בחיפה - להחלטת ממשלה דחופה".

 

יו"ר איגוד ערים לאיכות סביבה במפרץ, עו"ד שרית גולן שטיינברג, שהיא חברת מועצת העיר, אמרה כי האיגוד עם המשרד להגנת הסביבה יתחקרו את האירוע. "נחקור אם מדובר בתחזוקה לקויה של הצנרת. הסיכון של דליפה כזו הוא גבוה. פעם אחר פעם אנחנו מבינים עד כמה החומרים המוחזקים במפרץ חיפה הם סיכון לציבור כולו. מספיק שארגון טרור אחד יממש את האיומים שלו וישגר טילים".

 

עו"ד שטיינברג הוסיפה כי "באיגוד הערים נפעל לאכיפה בטווח הקצר בכל הנוגע לאחסון והובלה של חומרים מסוכנים, ובטווח הארוך אנחנו פועלים כדי לקדם את עמק החדשנות, ואני קוראת לממשלת ישראל החדשה, לאמץ את התוכנית כחלק מקווי הייסוד שלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: המשרד להגנת הסביבה
צוותים במקום האירוע
צילום: המשרד להגנת הסביבה
מומלצים